Vhodná anténa

Od: Datum: 12.01.16 20:35 odpovědí: 22 změna: 27.02.16 22:26

jakou vhodnou anténu použít do oblasti se slabým tv signálem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.16 20:40
avatar

Nejlépe kvalitní, směrovou, s vysokým ziskem. Ale je potřeba, aby nějaký signál byl a vědět kam ji nasměrovat (zhruba) a následně dle kvality signálu doladit směrování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.01.16 21:04

Pokud je místo, použil bych měřič síly (našel si někoho kdo má) pole a hledal fleka. Popř. s přenosným TV... Max, zisk - dlouhá anténa, směrovost, zesilovač. Některé prodejny anténu půjčí. Kde jsou ty doby, kdy jsme si antény dělali.
Viz třeba Kovoplast.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.16 21:33

Se slabým TV signálem budou stále potíže a jen se navztekáte. Doporučují si pořídit Freesat - je to dceřinná společnost od UPC a poskytuje 90 programů za 249,- Kč měsíčně. Obraz jak fotografie a naprosto bez poruch. Prodávají dokonce přijímač na 2 televize za 1700,- Kč, který umí HD rozlišení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gumid
Datum: 24.01.16 14:21

No DVB-T je zadarmo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.16 21:36
avatar

Mám dost praxe s instalací programu i s náhradní anténou.Telekomunikace tvrdí,že dostatečné pokrytí je na 95 % území republiky.Osobně jsem instaloval televizní příjem(DVBT) na příklad poblíž Hrádku u Rokycan,mezi lesy,kde není ani pokrytí telefonem.Podařilo se mi na náhradní antenu přijímat kompletní základní program .Ale musí se hledat správné místo pro umístění antény.Nemyslím,že cesta vede pořízením superYagi antény se zesilovačem.Tady se musí brát ohled i na přijímaný kanál,jeho frekvenci,na níž musí být anténa naladěna.Není myslitelné,že v odlehlých končinách bude na jednu anténu možný příjem více jako 8 programů základních 1+2 multiplexu.Na každý vysilač,který budete chtít přijímat,musí být anténa, určená na příjem frekvenčního pásma daného vysílače.Je nutno zjistit, který vysílač je nejblíž a co vysílá a v jakém frekvenčním pásmu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.16 22:22
avatar

muzu doporucit s klidnym svedomim tuto, http://dvb-t-anteny.heureka.c…solight-hn55/recenze/#section mam ji uvnitr domu zatim a krome zakladniho muxu CT, ktery mel signal uz predtim na 60%, tak vsechny ostatni mely okolo 10-20%. Nyni 100% signal a mohl jsem si vybrat ze 3 vysilacu (smeru)... kazdy mel jinou kvalitu prijmu a pocet muxu. Bez zesilovace nejde (mam usb telku)... ale vsechno vcetne 10m kabelu je prilozeno. Koupil jsem ji za tu nejlevnejsi cenu, ze shopikcz, takze i eshop je kdyztak vyzkouseny :)

Bohuzel kupoval jsem ji kvuli mux4, a ten nechytam ani s ni, Smichov a spol mi slo jen par mesicu, a pak vypli nejaky vysilac, protoze se kryl s jinymi, takze jsem uz 3 roky bez mux4.


doplněno 13.01.16 00:39:

za 3 kila plny signal z podprumerneho, no nestezuju si :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.16 22:54

Tak zrovna tuto anténu bych vůbec nedoporučil. Integrovaný zesilovač bez kvalitního LTE filtru je v dnešní době cesta do pekel. Každý týden několik takových antén zahazuji ze střech a dávám pasivní. Až dle skutečných hodnot určím typ zesilovače a dalších prvků.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.01.16 22:48

Anténní technika je můj denní chleba již 20let.

