Postup oprav elektrických strojů

Od: Datum: 17.12.15 20:56 odpovědí: 26 změna: 20.12.15 22:42

Dobrý den,

chtěl bych se naučit opravovat všeobecně různé stroje kde je elektrika z hlediska elektriky.

Zajímá mě jaký je všeobecný postup při oprvách? Co se měří či kontroluje nejprve? Jaké jsou postupy k hledání závady?

Dá se to popsat?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.12.15 21:09

Tak začne se tím že se zkontroluje zda je třeba v zásuvce napětí. A vy by jste si hlavně měl něco nastudovat o elektřině atd. než si ublížíte.

Pokud to budete dělat profesně tak budete muset absolvovat plno zkoušek napřed , což vám vysvětlí někdo činný v oboru.


doplněno 17.12.15 21:13:

sory - ale podle dotazu se mi jaksi nezdá že o tom něco víte , tak pardon.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lunny
Datum: 17.12.15 21:11

Ano vyhlášku elektro mám, znám základy elektro.

Jen trošku teorie by mě zajímalo.

Zásuvka je mi jasná, dále asi přívod do zařízení, poté už nevím.

Od: trtr
Datum: 17.12.15 21:14

Zdravím, určitě jsou vypracovány obecné postupy-např. pro elektromotory kontrola vinutí atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 17.12.15 21:31

Praxe, praxe, praxe. Na základě dobrých teoretických znalostí, které se musejí stále rozšiřovat a prohlubovat. Z toho plynou zkušenosti, návyky a také profesionalita, tedy zodpovědnost za kvalitní provedení opravy, právní odpovědnost a provedenou práci, hospodárnost, vztah k zákazníkovi nebo šéfovi, který zadává práci.


doplněno 18.12.15 09:29:

Jestli chcete začít sám podomácky, zkuste si rozebrat starou pračku, dívejte se, jak je dělaná, kudy vedou přívody od sítě, programátoru, jak jsou zapojená čidla výšky hladiny, čidlo teploty vody, atd. Rozebírejte starou žehličku, fén, vysavač, mikrovlnku, atd., a snažte se nic nezničit a pak to celé zase dát dohromady. To jsou domácí spotřebiče. Něco podobného je i u průmyslových strojů, vždy je tam nějaké napájení, jištění, vypínání, ovládání, pohony, signalizace, atd.

Nebo jestli máte i slaboproudou specializaci a víte toho hodně o elektronice jen teoreticky, určitě ve sběru najdete staré videorekordéry, počítače, rádia, televizory, atd. Zkušejte je rozebrat, podívat se jak jsou dělané. Pouze vadné zařízení vám nikdo do opravy nesvěří, protože nemá jistotu, že byste mu to opravil, a navíc byste vy ručil podle občanského zákoníku za věc svěřenou do opravy.

Zkuste se nechat zaměstnat ve sběrném dvoře na recyklaci elektrických přístrojů, aspoň na měsíc, zkuste, zda by vás někde na zapracování vzali do servisu kopírek, praček, průmyslových strojů, apod... záleží na tom, jaké máte vzdělání, specializaci, praxi, co znáte nebo neznáte. Možná byste mohl začít na stavbách jako elektrikář a dělat základní práce na elektroinstalaci, kterou pak po vás ještě někdo zkontroluje a bude za ní ručit on a pak ještě po něm půjde revizní technik. Nikdo učený z nebe nespadl, nějak se učí, zapracovává, získává praxi a hlavně zkušenost. A taky se učí teorii, protože bez té to nejde. Je jednoduché někam přidělat drát, ale musí se vědět proč. Ale když máte padesátku, tak asi vzdělání máte, tady jenom hádáme a to se těžko radí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lunny
Datum: 17.12.15 22:01

Ano praxe je praxe, však nějaké konkrétní postupy by tu byly?

Kam vede u různých strojů, zařízeních silové napětí? Do nějaké jednotky a odtud pak již jen malé napětí dále?

Nějaké všeobecné rady by zde někdo dal?

Případně kde je získat i praktické na internetu?

Děkuji

Datum: 17.12.15 22:55
avatar

U různých strojů vede "silové" (říkejme mu nízké - 230 V) napětí různě. Třeba u rádia vede do zdroje, odkud už skutečně pokračuje napětí malé. Třeba u vrtačky ovšem vede to silové až do motoru (žádné malé tam není). A existují i stroje, ve kterých je napětí vysoké (několik tisíc V) od vstupu do stroje až třeba k tomu motoru (lokomotiva). Takže na Vaši podotázku nelze jednoznačně odpovědět.

