Impedance neni rezonance

Od: Datum: 23.12.15 20:29 odpovědí: 26 změna: 28.12.15 20:24

Toto pořekadlo se hojně používá, ale neni mi jasné jak poznám v zapojení že laděný obvod

má nějakou impedanci.Jakou ji tedy má.Nebo nemá?Toť záhada.Jak to poznám.?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.15 21:29

Každý obvod má nějakou impedanci. Tím spíše, jedná-li se o rezonanční obvod. Obvody bez impedance se vyskytují jen v teorii, kvůli snadnějším výpočtům. A jakou ji má? Račte studovat teorii-elektrotechniku a budete si ji umět spočítat. Nebo se naučte měřit, a budete si ji umět změřit. Nebo se naučte Spice, či jiný SW a on vám ji spočítá. Cest je mnoho . . .

Ohodnoceno: 0x

Od: thor
Datum: 23.12.15 21:56

No,dobře.Děkuji.No ale opověděl jste mi asi takto/nevíš jak plnit jitrnice-běž se učit řezníkem/

To mi nepomůže.Někdo to musí vědět jak to jde normálně poznat.Nějaký praktik elektronik.

Asi jste nepochopil dobře můj dotaz.Jakou mají impedanci laděné LC obvody podle svého schematu. v zapojení.

Dá se to nějak poznat na první pohled,?

doplněno 23.12.15 23:47:

Tak třeba jakou má impedanci laděný obvod v kolektoru tranzistoru střídavého zesilovače.

Čím to je dané v zapojení?

Datum: 24.12.15 09:27

"Někdo to musí vědět jak to jde normálně poznatl"

Nemusí. Ono to totiž na pohled poznat nejde. Impedanci zjistíte buď měřením, nebo výpočtem. Je to stené, jako byste chtěl zjistit výkon motoru pohledem na auto.

Od: host
Datum: 24.12.15 09:46

Není možné tu podat celý výklad, který se učí na všech elektrotechnických školách a učňácích, včetně výpočtů a praktické aplikace v laděných obvodech. Jen ve zkratce. V rezonančním obvodu se uplatňuje kapacitní odpor Xc kondenzátoru, induktivní odpor XL cívky a také ohmický odpor R drátu, kterým je cívka navinutá.

Odpor kladený indukčností je tím větší, čím je větší frekvence a naopak odpor kladený kondenzátorem je tím menší, čím je vyšší frekvence. A když se spojí do obvodu, tak se grafy obou průběhů někde kříží a tomuto bodu se říká rezonance. Je to hodně primitivní vysvětlení, učitelé se děsí, ale je to zhruba tak.

V rezonanci platí, že Xc = XL takže po dosazení je to ... vše se dá najít na webu, nebudu tady zabírat místo. Jenom je dobré doplnit to, co vás jistě hned napadlo: cívka může být ke kondenzátoru zapojená v sérii, nebo paralelně. Existuje tedy paralelní rezonanční obvod a sériový rezonanční obvod.

Dalšími výpočty nebo i praktickým zapojením a pokusy dojdete k tomu, že v rezonanci má paralelní rezonanční obvod maximální impedanci a sériový má minimální impedanci. To maximální a mininální také záleží na ohmickém odporu cívky, na jakosti Q.

Celkem logicky kdyby měl sériový LC obvod v rezonanci nulový odpor, přesto se v něm uplatňuje ohmický odpor drátu, který pak zřejmě tvoří hlavní složku impedance.

Sériový rezonanční obvod se využívá například ve filtrech, odlaďovačích, atd, paralelní jako ladicí obvod klasických AM i FM přijímačů, vysílačů, atd... ale to se učí v každé škole a nějaký učitel tento zkrácený a zjednodušující výklad jistě opraví, nebo zdrbe. Zkuste se podívat na web, je toho plný, jistě to, co hledáte, najdete pod klíčovými slovy "rezonance, impedance"

Od: 111®
Datum: 24.12.15 10:42

obecně: paralelní obvod LC se na rezonanční frekvenci chová, jako by měl velký odpor, tedy nezatěžuje v zapojení a nakmitá se na něm velké napětí.Použití mezifrekvenční zesilovače.

naopak seriový obvod LC se na rezonanční frekvenci chová jako zkrat, je tada vhodný na odfiltrování rezonenční frekvence.

Těchto vlastností se využívá nejvíce ve výhybkách ať už pro akustiku, nebo třeba pro slučování TV signálů a odfiltrování nežádoucích frekvencí...

Datum: 24.12.15 18:25

Děkuji za vyčerpávající odpovědi.Myslím si ale že to neni uplně tak pravda s těmi LC obvody.

Dokonce si myslím že paralelní obvod může mít i malou impedanci a obráceně. V zapojení

střídavého zesilovače.To co píší v literatuře je pravda obecně a ne prakticky.No ale jak to poznat

v zapojení.Že.Každý aktivní prvek má impedanci a ta musí být napasována na další impedanci

aby to nemělo ztráty a ladilo to.Je tranzirtor nízká nebo vysoká impedance.?Toť záhada.Děkuji.