První otázka: Jak jsi přišel na to, že signál je slabý? Kolik dBuV ty jde z antény a z jaké?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.16 00:12

Záleží samozřejmě, z kolika směrů signál přijímáte, jak je poškozen odrazy a podobně. Dříve oblíbená síta už jsou pro digitál málo vhodná a na kanálové řešení pomocí Yagi potřebujete znalosti a zkušenosti. Osobně se mi pro širokopásmový digitální příjem osvědčíl tento typ, doplněný předzesilovačem:

http://dvb-t-anteny.heureka.cz/fuba-902b/

http://dvb-t-anteny.heureka.cz/emme-esse-45slc/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.16 00:23

Mohu se zeptat, proč je originální plzeňské síto nevhodné pro digitál signál?


doplněno 13.01.16 08:29:

1.Řekl bych, že právě u analogu záleželo více na kvalitě signálu, než na intenzitě. V mé lokalitě bylo po digitalizaci vypnuto spousty lokálních vysílačů(vykrývačů). Signál z hlavního vysílače měl na anténě klidně i přes 70dBuV a stejně byl absolutně nepoužitelný. Dnes po vypnutí těchto vykrývačů ,zde spousty lidí přijímá dvb-t odrazem od kopců a více méně úspěšně. To dříve nebylo možné. Ale je jasné, že digitál si snáze poradí s velmi slabým signálem pod 40 dBuV.

2. Na dálkový příjem v homogenním poli se síto moc nehodí. Ano jsou lepší antény. A třeba ta Fuba bude dosahovat lepších hodnot a to hlavně na vyšších kanálech. Karta se ale obrací, pokud např. nemáme možnost přijímat z přímého směru a musíme se spokojit s odrazem. Tam naopak konstrukce síta podává často lepší výsledky, než např. ta Fuba. (Už mnohokrát změřeno)

3. Jak už jsem psal předtím, tak právě analog byl na kvalitu signálu náročnější. I když se vyplo spousty vykrývačů, tak celkové pokrytí digitálem je větší. Přitom vysílací výkony třeba u nás jsou stále stejné.

4. Pokuď se podívám spektrákem, co leze např. z toho síta, tak tam není vůbec nic, s čím by si normální zesilovač neměl poradit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.16 01:28

Pokud se tím živíte 20 let, tak vám to asi nemusím vysvětlovat.

U příjmu analogu ve zhoršených podmínkách zpravidla více záleželo na síle signálu, než na jeho kvalitě. Síto má velmi slušný zisk i při levném provedení a amatérském zaměření proto dávalo levně a snadno dobré výsledky. To, že má poměrně široký směrový diagram s výraznými postranními laloky nemuselo být na závadu, nejvýš se v obraze objevil duch, ale hlavní bylo, že díky silnějšímu signálu obraz málo šuměl. Navíc často bylo jediným sítem kompromisně přijímáno více kanálů z různých směrů.

U digitálního příjmu více záleží na jakosti signálu. V reálu v signálu většinou odrazy a rušení jsou a kvalitu to zhoršuje. Fuga má směrovější charakteristiku blížící se klasické Yagi a navíc její kmitočtová chrakteristikka vyhovuje dnes více využívaným vyšším kanálům/kmitočtům.

Dalším problémem síta je provedení zářičů. Netvoří Yagy smyčku, ale jsou to ty otevřené motýlky. Jejich vlastností je, že dobře přenáší i nižší kmitočty pod 200 MHz. Ve výsledku pak do zesilovače přichází příliš široké spektrum kmitočtů a anténa posbírá kdejaké okolní rušení (zapalování vozidel, elektrospotřebiče..) Stačí potom, aby kolem projel někdo na pionýrovi, nebo doma dělaném traktůrku a obraz začne kostičkovat.

Toto je moje zkušenost. Je samozřejmě také možné, že má použitelný signál z více směrů a jediné síto by mu stačilo. Vzhledem k tomu, že tazatel neudal vůbec nic konkrétního, tak se stejně můžeme bavit jen obecně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.16 13:41

To andelck :

Prosím o radu - mám víceprvkovou anténu - na direktoru jsou 3 ležaté osmičky a reflektor je z trubiček seřazených do parabolického zrcadla. Večer mi jdou všechny stanice dobře, ale např. dnes ráno kostičkovala PRIMA. Byl by nějaký způsob, jak k této pasivní anténě připojit zesilovač? A jaký typ zesilovače koupit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.16 22:37

Zesilovač může pomoci pouze v případě, že signál je "dobrý" , což znamená ,že MER, CBER, VBER, pre-echo jsou "dobré" a jen intenzita signálu je na hraně použitelnosti. Jenže pokud nevíš, jaký přesné hodnoty signál má, tak ti od stolu nikdo odborně neporadí, jestli zesilovač pomůže či ne.