"Ano vyhlášku elektro mám, znám základy elektro".

Nic ve zlém, ale jaké máte elektrotechnické vzdělání? Podle Vašich dotazů to vypadá (bez urážky), že jste někde něco o těch základech elektro jen zaslechl.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 18.12.15 00:01
avatar

K opravě elektricky poháněných strojů je nutno vystudovat odbornou školu.Učiliště,případně střední odbotrnou školu.Po absolvování budeš mít v malíčku i postupy oprav všeho možného.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.15 06:08

Nelze doporučit nějaký všeobecný postu, protože při vyhledávání závady budu postupovat dle charakteru vlastní závady, ale také stroje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.15 09:08
avatar

Ohmuv zakon a selsky rozum.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mkat®
Datum: 18.12.15 17:30
avatar

A hlavne musíš vedieť princíp (aspoň základný) opravovaného zariadenia.Pokiaľ to nebudeš vedieť ,tak budeš mať stále problém z opravou.A pozor, elektrina dokáže aj zabíjať.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.15 17:55
avatar

to musite mit v genech, odmala rozebirat vsechno, co jde :) Mam obavu, ze "naucte me opravovat" nebude mit kyzene vysledky, ale treba ano :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.12.15 18:41

A nějaké znalosti o elektrice, fungování elektrických strojů jsou, věk? A o jaké je zájem, cokoliv či jen domácí? To je sakra rozdíl a podle toho jsou i učební obory. Takže nějaký všeobecný postup při opravách... zařízení se vyzkouší, zkraty, odpory, měří se. Postupně se rozebírá, vytáhne se něco elektrického, vyzkouší, vymění co je vadné a zpětným postupem složit. To tak popsat nejde, to by se muselo zařízení za zařízení. Takže něco vzít a rozebrat. Sehnat si nějaké knížky. Napsat si postup, algoritmus, manuál, metodický postup.To bývá. Zkus popsat rozebrání jízdního kola.


doplněno 19.12.15 23:14:

27 let a takové dotazy? Zapomeň.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.15 19:22

Studuje se to tři roky na učebním oboru a vy chcete, abysme vám to tady jen tak vysvětlili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.15 19:51
avatar

Tyto zařízení opravuje osoba s odbornou způsobilostí, vzděláním a kvalifikací v elektrotechnice viz. vyhláška 50.

To se nedá paušalizovat a říct postup opravy - protože každý spotřebič je jiný je rozdíl mezi nefungujícím topením a třeba nesvítícím lustrem.

Musíš mít řadu teoretických znalostí tedy o každé součástce a zařízení co to je, co to dělá, jak to funguje, jak se to jmenuje, co to ke svému provozu potřebuje a potom i spoustu praxe aby jsi věděl jak to rozdělat, co se na tom nejčastěji kazí, co to může být - závady se často opakují takže zkušenější elektrikář už prostě ví že třeba v topení se přepálil termostat nebo tláčítko už má ten správný "grif" a tlačítko rychle vydělá a hodí tam nové - to je ta praxe (třeba i léta praxe)

Na tvoji otázku nejde odpovědět, protože člověk co to umí má za sebou několik let školy a třeba 10-15let každodenní praxe *smich* to se velmi těžce shrne do krátké odpovědi.

Oficiální postup nalezení a postup opravy poruchy není - proto je to porucha /stav který není normální/ některé poruchy jsou podobné a opakované, jiné jsou ojedinělé.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lunny
Datum: 19.12.15 12:40
Dobrý den,
děkuji, po škole jsem pracoval jako elektrikář asi půl roku, vyměňoval světla, zásuvky atd, takové jednodušší práce.Jinak je mi 27let.
Chtěl bych se naučit spravovat spíše domácí spotřebiče, spíše se nechci zabývat složitou elektronikou odbornou, spíše přijít na závadu a vyměnit či opravit díl.
Jak funguje třeba takový termostaty topení?
Kde by jste hledali závadu, pokud by nešel?
Dekuji
Datum: 19.12.15 13:11
avatar

Jak je psáno výše pro hledání závad musíš hodně znát jak teoretického tak ještě více praktického.

