Vhodný foťák - vánoční dárek

Od: Datum: 10.12.15 21:57 odpovědí: 19 změna: 15.12.15 18:30
Dobrý večer, potřebovala bych pomoct. Doporučil by mi prosím někdo nějaký foťák, který ma pokud možno otocny display , samozaostrovani a hlavně aby nebyl na AA baterky, .. Max do 5 tisíc. Je to dárek pro dceru, vůbec se v tom nevyznam ... děkuji za radu
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 11.12.15 04:06

Sice ani jeden nemá otočný displej, ale pokud chcete dceři fotografování na zbytek života znechutit, tak jí kupte ten Nikon *haha*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.12.15 10:47
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 11.12.15 10:58
avatar

Vím, že je to dárek a mělo by to být překvapení, ale asi bych částečně nechala výběr na dceři.. - nevím kolik jí je, ale jestli jí focení trošku zajímá, tak by měla mít přehled, co chce, potřebuje a mohla by se v tom lépe orientovat - samozřejmě ne, pokud je jí 10 :)..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.12.15 19:22

Ano, také se přikláním k tomu aby si dcera vybrala sama. Jde o to, zda má sama nějaké zkušenosti, kolik je jí let a jaké má nároky. Pokud jde o 15 letou slečnu, která chce být cool na mejdanech, pak je volba kompaktu do uvedené ceny prakticky lhostejná. Asi bych dal přednost značkovým modelům, ale má-li vyšší ambice a základní zkušenosti, pak jí fotoaparát za 5 tis. nekoupíte a asi bych se podíval na zrcadlovky. Zkuste nějakou lstí vysondovat její přání, ať nedojde ke zklamání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.15 20:13

Salamos: Já si teda nemyslím, že do 5tisíc byly všechny foťáky nastejno. Pokud se v tom slečna nevyzná, tak si dobře nevybere. Nejkrásnější foťák nemusí dělat nejkrásnější fotky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 08:12

Ano, v kompaktech jsou rozdíly, obzvlášť u těch ve vyšších cenových relacích, ale myšleno to bylo tak, že pokud jde o mladou slečnu, která chce vytasit foťák na diskotéce nebo na výletě se školní třídou, pak jej bude zcela určitě používat v automatickém režimu nebo v mnoha přednastavených režimech. Věřím tomu, že nebude chtít nastavovat ISO dle světelných podmínek a tabu se stane třeba ruční vyvážení bílé na šedou desku, apod... Dle mých zkušeností mnoho mladých uživatelů ani netuší, že se dá nastavit expozice podle švětelných podmínek - žárovka, zářivka, ledka - a diví se modrému obrazu. Proto by si měla předem tak nějak zvolit alespoň co se barvy a tvaru týče. Poloviční zklamání je solidní černý kompakt, pokud jsem si přál růžový, byť střední třídy.

S výklopným displejem souhlasím, to je šikovná věc při focení např. na koncertech či v davu. Pro svou dceru, která využívá především foťáku v mobilu bych prostě technické parametry moc neřešil a kvalitativně jsou dnešní přístroje na poměrně podobné úrovni. Manželka už měnila u svého kompaktního Panasonicu za bezmála desítku (fotí opravdu dobře) čip za 2500 Kč a to již po čtyřech létech střídmého používání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.12.15 09:46

salamos:

nevím co používáš za fotoaparáty, ale já málokdy potřebuji vyvažovat bílou ručně. Dokáže mě rozesmát když v recenzi na nějaký model napíší, že automatické vyvážení si neporadí s vyvážením bílé při světle svíčky a fotky jsou žluté - hmmm, nevím ale fotografie při světle svíčky, zvlášť když je ta svíčka v záběru a jsou dokonale vyváženy na barvu světla, tak vypadají hodně pitomě

A automatika expozice, nebo přednastavené režimy? Chodí u dnešních modelů také velice pěkně, takže výsledný efekt je jako s atuomobilem s automatickou převodovkou - vysledek stejný, ale člověk se připraví o požitek z řazení, ne každý jej ale nutně potřebuje.

A obávám se, že právě naopak, čím vyšší cenová relace, tím vyrovnanější jsou kompakty v kvalitě a ve vybavení funkcemi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 18:54

Jak jsem již psal výše, vyvážení bílé je nutné přenastavit např. při fotografii za umělého osvětlení. Zcela jiná výsledná expozice bude při běžné žárovce, zářivce, LED, ale také, pokud jste již někdy zkoušel, při fotografování na sněhu, kdy vám automatika fotku většinou hodí do modrého odstínu. Osobně také exponuji na alespoň přibližně šedou plochu, abych zachoval věrnost barev v okolí, vyhnul se přepalům či tmavému obrázku. I snímek svíčky na automat vám tuto dá opravdu více do žluta než je přirozené. Na své zrcadlovce automatický režim nepoužívám a to platí i o přednastavených režimech.