Od: ctenar
Datum: 24.12.15 20:48

Je tranzirtor nízká nebo vysoká impedance?
To se lisi podle zapojeni (SB/SC/SE ... spolecna baze/kolektor/emitor) a podle zpetnych vazeb kolem nej.

Datum: 24.12.15 21:39

To bych řekl ,že to taky platí obecně.Nemá to ale nic společného s impedačním přizpůsobením LC obvodů.

Zesilovač pracující s ohmickými hodnotami se chová jinak.Myslím si, že polovodič je vždy nízká impedance.

Je jenom otázka jak nízká.Děkuji.

Datum: 24.12.15 22:51

Každý aktivní prvek má impedanci a ta musí být napasována na další impedanci aby to nemělo ztráty a ladilo to.
Takhle se obvody vubec nenavrhují. Zkus se podívat na skripta Teorie obvodů 1,2. Učí se to tak ve 2. a 3. semestru na elektroVŠ a princip je tam vysvětlený (řetězec dvoubranů s požadovanou přenosovou charakteristikou, vliv zpětných vazeb na přenosové charakteristiky dvoubranů, přenosové charakteristiky obecných RLC sítí/zapojení apod.).

Datum: 24.12.15 23:32

Asi ano.Je to jistě teoretický přístup, ale ten obecně nic poradensky neřeší.Pokud tu teorii zvládne bude vědět něco.

Nic ale nerealizuje protože nebude vědět jak postupovat s proudovými zesilovači a napěťovými z hlediska obvodů ,

respektive zátěží. Může třeba být rezonanční obod v emitoru?Tak je polovodič vysoká nebo nízká impedance

Může se do koaxu vložit paralelní zádrž mezi žílu a zem.je to možné a bude to filtrovat,ťoť otázka?

Datum: 25.12.15 00:38

Zesilovac (at proudovy nebo napetovy) je jen dalsi dvoubran s urcitymi parametry. Takhle se to bezne navrhuje.

Rezonancni obvod (i jine obecne RLC zapojeni muze byt pripojene na libovolne 2 vyvody toho tranzistoru. Zalezi, co od toho pozadujes za prenosovou funkci ve svem navrhu.

Na vstup koaxialu muzes dat libovolnou RLC síť (i jen paralení) a samozřejmě do filtrovat bude, když to správně navrhneš (opět viz přenosová charakteristika tohoto dvoubranu). Nezapomen pak zkonvertovat hodnoty tak, aby jsi dosahl impedančního přizpůsobení k impedanci koaxu, jinak se ti bude signál odrážet zpátky do obvodu a do koaxu proleze jen část.

Datum: 25.12.15 12:50

No to je samozřejmě inženýrská teorie.V ruce si to asi neměl,Zeptám se jinak.Jak bude vypadat proudový

LC obvod.Třeba v emitoru nebo v koaxu, aby byl účinný.Kdo to umí rukama,nastavit?.Odpovědi typu

/běž na vysokou školu/ jsou k ničemu.To se prostě nedá vygooglovat.To musí být zde někdo profik

na laděné obvody, který tomu opravdu rozumí a dělal to.

Od: host
Datum: 24.12.15 23:09

Odpověď by byla rozsáhlá asi jako výklad na stránce http://moryst.sweb.cz/elt2/stranky1/elt016.htm ale tam jasně najdete výpočet impedance sériového i paralelního rezonančního obvodu. U sériového se vliv kapacity a indukčnosti vpodstatě odečte, je nula a zbyde ohmický odpor cívky RS (s jako sériový) atd.. atd... Výklad je v odkazu jasný, není třeba ho sem kopírovat.

Datum: 24.12.15 23:53

ANO,to je teorie.Ve vrcholu připojovací impedance kolektoru.Je nějaký proud a napětí.V jakém případě ten obvod

bude přizpůsoben ,ladit,filtrovat.Jak bude konstruován.Víte to někdo.Třeba proudový zesilovač.100Mhz.

100W a poteče 10A na 10v,.Umí někdo navinout cívku vrazit ji tam a chodí to.Kdo to umí prakticky udělat.

Datum: 25.12.15 00:01

To platí teoreticky ale v zapojení to neplatí.Jak jsem napsal.Sériový obvod muže mít i velmi vysokou impedanci a

obráceně paralelní malou. To je něčím dané.

Datum: 25.12.15 14:48

"To je něčím dané."

Ano, to je skutečně něčím dané. Je to dané vlastnostmi, zapojením a hodnotami součástek v obvodu. Co na tom proboha nechápete? V čem vidíte nějakou záhadu? Co byste ještě chtěl víc vysvětlovat?

"Umí někdo navinout cívku vrazit ji tam a chodí to.Kdo to umí prakticky udělat."

Jistěže umí. Jenže nejdřív si tu cívku musí podle té Vaší "zbytečné" teorie spočítat. Jen tak od oka to fakt nejde.