Bez změření signálu nelze ani poradit ideální typ zesilovače, když nevím úrovně signálu a ani útlum rozvodu. Ale jednu radu dám určitě od stolu. Vyvaruj se antény s integrovaným zesilovačem. Tyto antény často "házím" ze střech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.16 14:16
avatar

Směrovou dobrou anténu a k tomu dát na půde k ní anténní zesilovač napájený ze sítě.

Je to obecná rada, více by vám poradil technik který by byl na místě montáže. Obecně by anténa měla mít volný výhled do prostoru, neměla by mířit třeba na druhý vyšší barák ... Takto těžko poradit, pokrytí je různé a tím se liší i vhodná řešení, vím o místech kde v jednom domu byl signál bezproblémový a dům naproti měl se signálem problémy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.16 14:53

Anténu mám na stožáru před chalupou, takže svod jde přímo oknem k TV. Nerad bych jí dával někam jinam, když je signál vcelku dobrý, jen občas některý program zakostičkuje, ale to vypadá na nějaké rušení. Právě potřebuji poradit, zdali ke stávající anténě půjde nainstalovat nějaký zesilovač nebo zda se bude muset koupit nová s integrovaným zesilovačem.


doplněno 24.01.16 14:55:

Typ stávající antény ja EVOLVE Dolphin.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.16 21:34
avatar

Širokopásmový zesilovač napájený ze sítě ... navedete do něj koaxiální kabel z antény a z něj povede kabel k televizi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.16 16:34

Děkuji, nevíte o nějakém levném typu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.16 17:21
avatar

stojí většinou kolem 400Kč - dobrý je například BEN 215

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 27.02.16 22:07

Jen pro informaci a zpětnou vazbu. Zakoupil jsem ten zesilovač BEN 215, avšak ty kanály, které šly dříve dobře jen na pasivní anténu, tak šly , ale ty, které kostičkovaly, tak kostičkovaly ještě více popřípadě TV hlásila : Žádný nebo slabý signál:( Tak jsem ho vrátil.


doplněno 05.03.16 00:10:

Nakonec jak jsem to vyřešil : Měl jsem nahoře v pokoji o jednoho televizoru pokojovou anténu - takové malé "síto" se zesilovačem, které jsem si přivezl z Polska z Jeleni Gory, stálo tam 200,-Kč. Dal jsem ho dolů do kuchyně k oknu a všechny programy jdou jako z praku ! Při tom na venkovní daleko větší anténu obraz kostičkoval nebo vůbec nebyl.Zkoušel jsem i venkovní EVOLVE Sharka se zesilovačem ( zisk 40 dB) a nešlo to.Kolik času jsem strávil tím zbytečným laborováním ! Proto doporučuji každému, aby nejprve zkusil nějakou dobrou pokojovou anténu se zesilovačem a teprve když to nepůjde, tak volat odborníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 22:13
avatar

a dal jste ho za tu DVB-T anténu? zapojil jste ho správně? .. je to obecná rada, v 90% případu funguje, pokud je dobrá anténa a příjme alespon trochu signálu, ten zesilovač se umistujě co nejblíže k anténě, na půdu třeba a pak z něj k televizi. Bez reálného obhlédnutí a reálného měření, těžko radit ;) Ještě jsem nezažil aby signál zhoršil, to jste první.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 22:26

1) Každý zesilovač signál nejdříve zhorší o šumové číslo, než ho zesílí.

2) Tyhle kopie Alcadu mají pofiderní parametry. (uvnitř je totiž úplně něco jiného než originál)

3) Obecná rada je zavolat odborníka. Doporučit zesilovač od stolu není odborná rada.

4) S tím ,že zesilovač signál zhorší se setkávám i několikrát týdně. A to právě díky tomu, že se tam osadí bez změření a znalostí v anténní technice.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.02.16 22:17

Komu není rady, tomu není pomoci. :)

Zrovna ten BEN 215 (nekvalitní kopie Alcad) je pro tvůj případ úplně špatný zesilovač. A hlavně stále nevíš, jestli vůbec potřebuješ zesilovač.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.