Je pravda, že v RAWu se dá snímek doupravit s minimální ztrátou, ale ani tento způsob není všemožný. Je nutný kvalitní editor a mnou užívaný Zoner není zrovna nejvýkonější. Nechcete doufám po potencionální slečně, aby s novým kompaktem (pokud vůbec bude umět RAW / NEW) zakoupila a učila se ovládat editor? Je to na dlouhou diskusi a věčný spor vyznavačů té které techniky, ale já osobně bych se detailně parametry kompaktu nezabýval, spíš se soustředit na základní ovládání a vybavení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.12.15 20:52

salamon:

tak asi vlastním moc dobré přístroje, ohledně automatického vyvážení mám problém jen s úspornými zářivkami a s některými LED, ty jediné nedokáže AWB rozeznat, ale pokud to udělám růčo tak žádný problém a nemusím se ani pachtit s šedou tabulkou. Osobně si myslím, že kdo se v tom moc šťourá tek víc a víc bloudí :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 21:04
avatar

Tím růčo myslíš předvolbu WB, když ne kalibraci? Jestli tomu dobře rozumím. No, souhlasím s tebou. Pokud se nefotí speciální věci nebo specifické světelné podmínky (sníh apod), tak stačí AWB.

Jen jsem chtěl ještě k tazatelce. Diskuze se občas v nějakém vlákně sveze k polemice, toho si nemusíte všímat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 22:02

Ale vždyť právě o tom jsem psal. Jak jinak nastavíte vyvážení bílé při focení v místnosti osvětlené řadou zářivek? Přeci ručně přepnutím režimu WB, který mi dá několik možností. Od AUTO (je nepřesné při špatných světelných podmínkách a při použití blesku, proto nepoužívám) po RUČNÍ NASTAVENÍ, což spočívá v zaměření na šedou desku (fasádu domu, vozidlo, desku polystyrenu...). Toto nastavení bývá nejpřesnější a spolehlivé. Nechcete snad tvrdit, že si u kamery nastavujete pracně vyvážení přímo v Kelvinech? Ale tato debata patří asi na jiné místo. Svůj názor na koupi kompaktu jsem prezentoval a tím bych to uzavřel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 22:14
avatar

Ono kolikrát i nastavení režimu "zářivka" ve zcela zářivkové místnosti je mimo, například když odraz rozhodí okolní předměty (zdi, podlaha, nábytek...). Takže pokud v podobném případě záleží na jakž takž normálním podání barev, stačí, když nemám desku, hodit kalibraci na šedej nebo bílej hadr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.15 15:55
avatar

Většina foťáků vypočte na AUTO střední šedou podle rozložení barev expozice, při běžných podmínkách. Samozřejmě některé světelné podmínky mají svá specifika. Pokud se nefotí produktová fotografie, kde mají být barvy opravdu věrné, tak je funkce ruční kalibrace na destičku většinou k ničemu. A když se fotí do RAWu, tak tam jde vyvážení doladit. Tohle téma je ovšem pro uživatele kompaktů jaksi mimo mísu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.12.15 11:39

Pokud byste chtěla otočný displej: http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-alpha-ilce-5000/(mám jej doma)


doplněno 11.12.15 11:40:

Ale to byste musela něco připlatit.


doplněno 11.12.15 12:48:

http://digitalni-fotoaparaty.…reka.cz/sony-alpha-ilce-5000/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 11.12.15 11:53

Lidi, proboha přestaňte doporučovat KOMPAKTY od Nikona. Nikon umí zrcadlovky, ale kompakty má nsad úplně nejhorší...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zdenda000000000
Datum: 13.12.15 19:40

5000,- za foťák pro dceru je dnes velkorysá částka! Na AA ani AAA baterie už dnes nic není (krom telešopingu a hraček pro malé děti). Kolik dceři je? A má focení jen z radosti, nebo chce zkusit umělecký směr? Pokud se bavíme o studence do 18ti let, za 3000,- jí pořídíte pěknou mašinku, co udělá kvalitní foto...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 18:30

Canon PowerShot SX 400 HS za cca 3,5 klacku je pro ni, jako začátečníka, plně vyhovující. Až se naučí fotit, koupíte jí lepší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.