Měření vnitřního odporu - dynamika

Od: Datum: 17.01.16 12:58 odpovědí: 5 změna: 19.01.16 20:32

Když měřím vnitřní odpor (např na AA bateriích, vychází mí např 0.08 ohm u kvalitních baterií), nelze si nevšimnou jedné komplikace, když jí prochází vyšší proud (např 0.5-1A), tak je vidět, že napětí ubývá před očima, např 0.01V/10sekund, a také to napětí se po čase vrátí (možná pomaleji a samozřejmě ne hodnotu předtím). Samozřejmě že jistý úbytek je naprosto normální, vlivem vybíjení, ale tohle je takový jako setrvačný efekt, jaká je jeho příčina?

A potom, jak správně (v jaký čas)měřit úbytky napětí, když se takhle baterie chová? Může to při nezohlednění tohoto jevu přinést mylné výsledky.

A jak moc je vnitřní odpor nelineární u různých článků v oblasti třeba 10mA-3A?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 17.01.16 17:30

a k čemu je ti to dobré? Apropo , jak tev Ri měříš?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 17:53

Ten postupný úbytek, to bude nějaká eletrochemie v objemu článku v závislosti na vzdálenosti od elektrod. Při velkém proudu tam probíhají dost divoké procesy a vzrustá teplota, ale přitom ne v celém objemu zcela stejně.

Co se týče správného opakovaného měření, tak ideálně zatěžovat/měřit pulsně. No a pokud to měříte ručně, tak podobně, ale s rychlostí, jakou zvládnete, tedy opakovaně např. po pěti sekundách, vždy naprázdno a se zátěží a pak opět naprázdno a dávat si záležet, aby byl odměr vždy na konci páté sekundy. Dvě napěští naprázdno pak zprůměrujete a toto výsledné napětí budete odečítat od napětí se zátěží měřeného "mezi nimi".

Ale ani toto pochopitelně není ideální, záleží i na definici, co přesně chcete za vnitřní opor považovat. Sám vidíte, že se v čase a se zátěží mění, takže záleží pro jaký účel to máte. Například i pro jaký rozsah a cherakter proudů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.16 18:27
avatar

Vnitřní odpor se mění, a je nelineární v závislosti na vybití, tedy na stavu baterie. Nikoliv na procházejícím proudu.

Proto je potřeba pro měření Ri zvolit takové proudy, aby nedocházelo k velké změně stavu baterie, ale tak, aby Ri(Un,Uz,In a Iz.) byl měřitelný. Druhá možnost je, použít nějakou automatizaci měření, kdy lze provést obě měření v krátkém časovém rozestupu. Buď multimetry s logováním, nebo digitální dvoukanálový osciloskop, měřící karty, nebo dnes velmi populární různá arduina apod.,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bour
Datum: 18.01.16 23:55

Měřím jednoduše - baterie napájí spotřebič, znám proud(y), lze je celkem i jednoduše stiskem tlačítka cyklovat od 10mA do 800mA ve 4 hodnotách (lepší je to regresí než jednou hodnotou proudu).A potom změřit úbytek napětí (slavné použití fuknce REL na měřáku) a podělit.

Takže při vysokých proudech jaksi nejde měřit dost dobře vnitřní odpor, jestli to dobře chápu.

Datum: 19.01.16 20:32
avatar

Jde-nejde. To není o tom jestli jde. Nemá to smysl. Je potřeba zvolit takové proudy, aby se vnitřní odpor dal měřit, ale ne moc velké, aby jste stihl změřit proud a napětí pokud možno v jeden okamžik. Ideální dva multimetry s Hold funkcí. jeden měří napětí, druhý proud. A stačí dvě měření. Nízký a vysoký proud. Opravdu stačí dvě. Podívejte se na katalogové listy vašich AA baterií. Co je to za AA baterie? Odpor 0.08? To jsou nějaké NiMH, nebo lithiovky?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.