Lze vrátit zboží do 14 dnů z kamen. obchodu?

Od: Datum: 28.11.15 07:17 odpovědí: 11 změna: 28.11.15 20:20

Dobrý den.

Plánuji si koupit tlakoměr z lékárny. Tlakoměr je ale zabalený. Potřeboval bych si jej vyzkoušet, jak bude čitelný displej při naměřených hodnotách. Setkal jsem se u známých totiž s tím, že ne každý displej je dobře čitelný. V důsledku toho, že nad sebou jsou slabě prosvěcující se číslice a teprve ty silnější jsou výsledné hodnoty. A někde záleží i na úhlu pohledu na displej. Někde ty slabě prosvěcující číslice nejsou a čitelnost je velmi dobrá. Bohužel tu značku tlakoměru již neprodávají.

Když si koupím tlakoměr a poruším obal - zabalení - a vyzkouším jej a nebude mi vyhovovat, tak mohu do 14 dnů tlakoměr vrátit a dostanu peníze zpět?

Nebo jak je to obecně při koupi zboží - vrácení peněz, které si nemohu předem vyzkoušet v obchodě?

Je to nelogické kupovat něco - elektroniku - bez možnosti vyzkoušení.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.15 07:23
avatar

Co vím,tak v kamenném obchodě Vám peníze nevrátí.Jedině se můžete domluvit nebo Vám to sami nabídnou na koupi jiného výrobku v jejich prodejně.Já takhle dostala robot.vysavač od rodičů a chtěla jsem jej hned vrátit.V prodejně řekli,že bohužel,že v kamenném obchodě je možnost si zboží vyzkoušet,víte do čeho jdete a tudíž není 14dní na vrácení zboží jako přes internet.Paradox je,že kolegyně chtěla vysavač předvést a odmítli to.(...,že by byl už špinavý atd.)Takže si jej raději v kamenném obchodě nekoupila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 07:56

Ne, zboží zakoupené v "kamenné prodejně" normálně vrátit nelze. To by musela být předem dohoda a dobrá vůle prodávajícího. Ta možnost vrácení je dána tím, že jsem si nemohl kupované předem prohlédnout, vyzkoušet a rozmyslet se. V kamenné prodejně takovou možnost mám a následující citované ustanovení to nakonec prodejci ukládají. Že se to nedělá, resp. že to zákazník nevyžaduje, to je již jiná věc. Např. v Kauflandu i jinde věc nepředvádějí ,ale také ji bez řečí vymění nebo vezmou zpět.

Občanský zákoník v § 2162 říká - Připouští-li to povaha koupě,má kupující právo,aby věc byla před ním překontrolována nebo aby byly předvedeny její funkce. - Z toho vyplývá, že pokud tato možnost není, bylo by možné se dohodnout, že si věc vyzkouším doma a případně ji vrátím. Ale to je v běžném obchodě opravdu zcela nezvyklé a spíše teoretické. Je tu ještě jeden zákon - na ochranu spotřebitele, který ve svém § 15 říká umožňuje-li to povaha výrobku,je prodávající povinen na žádost kupujícího výrobek předvést v činnosti. Pokud tedy chcete doma řádně vyzkoušet s možností ji vrátit, pak je lepší ji zakoupit přes internet.

jmakon@seznam.cz

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.11.15 08:17

Jenomže přes internet musím platit zpět poštovné, což je dnes dost peněz, tak přes 100Kč určitě.

Ale když platí uvedené §, tak mohu trvat na rozbalení a vyzkoušení tlakoměru v lékárně?

Děkuji

Datum: 28.11.15 08:34

Poštovné se vždy neplatí, záleží na tom co uvedl prodávající na svém webu.

Na předvedení a seznámení se s obsluhou přístroje máte právo. Pokud nebude vyhověno, pak je to podobné jako u internetového obchodu a kupující by měl trvat na tom, že si vyzkouší doma a pokud nebude vyhovovat, tak vrátit. Ona možnost či nemožnost vyzkoušení a rozhodnutí se je právě ten rozdíl mezi obchodem a e-shopem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 08:37

Tak si nekupujte tlakoměr v lékárně ale kupte si ho na internetu.

Cena bude minimálně o 2x poštovné nižší.

Navíc když si na heurece najdete recenze, tak od nich se lze dost dobře odpíchnout...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 20:19

Není pravda, že je to nezvyklé. Je to naprosto běžné. Lidé si zkoušejí boty a šaty, prohlížejí knížky, nechávají si předvádět elektroniku, osedávají si nábytek, polehávají na matracích. Ten paragraf na vrácení zboží existuje právě proto, že zboží si v eshopu nemůžete fyzicky vyzkoušet, v kameném obchodě na to máte právo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.11.15 14:45
avatar

tak si to vyzkoušej v lékárně,to je takovej problém? eště ti ukážou,jak se s tim zachází...


doplněno 28.11.15 18:03:

s tim sem se ještě nesetkal,tak jdi do jiný,když se tahle chovaj,asi bude stát za starou belu daný obchod...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.11.15 17:19

odmítli mi jej rozbalit v lékárně, takže jsem si nemohl jej vyzkoušet.

Datum: 28.11.15 18:24
avatar

...vždyť jsem to psala,stejné jako s vysavačem.Najdou si výmluvu a neukážou...a můžete se tak akorát ohánět zákoníkem*bum* no a pokud jste hodně rozčilen a víte,že něco zanedbali,lze napsat na netu na ČOI a na základě podnětu dělají kontroly a budou Vás informovat jak to dopadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.15 20:20

Ano, nemáte právo je sami přímo trestat, ale můžete podat podnět na ČOI.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 28.11.15 18:20

NE, ale některé obchody to umožnují, je třeba se zeptat. Pokud požádáte, vyzkouší, nebo sdělí - vyzkušejte doma a do... přijd´te, pak potvrdíme záručák. Obecně a dobře to uvádí OZ - smlouvy dist. způsobem a od Koupě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.