Termostatů je celá řada, je v něm několik součástek, polovodičové součástky které podle okolních podmínek podávají výstup pro tepelné těleso, důležitou součástkou je termistor ten podle okolní teploty upravuje svůj odpor a tím se mění vstupní napětí- tedy na vstupní a vystupní svorce je rozdílné napětí je ale i napětové a čiselné čidlo - je toho spousta. Nejčastější závadou u elektrických topení se zabudovaným termostatem je ale to že se prostě přepálí (buď vypínač, nebo termostat) tam je závada viditelná na první pohled, měřením se už jen ověří opravdová nefunkčnost.

Opravdu asi vám tu nikdo nedá vyhovující odpověď.

Studuje se na to dlouho, dlouho se to učíte, na některé věci příjdete sám- jiné triky vám poradí starší kolegové ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lunny
Datum: 19.12.15 13:55
Děkuji velice,
můžete mi prosim napsat jak který vypínač máte na mysli?
A jak proměříte termostat?
Ten je zabudovan kde?
Prosím o trpělivost se mnou, děkuji.
Datum: 19.12.15 14:29
avatar

to je ten problém, neznáš uplné základy a chceš znát detaily ... at ti to tu vysvětlí kdokoli-jakoli tak to stejně nepochopiíš ;) vypínač mám na mysli ten na topení nejčastěji mechanický kolebkový spínač, termostat je vevnitř topení obvykle na boku ...

Jedinou radou kterou ti můžu dát a opravdu ti pomůže, pokud tě to opravdu zajímá a chceš se to naučit dej si přihlášku do nějaké školy ;) To se nedá jen tak někde na internetu vysvětlit během pár minut.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: brundibar
Datum: 19.12.15 23:01

Přidám zkušenost - potvrzuju názor kolegy. Jestli jsi elektrikář, silnoproudař, tak jde o to, jaký máš typ myšlení a proč chceš tu práci dělat. Aby sis víc vydělal, nebo ti současná práce nestačí, nenaplňuje tě? Slušných výsledků odborně dosáhne člověk s myšlením, kdy na každím kroku koukáš po věcech jak fungují, co za tím je, jaký to má smysl, jak jsou realizovány... Jako měnič dílů, bez hlubší znalosti sice můžeš fungovat, ale budeš mít problémy a i nespokojené zákazníky. Znáš dnes už historický seriál Světa Motorů Palec pro x opraven? Byl to přesně obraz socialistické sítě autoservisů - stejěn je to ale i pro jiné obory. A hlavně ty principy jsou i dnes stejné. Zákazníka ošulit, nebo z neznalosti vyměnit 5 dílů, namísto diagnostiky co je příčina a nakonec zákazníka přesvědčit, že věc závadu nemá, že jde o vlastnost. Hrůza. Přitom jde o to, že u těch aut tě nezachrání elektronická diagnostika, ale diagnostika vlastním myšlením, kdy na základě znalosti funkce použiješ nějaké přístroje abys zjistil detaily, ale pak se sám rozhoduješ, co dál.

Jde o to, že na opravdovou znalost a schopnost věci řešit u kořene je potřeba praxe, zkušenosti a teorie a aktuální informace, jak co funguje.

Ptáš se na receptář, jak postupovat? Pokud máš základ odbornosti a oprávnění, tak obecně postupuješ odzadu dopředu, nebo naopak. Vždycky ale se znalostí a pochopením činnosti daného zařízení, jiank skončíš u oprav napájecích zdrojů. Znalost možná nabereš, ale to pochopení je problém. Jak psal kolega nahoře s rozebráním myčky, mikrovlnky... Pozor na to, respektuj vlastní schopnosti. když poděláš myčku, maximálně tě vytopí, nebo kopne. Vytopení je smůla a za kopnutí si můžeš sám, když máš 50ku. Jestli si ale pustíš mikrovlnku bez dvířek a oslepneš, tak jsi v p.r.d.e.l.i. Doslova. Tekže: Uč se, ale začni teorií a měřením a dávej si bacha!

