Domácí hobby větrná elektrárna

Od: Datum: 16.01.16 19:52 odpovědí: 5 změna: 16.01.16 23:43

Chtěli bychom si s kamarády postavit domácí větrnou elektrárničku - jen ze srandu prostě pro zajímavost tedy její učinost stačí v řádech pár voltů například pro rozsvícení diody. Je mi jen 14let a nemáme na to tedy nějak velký rozpočet, nejlépe si vše udělat doma, použít třeba starý elektromotorek z něčeho jako generátor. Máte nějakou radu jak to udělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.01.16 20:04
avatar

Pokud Vám jde skutečně jen o takový mikro experiment, tak jako geneátor a třeba i osu vrtulky lze použít třeba jenosměrný motorek s permanentními magnety - modeláři nazýván ,,plechovka´´

http://www.sczmodelshop.cz/el…ektromotor-mig-280-6v-racing/

Samozřejmě - stejně vyhoví motorek kuchnutý z nějaké dětské hračky poháněné baterií

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 16.01.16 20:15

Pro jednoduchý pokus můžete použít nějaký motorek, třeba i z rozebraného harddisku apod. Když k němu budte zkusmo připojovat LED a vrtět osičkou motorku, někde začne LED blikat a svítit. To je jen pokus, že by to mohlo jít.

Při hledání na webu nebo na youtube zkuste zadávat slova "wind" - vítr "windmill" - větrný mlýnek, větrník, "generator", "turbine" ale to asi dostanete samé profi velké elektrárny. Zkuste to doplnit o slova "home" - domácí nebo DIY což znamená Do It Yourself - udělej si sám.

Zkuste si zadat třeba Homemade Wind Turbine Generator a podobná slovní spojení.


doplněno 16.01.16 20:24:

Zkuste na youtube zadat třeba slova DIY electric motor as generators - jak může fungovat elektrický motorek jako generátor, nebo Simple Homemade Generator for Beginers (malý domácí generátor pro začátečníky). Inspirací najdete dost, a jistě najdete vhodný motorek, třeba i krokový motorek v odpadu ze starých vyřazených zařízení. Třeba i staré dynamo z bicyklu (jízdního kola) a napájet s ním žárovičku, nebo nabíjet vhodný akumulátor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 20:25

Můžete pochopitelně použít jakýkoli motorek z hračky, ale s běžnou vrtulkou budou otáčky příliš malé, takže bude velmi malé i napětí. Lepší bude použít nějaký vícepólový krokový motorek ze staré tiskárny, raději na 24..48V, než jen na 5V, protože i tak otáčky nebudou nic moc.

http://hawelson.blog.cz/0705/vetrna-elektrarna.

Těší mně, že i dnes je ještě někdo schopen si hrát i jinak, než jen na mobilu. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 21:21

Hi, když mi bylo tolik co tobě, tak jsem si udělal větrnou elektrárnu z předního kola od bicyklu včetně pneumatiky.. Má to osu, ložiska, na výplet jsem dal osm lopatek a pohánělo to klasický alternátor pro kola. Prakticky žádné speciální díly, vše je připraveno k použití.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.16 23:43
avatar

Jestli chcete experimentovat i s pohonem, tak se podívejte na heslo Savoniuv rotor. Jako generátor na blbnutí se hodí velmi dobře třeba motorky z různých tiskáren, scannerů, apod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.