Čím vyčistit zaneřáděný psací stroj?

Od: Datum: 14.01.16 20:51 odpovědí: 14 změna: 15.01.16 21:31

Mám dotaz ohledně vyčištění psacího stroje, konkrétně kovových liter - jsou již notně zanesené od inkoustové pásky a na papír se tak obtiskují i nežádoucí okraje či celé obdélníčky (a dělá do papíru díry, ale to nebude problém té nečistoty). Je nějaká možnost, jak toto vyčistit, popř. jakou chemikálii mám použít? Je to starý Consul někde z roku 75. Děkuji za případnou odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.16 21:01
avatar

Zdravím,
litery vyčistíte lihem.
Prosekávání děr do papíru je způsobeno tím, že do klávesnice někdo mlátil (příliš velké údery) a zničil válec. Válec změknul a výsledkem jsou průrazy do papíru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: stoparica
Datum: 14.01.16 22:16

S tím je to těžší, při malém stisku se litera neotiskne a při větším se otiskne až moc či vysekne do papíru díru (dělají to hlavně tečky či závorky).

Datum: 14.01.16 21:07
avatar

Já jsem na čištění používala plastickou gumu.

Pod papír, na který píšete. používejte další jako podložku,

pak se válec neničí/neopotřebovává tak rychle.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: stoparica
Datum: 14.01.16 22:16

Plastickou gumou myslíte, prosím, co? Pryž na gumování?

Od: 111®
Datum: 15.01.16 11:00

plastická guma je opravdu plastický materiál a prodává se v krabičce, v papárnictví, onu budou vědět co chcete. Na vález za žádných okolností nepoužít benzin,, ztvrdne a je na vyhození..na litery se ta palstiská opravdu dobrá, zašpiní se prohnětete a pokračujete...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bmbx®
Datum: 15.01.16 11:15

To je legrace, jeden tvrdí jak mlácením do kláves válec změkne a pak je to špatné a druhý jak válec omytí benzínem ztvrdne a je to taky špatné. Asi ani jeden z vás neviděl válec psacího stroje, případně některých jehličkových tiskáren

Válec psacího stroje je tvrdý a rozhodně mu neublíží benzín, ani nezměkne mlácením typů ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 14.01.16 21:11
avatar

já používal alpu a čistící tyčinky do uší nebo vatové podušky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 14.01.16 21:49

Pamatuji, že na to existovaly ( v zahraničí ) speciální tyčinky zakončené knotem a uvnitř byla skleněná ampulka plněná technickým benzínem. Tyčinka se zmačkla, ampulka praskla a knot se navlhčil benzínem a tím se očistily jednotlivé "typy" psacího stroje.

Takže z toho usuzuji, že nejvhodnější je technický benzín ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: stoparica
Datum: 14.01.16 22:14

Děkuji vám všem. Jak říkám, je to vykopávka z roku 75 z nějakého strojírenského veletrhu, válec už je dost změklý. Zkusím to tedy lihem či benzínem (šlo mně hlavně o to, aby se litery nezničily, ale to asi vyjma kyseliny není možné). Ještě jednou děkuji.

Od: host*
Datum: 15.01.16 10:16

Stroj položit na velkou rovnou plochu, na ní noviny, protože to bude prskat kolem. Připravit si dva hadříčky, asi 1 cm široký štěteček, ostrý kartáček na zuby, párátko, líh v malé flaštičce, možná i vatu na špejli.

Sundat válec, položit vedle, navlhčit hadříček lihem a zkusit trošíčku na okraji, jestli to není agresivní líh nebo dokonce ředidlo nebo aceton nebo jinou chemii, který by válec naleptával. Pak se válec postupně hadříčkem v lihu očistí, otře, nechá oschout a suchý se ještě jednou otře.