Kdysi v dobách, kdy na trhu nebylo víc než pát typů spotřebičů si servisák změřil uzlové body zdravého stroje, pak podle toho hledal na nemocném stroji, co je jinak. A až našel, co je jinak, našel vadný blok, tak měnil, nebo šel po součástkách a opravoval. Dneska už ale například televize nejsou postaveny z 10 modulů, ta doba je už 25 let pryč. Jsou tam 3. Zdroj, hlavní deska a displej. Asi tak, uvidíš sám... Ať se daří, koukej kolem sebe!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 20.12.15 11:23

host a brundibar: Tak mikrovlnku bych začátečníkovi opravdu neradil rozebírat, je to velmi průšvihová záležitost když neví přesně co dělat!*stop* Transformátor má výstupní napětí 2000 V, a to dost tvrdé, trasformátor dá na výstupu až několik ampér a na katodě magnetronu je klíčované napětí 4000V! Pozor- toto všechno proti kostře mikrovlnky a tím pádem i zemi. I žhavení které má pár voltů (asi 3,15V) je "naroubováno" na toto vysoké napětí. Nedoporučuju to měřit běžným čínským mulťákem se šmejdskými kablíky za 160 v akci!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 20.12.15 11:49

tazatel píše, že má padesátku, má tedy elektrotechnické vzdělání a ví, že na části pod napětím nesmí a na vf ani pomyslet. Jde o to, že když chce vědět, jak jsou zařízení konstruovaná, že se může poučit rozebíráním některých starých vraků. Rozebíráním, ne zapojováním, diagnostikou a měřením. Zdá se, že tazatel má elektrotechnické vzdělání s nějakou specializací, která je hodně vzdálená jeho zájmu o opravy, servis, údržbu a pod. Pak by bylo možné vhodné, kdyby získal potřebné další vzdělání v rámci celoživotního vzdělávání. Třeba i výuční list, nebo alespoň kvalitní rekvalifikaci nebo zapracování v nějaké výrobní firmě, kde by mohl postupuně dělat některé pracovní operace, kterými by poznával zařízení, které se vyrábí. A třeba by ho to uspokojilo tak, že by nemusel pátrat po tom, jak se věci opravují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lunny
Datum: 20.12.15 12:23

Dobrý den,

ano jak jste tu uhodli, zaměstnání mě neuspokojuje, chtěl bych se věnovat opravám jednodušších typu ele. zařízení.

Elektro mě zajímá, jen nemám tolik praxi :(

Budu se koukat kolem sebe jak píšete a rozebírat a postupně hledat návody a snažit se.

Neznáte třeba nějakou stránku, kde by byla popsána jednotlivá oprava nějakého zařízení či jednoduchého stroje?

Třeba jak někdo opravuje troubu? či cokoliv jiného?

Nechce se mi rozebírat zatím funkční takovéto zařízení

Děkuji

 

Od: host*
Datum: 20.12.15 12:26

Zkuste si do googlu, nebo ještě lépe do youtube zadat pro hledání slova "Vacuum cleaner repair" a i když nerozumíte, můžete si dívat. Úmyslně neuvádím přesný odkaz, protože by se tu zbytečně zobrazoval obrázek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.15 12:47
avatar

Učit se, učit se, učit se ... jak říkají starší profici "čum mi pod ruky ať neumřeš blbej", nejlepší je když můžete pracovat s někým kdo toto dělá protože je pravdou že hodina praxe s někým kdo opravdu ví je za rok teorie.

Učte se jak která součástka funguje, co dělá v obvodu a pak už si jen logicky doplníte že když to nedělá to a to tak za to může ta a ta součástka protože to dělá.

Videa jak někdo něco rozebíra vám příliš nepomůžou, budete sice vědět jak se rozebere pračka (což není vždy stejné) ale stejně nebudete vědět co mění, proč to mění, jak na to přišel.

Musíte se naučit maličkosti až potom můžete dělat velké věci, stejně jako při stavbě domu napřed základy až potom dům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 20.12.15 21:10

host: ano, jasně. Vždť já mám taky léta padesátku a montování a opravy mě velmi baví.;)

Ale jen upozorńuji že jsou elektrická zařízení která ač vypadají nevinně (mikrovlnka - v ní skoro nic není, jen pár základních funkčních součástí a nějaká bižuterie okolo) dokáží být velice zákeřná a nebezpečná. To je pak hned.*andel*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.15 22:42

U elektro oborů se musí hodně používat logika. Pokud to člověk neumí, není mu to prostě dáno, tak má problémy, trvá mu to, kazí různé díly atd. Samozřejmě praxe, ale zájem jak to funguje, proč a nejen profesně od do hodin, ale obecně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.