Ohodnoceno: 1x

Od: hm®
Datum: 25.12.15 13:50

To by mě zajímalo, jestli ti někdo odpoví pro tebe uspokojivě. Odpovědí je tu už dost a ty je všechny odbýváš univerzální větou, že to je teorie a ta neplatí. Něco ti prozradím: ty teorie se vymýšlejí proto, aby se s jejich využitím daly navrhovat reálné obvody (aby teoretické výsledky dostatečně dobře odpovídaly výsledkům praktickým). Např. pro samotné polovodiče existuje spousta teorií, pro různé druhy užití jsou různé teorie. Navíc jsou často konkrétní parametry a vlastnosti polovodičů celkem zanedbatelné (pro určité užití) ve srovnání s tím, jak se chová ta polovodičová součástka v zapojení s dalšími pasivními a aktivními součástkami (záleží zkrátka hlavně na součástkách kolem, jak už tu někdo psal). Takže jestli chceš opravdu něco vědět, neodmítej ty teorie a nehledej "babskou radu" tam, kde prostě nestačí.

Jo a jen abych odpověděl na konkrétní dotaz: impedance je "odpor", rezonance je stav.

Datum: 25.12.15 15:16

Tak tedy rezonance je tedy opravdu stav, ale neni to odpor. To tady všichni vědí.Impedance je impedance.

Rezonance je buď vysokoimpedanční nebo nízkoimpedanční.Je jedno zda-li je to sériový obvod

nebo paralelní.Zcela jednoznačně..Záleží totíž na konstrukci obvodu.Takže když se bude konstruovat obvod pro

polovodičovou techniku bude vykazovat známky nízkoimpedančního obvodu.Závisí na aktivním prvku a

samozřejmě na zapojení.Závisí také na tom zda-li je to proudový nebo napěťový zesilovač.

Takže závěr pořekadla je- Impedance není rezonance,Impedance má, ale rezonanci a tím má i impedanci jakou

má konstrukční rezonanci.Tak už toho nechme.Ještě někdo něco vymyslí.?Nebo se chce něco dozvědět?.

Datum: 27.12.15 23:50

Ještě bych doplnil po konzultaci, jednu poučku starou 90 let.

Pracovní impedance laděného LC obvodu je dána poměrem LC.

Malá indukčnost a velká kapacita-nízkoimpedanční obvod.

Velká indukčnost malá kapacita - vysokoimpedanční obvod.

Publikováno v roce 1926 a platí stále.

Takže není potřeba v tom hledat vědu.Funguje.

Datum: 28.12.15 08:11

"Takže není potřeba v tom hledat vědu.Funguje"

A že to píšete zrovna Vy? Jediný, kdo tady z toho dělá vědu jste Vy!

Od: hm®
Datum: 28.12.15 15:35

S tebou je fakt sranda. Z publikace staré 90 let jsi vyčetl úžasnou novinu, že malá impedance a malá impedance dá nízkoimpedanční výsledek, velká impedance a velká impedance dá vysokoimpedanční výsledek. Gratuluju. Takže teď už víš všechno, co jsi potřeboval vědět?

Datum: 28.12.15 18:35

Vážení.Vy jste uplně mimo.Nebuďte ublížení.Co myslíš 111.Mohl by jsi osadit Čebyše na 75h ohmech

jen tak kapacitama a indukčnostma jak se ti zlíbí(i kdyby to bylo v nejlepší rezonanci)No,určitě ne.

Musí tam být správný poměr LC.Pak je tam pracovní impedance 75ohmů.Že.

Datum: 28.12.15 19:35

Presne tohle jsem psal uz pred nekolika dny vyse a tenkrat jsi me setřel s tím, že je to inženýrská teorie *sok* Jenže co já o tom vím? Jen to, že na to mám školu a pár Čebyševů jsem navrhl. Pochopitelně i s tím impedančním přizpůsobením ke koaxu.*ee*

Datum: 28.12.15 20:24

To já vím že máš školu.To já poznám hned.Jenom ses nevyjádřil dostatečně fundovaně prakticky.

Každý to spočítat neumí.Takže nejlepší je doporučit každému nomogramy a pravítko.Tam je to jasně

vidět jak to mění impedanci a Q.Nejjednodušší pomůcka pro normální lidi.Ty to ale pochopíš dobře

myslím i 111 a Host.

No a platí to i pro aktivní prvky(pracujících do těchto zátěží).Ale to vše je už jiná kapitola.

A teď na mne za dobrou odpověď poštvou Admina.HI.HI.

Datum: 28.12.15 18:52

Thor - Tak jsem si z téhle diskuse udělal jeden zajímavý závěr. Ne o rezonanci, ale o Vás. Podle původní otázky to vypadalo, že jste začínající elektrotechnik, který hledá odpověď na problém, který mu není zcela jasný. Teď jsem přesvědčený, že jste namyšlený, arogantní provokatér, který se snaží z odpovídajících udělat voly a při tom mu nedochází, jak je trapný. Jestli to tak není (pochybuju), tak se omlouvám.

Admin promine, ale musel jsem to napsat.

Datum: 28.12.15 18:57

Mám stejný názor.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.