Stmívač z dvojvypínače

Od: Datum: 11.12.15 20:40 odpovědí: 11 změna: 12.12.15 14:51
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda by my někdo neporadil jak udělat z klasického dvjvypinace stmívač tzn. když zmacknu jednu polovinu bude svítit min a když druhou tak na plno, může to být na opak je to jedno. Potřeboval bych to do své odchovny kuřat za vypínačem by byla jen jedna klasická zarovka.Byl bych velmi vdecny kdyby my někdo poradil a nejlépe poslal i schéma zapojení s návodem.
Děkuji
Kopecky

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.15 21:20
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.12.15 21:24
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.15 23:39
avatar

Mezi vystupní svorky dáš diodu, nejednoduší a nejstarší řešení - nebo nejlépe koupit stmívač není drahý stojí kolem 95Kč a je po problému - existují různě moduly pod vypínač apod - ty se ne pod všechny vypínače vlezou a vzhledem k ceně je myslím zbytečné nad tím ve vašem případě uvažovat.

Já vám doporučuji koupit ten stmívač


doplněno 11.12.15 23:44:

Co se týče diody lze použít jakoukoliv nebo třeba i rezistor (samozřejmě na střídavý proud a 230V)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 09:38
avatar

V případě použití klasické žárovky lze použít dostatečně dimenzovanou diodu (je to nejjednoduší řešení), jen bude slabší žárovka blikat frekvencí 50 Hz, což ale sotva postřehnete (u silnější žárovky se neprojeví). U úsporky ani LED žárovky diodu použít nelze. Použít rezistor je nesmysl. Sice to fungovat bude, ale rezistor by musel být na obrovský ztrátový výkon (na druhou stranu byste s ním mohl kuřatům v zimě i topit *smich*).

daniel - Jaký je rozdíl mezi rezistorem na střídavý a stejnosměrný proud *sok*? Jaký je rozdíl mezi rezistorem na 230 V a řekněme 12 V *sok*?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 11:40
To jste mi vzal z pusy, ten rozdíl by mě také zajímal :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 11:42

Taky jsem to kdysi zkoušel s tou didou, když byly stmívače drahé a nedostupné, ale pro domácí použití nic moc-dioda střídavý proud jednocestně usměrní-"sebere"sínusoidě jednu půlvlnu, takže to "mrkání" světla je viditelné a pro oči dost nepříjemné. Je ještě jedno řešení pro dvě žárovky-pomocí křížového přepínače přepínat žárovky do série, ale je potřeba speciální přepínač a k žárovkám přivést 4 vodiče a to zapojení je poměrně složité. Když se dají dvě žárovky do série, tak svítí dost málo a hodně do žluta, jejich životnost se velmi prodlouží, účinnost naopak velmi sníží. Asi nejjednodušší je použít ten stmívač, který umožní plynulou regulaci jasu žárovek (ale pouze standardních nebo halogenových žárovek, nelze použít pro LED a úsporné žárovky).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.12.15 14:02

Použití rezistoru není moc rozumné. Je třeba si uvědomit, že ten výkon, o který bude žárovka svítit míň se spálí, přemění v teplo a do kurníku zřejmě použije dost silnou žárovku. Tady asi směřovala rada od daniela. Kdežto správně dimenzovaná dioda se dá schovat do krabičky pod vypinač. Dál nevěřím, že by bylo vidět blikání žárovky i když za diodou. Vlákno žárovky se procházejícím proudem rozžhaví a rozhodně s každou půlvlnou (a třeba i každou druhou) nepohasne, ba naopak, při zapnutí i vypnutí jde pozorovat mírnou setrvačnost. A i kdyby skutečně blikala, frekvenci 50Hz člověk nemůže vidět, ještě před pár lety jsme se přece dívali na televize s 25 obrázky za sekundu a stačilo (muselo, nic jiného nebylo) nám to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 14:08

Mám to již s tou diodou vyzkoušené, ono to"mrká",sice při přímém pohledu do světla Vám to nepřijde, ale když se díváte stranou a tu žárovku vnímáte"periferním"viděním, tak si toho všimnete. Nevím, co na to "řeknou" kuřata Ale třeba s výhodou jsem tuto diodovou regulaci využil u remosky, která hřeje pořád stejně a někdy bylo potřeba dopékat pomaleji, aby se buchta nepřipálila. Tam jsem vřadil do přívodu šňůrový vypínač přemostěný silnější diodou, když se ten vypínač vypnul, tak šel proud jen přes tu diodu a remoska méně hřála.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 12.12.15 14:15

dusger:

25 obrázků za sekundu sice TV měla a ještě v SD vysílání má, je to rychlost obrázků i v kinematografii, jenže aby to oko nevnímalo, tak v kině se přeruší světlo světelného zdroje minimálně 2x než se změní políčko, stejně tak i v TV se používalo prokládané řádkování a stejný obrázek se vykreslil 2x, jenže luminofor CRT měl dosvit, aby to oko nevnímalo - takže když to shrnu, tak to není dobrý příklad. Žárovka má setrvačnost podle toho jak je tlusté vlákno, a mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že žárovka kolem 50W přes diodu docela zřetelně bliká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 14:51

Ano, přesně tak. Pracuji v kině a mohu potvrdit, že závěrka promítacího stroje zakrývá tok světelného stroje 2x, jednou při strhu filmu v projekčním okénku a podruhé ještě jednou, když film ve stroji stojí, je to kvůli vnímání lidského oka. Kdyby závěrka překrývala projekční okénko jen jednou, tak by se sice byly menší ztráty světelného toku, ale obraz by zřetelně blikal. Dnes už se ale promítá z digitálních projektorů z formátu DCP a filmové projektory "ožijí" v promítací kabině jen párkrát v roce, když se hraje ještě nějaký archivní snímek, který ještě nebyl zdigitalizován při nějakém festivalu.

S tou žárovkou přes didou jsem to již kdysi zkoušel (chtěl jsem regulovat světlo stropního svítidla,stmívače ještě nebyly dostupné za rozumnou cenu a od vypínače nevedly ke světlu dva dráty+nulák),tak jsem to chtěl takto pořešit, ale to blikání mě dost vadilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 14:51
avatar
35 let používám diodu na snížení jasu žárovek v lustru. Blikání je vidět.
Kdysi jsem kombinací tří schodišťových přepínačů a tří kondenzátorů různých hodnot (myslím že 1M, 2M, 4M) skokově reguloval světlo žárovky s příkonem od 25 W vyše. Nejlepší byla 100 W.
Dodnes někde ve sklepě leží bakelitová krabička.
Jdu hledat.
doplněno 12.12.15 15:59:

Našel jsem, rozebral... obrázek napoví.
dva jednoduché vypínače, jeden schodišťový přepínač...
dva kondy 2M, jeden kond 1M, všechny na 500 V, vybrakované z poválečných zbytků... Koukám, že už z nich teče asfalt. Asi se hřály...

Nejlepší bylo, když jsem objevil schéma. Poplácal jsem se po rameni. Je na něm i kombinace kapacity podle poloh pře/vypínačů. Všechny kondy se zapojují do série se žárovkou připojenou do té zásuvky.

Stavěl jsem to asi v patnácti letech, dal, co bylo po ruce. I tu kroucenou šňůru. Přežila 50 let užívání mnou, synem, vnučkou...

Není to přímo k problému tazatele, ale může to pomoci jiným...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.