Do pracovní mističky si odlejte trochu lihu, navlhčete štěteček a vlhkým štěteček postupně omývejte jednotlivé typy a typové páky, Jenom trochu mokrým, nesmí to téci. To co z toho kape vám kape na složené noviny pod strojem. Je dobré pod tím mít ještě igelit, aby se to neprosáklo na ubrus nebo na stůl. Pak navlhčítek hrubý kartáček na zuby a tím krásně uvolněnou špínu z typů vymajete a vydrbete. Pokud jsou písmenka oOpPdDaARQqC a číslice a další s kulatým tvarem zacpané, pomůžete si vyšťouráním párátkem nebo kouskem špejle naostřené normálně ořezávátkem na tužky. Pak všechny typy znovu očistíte čistým lihem. Při čištění kartáčkem odletují špinavé kapičky, k tomu je dobré si u toho přidržet hadříček, aby to prskalo do hadříčku. Špinavé hadříčky se pak vyhodí. Výborné jsou bavlněné ze starého trička, protože nepouštějí chlupy a nitě.

Pak ještě asi opatrně očistíte i klávesy. Opět si někde na nejméně používané klávese lehce zkuste, jestli váš líh povrch kláves nenaleptává nebo z nich nesmývá popis. Pokud je to dobrý obyčejný líh a ne nějaká chemie, můžete hadříčkem namočeným v lihu očistit i klávesy a pak je otřít do sucha. Před sestavením stroje ho ještě štětcem nad novinami očistěte ze spodu. Měl by být tak čistý, aby z něj nic nekapalo, nepadala špína a neumazal ruce, natož papíry.

Stroj sestavte, zasuňte papír a důkladně ho projeďte válcem po válečcích nahoru a dolů, aby se na papír nachytala případná špína. A pak ještě ťukněte na všechny klávesy a zkontrolujte, jak typové páky dopadají a jestli je tisk čistý. Pak se můžete pochválit.

Samozřejmě také zkontrolujete pásku, pokud je vypsaná, tak ji můžete vymotat z cívky, prázdná cívka se hodí jako druhá cívka a založíte novou cívku s novou páskou. Špiní to, chce to mít po ruce připravený hadřík, který se opět nepere, ale vyhodí. Asi takhle nám to dělal pán v práci a my jsme zírali na šikovného profíka.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: stoparica
Datum: 15.01.16 17:16

Především děkuji, že jste si našel čas na tak obsáhlou odpověď.

Nechci se moc pouštět do čištění válce, netuším, jak se vyndavá (a taky bych ho při mé šikovnosti nemusel správně vrátit).

Litery jsem zkusil očistit párátkem a vodou, výsledek není příliš uspokojivý: http://www.imagehosting.cz/?v=001dxd.jpg
Zkusím to ještě tím lihem/plastickou gumou, snad to půjde.

Co se týče pásky, asi už bude taky vypsaná, jen nevím, jaká by tam měla přijít. Průměr kotouče je 55mm.

Od: host*
Datum: 15.01.16 17:34

I bez vyndavání válce se vám povede typy a typové páky vyčistit tvrdým štětečkem a lihem (ne ředidlem!). Špína bude skapávat na noviny pod strojem nebo dovnitř stroje na spodní desku, pokud ji má. A při čištění písmenek bude prskat kolem, i na válec, takže když ho nebudete vyndavat, tak si alespoň do stroje zasuňte papír, popojeďte válce tak, aby byl papírem zakrytý a neprskalo to na něj, protože pak by se od špinavého válce špinily papíry při psaní. Líh špínu dobře rozpustí a dá se dobře smýt. Líh se vypaří a typy (písmenka) a typové páky budou čisté.

Páska se prodává v kulaté krabičce na jedné cívce. Vy budete mít druhou. Na osičce bývá buď zobáček, nebo vychlípený pásek, nebo nějaká mezírka, do které se zasune a zajistí páska, protože při dojetí na konec pásky to s cívkou škubne a tím se přepne posunovací mechanismus a páska se zase posunuje zpátky na původní cívku. Tam a až dojede na konec, tak zase zpátky, aby se vypsala rovnoměrně.

Páska je buď jenom černá, u některých strojů bývá i dvoubarevná, viz https://www.officedepot.cz/pa…s-u-cerna-cervena-1-3-x-6-cm/ a viz http://www.trcalek.cz/index.php?catID=97

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 15.01.16 19:03

Válec není třeba vyndavat, stačí navlhčit hadřík a otírat válec z jedné strany na druhou za stálého otáčení ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stoparica
Datum: 15.01.16 21:31

To je asi jednodušší :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.