Čidlo od světla v panelovém domě - instalace?

Od: Datum: 12.12.15 22:45 odpovědí: 9 změna: 14.12.15 20:20

Dobrý den,

jelikož bydlím v panelovém domě, napadlo mě, zda si mohu na chodbě u společného světla namontovat pohybové čidlo?

Máme poze schodišťový vypínač, však já bych chtěl ke dveřím si přivrtat pohybové čidlo pro toto světlo, tak aby se rožínalo jak schodišťovým vypínačem nadále, tak když otevřu dveře, aby zareagovalo čidlo a rozsvítilo se u dveří na chodbě.

Můžu z toho mít nějaký problém?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.15 22:49
avatar

Můžete, jedná se o společné prostory, zasahujete do vyhrazeného elektrického zařízení - jistě máte vyhlášku 50 min. §6, vše bude řádně zanešeno do projektové dokumentace a provedena revize že? Případně samozřejmě souhlas bytového družstva

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.12.15 23:31
avatar

Měl jsem možnost několikrát se přesvětšit, že co je v bytě až tak moc nikoho nezajímá, ale jak jde o veřejný prostor, musí se dodržovat vše, revize, požární směrnice, vyjádření snad i od myslivců... třeba takový ty polystyrenový čtverce na strop které má každý pátý byt, - na chotbu nerealizovatelné, když to hoří padaji z toho hořící kapky roztavenýho polystyrenu. Tim chci říct, že jestli po tom hodně toužíte, domluvte to se správcovskou organizací tak, aby se to udělalo vše jak má, tedy odborníkem, i s revizí, s vyjádřenim spoluobyvatel, s archivovánim dokumentace... Jinak zaděláno a průser.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 23:39

U nás to máme na každém patře.Jedno světlo na čidlo a druhé na schodišťový vypínač. To světlo musíte odpojit od schodišťáku,ale jak již bylo popsáno-elektro vzdělání a určitě domluva s domovníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.12.15 23:41

Navrhněte výboru, aby se instalovala čidla se světly v celém baráku na potřebných místech.


doplněno 13.12.15 12:06:

Ještě jinak, když si to uděláte a nikdo to nenapadne, tak coo? Napájejte z vlastního bytu. Běžně si lidi dělají co chtějí, ač by neměli, vizte nastřelené sat antény na zdích paneláků...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 10:05
avatar

Jak psáno výše, není to tak jednoduché. Ještě ale doplním problém technický. Čidlem byste nemohl rozsvěcet stejné svítidlo, jako tlačítkem. Pokud by čidlo rozsvěcelo totéž svítidlo, rozsvěcelo by zároveň všechna ostatní světla v domě. Řešení sice existuje, ale je natolik složité, že by se to těžko vyplatilo a asi by Vám takový zásah do instalace nikdo nepovolil a pokud nejste odborník, asi byste to nezvládl.


doplněno 13.12.15 10:14:

Nejjednoduší řešení by bylo umístit další svítidlo (třeba i s vestavěným čidlem) nad svoje dveře a elektřnu k němu přivést ze svého bytu. Ale i tak to musí dělat odborník a měl byste mít souhlas majitele domu (družstva).


doplněno 16.12.15 09:17:

Dully - "...dal bych tam silnou diodu, aby se proud nevracel..." *sok*

Nic ve zlém, ale s těmito vědomostmi o elektrice bych se jí na Vašem místě obloukem vyhýbal.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: dully
Datum: 13.12.15 22:23

Dobrý den,

netušil jsem, že by to mohl být takový problém i s tou revizí a souhlasem majitele domu či družstva.

Zapojení bych se nebál, nerozsvěcovalo by to ostatní světlo to mé čidlo, dal bych tam silnou diodu, aby se proud nevracel zpět jak píšete. Takto by to však podle zapojení fungovat mohlo?

Datum: 13.12.15 10:42
avatar

Za předpokladu že se dodrží všechny platné normy, předpisy a práci provede elektrikář a provede se revize - není to problém

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 00:24

Často jsou vidět různé "soukromé" úpravy i v bytových domech, pokud nemáš sousedy rýpaly a nebudou si stěžovat, tak si to tam přidej. Podstoupíš li to riziko, klidně i bez revize, zařízení projde při další pravidelné. A není to tak jednoduché, dioda rozhodně nepomůže. Nejjednodušší a mnohonásobně nejlevnější je obvody oddělit a použít dvě svítidla nebo aspoň světlo se dvěma žárovkama.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dully
Datum: 14.12.15 20:20

Dobrý den,

děkuji za nápad, ano to je pravda, svítidlo se 2 žárovkami, ale to už bych zasahoval i do světla, nevím zda by se to již někomu třeba nelíbilo?

Je ještě nějaké jiné řešení?

Myslíte, že dioda by nešla? Já si neuvědomil, že to není stejnosměrné napětí

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.