Nabíjení baterie mobilu bez nabíječky

Od: Datum: 15.11.12 20:26 odpovědí: 18 změna: 18.11.12 03:09

Zdravím,

podařilo se mi vyzkratovat jeden starší mobil, neptejte se prosím jak :) no mobil je v pořádku, jenom nejde nebíjet.
Mám ho tu otevřenýho a problém nevidím, tak bych se chtěl zeptat jak to spravit. Napadlo mě zapojit nabíjení přímo ze vstupu pro nabíječku nebo z USB konektoru přímo na konektory baterie, je to možné? Bude problém, že nabíječka i USB mají 5 V a baterie pouze 3.7 V?

Díky

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.12 20:32

Buď rád, že ti ta baterka nebouchla do.. ehm... obličeje...!

Tys zničil nabíjecí obvod v mobilu? Ono to není tak snadné zjistit, protože i ta baterie má v sobě obvod, který hlídá její stav, a jestli jsi ho zničil, už možná nenabiješ.
Nabíjí se to zdrojem napětí s omezením proudu - napětí na asi 4,2 V, proud 1/10 kapacity článku. Když to připojíš přímo na 5 V, tak se přebije, bouchne a máš po p****i. Napřed si o tom něco nastuduj.

doplněno 15.11.12 20:32:

A co jsi vlastně vyzkratoval? Baterii nebo něco jiného?

doplněno 15.11.12 21:14:

Čím jsi to nabíjel? Je možné se dostat pod kryt, abys zjistil, jestli tam něco neshořelo?

Datum: 15.11.12 21:12

No podle kouře hádám že to bylo někde u začátku obvodu v mobilu, bohužel poslední co je vidět jsou kontakty na plošňáku.

Teď mi došlo že jsem to neposlal dobře, vlastně šlo o to, že jsem prohodil polaritu nabíjení a něco se vevnitř spálilo. Každopádně mobil nepozná připojení nabíječky a baterie se nenabije.

doplněno 15.11.12 22:53:

Opravoval jsem moji utrženou USB nabíječku - z USB portu počítače tím malým nokia konektorem do telefonu. Telefon jsem rozebral úplně na kousky, a není vidět žádné poškození, nic nevypadá spáleně, žádný zápach.

Od: buss®
Datum: 15.11.12 21:13

A co je to vyzkratovat mobil? Snad baterku, ne? Baterka je dobrá? To je otázka. Napájet přímo, pokud jsou tam ochrany proč ne. Ale předpokládám, že něco navíc snese. Při nabíjení je tam přece větší napětí. Tak jsem to změřil a ta nabíječka 5 V dává 7.3 V! naprázdno. Takže i na baterku v mobilu lze.

Datum: 15.11.12 21:15

Nabíječka pro staré Nokie ACP-7E dává při jmenovitém napětí asi 3,6 V naprázdno přes 9 V...

Datum: 15.11.12 21:44

Jak jsi už psal, nepopsal jsem příčinu přesně. Jde o to že jsou prohodil polaritu a dírky pro nabíječku se objevil kouř - tedy pokud si to dobře pamatuju, bylo to rychlý. Jak je na tom baterka nevím, každopádně potom dál fungovala než se vybila.
Jde o baterii Nokia BL-4U, která je prý chráněna proti přepólování.

Datum: 15.11.12 22:09

Ať je s tim co je s tim (podle tvého popisu si usmažil mobil a ne baterii) to dej do servisu. Hrát si jen tak s Li-polkama neni sranda. Mohlo by se stát toto:

Od: lolik*
Datum: 15.11.12 22:21

Problém by to teoreticky být neměl ale je třeba si dávat pozor aby se baterie při nabíjení nezačala nafukovat.

Od: hop®
Datum: 15.11.12 22:51

Hele, nezlob se na mne, ale (na rovinu) myslím, že kecáš.

Každý rozumný mobil má na vstupu pro nabíjení dvě diody, jednu "normální" jako ochranu proti přepólování zdroje a druhou Zennerku proti přepětí. Tyto ochranné diody nejsou ani součástí IO a nebývají ani SMD - právě kvůli jednodušší výměně v případě průšvihu.

Výrobci mobilů počítají s experimentátory i s debily, snaží se ochránit zbytek mobilu proti zbytečnému poškození, když tam "náhodou" někdo "zvenku" pustí jiné "elektrony", než jaké lezou z origoš nabíječky.

A jestli se "nepřiznáš" co a kam jsi opravdu připojil, tak Ti opravdu nebudu umět poradit...

A jinak, nabíječka naprázdno dává určité napětí, baterie má nějaké nominální napětí, a logika v telefonu pracuje také na několika různých urovních napětí.

Datum: 15.11.12 23:00

Říkám pravdu, pustil jsem tam napájení z USB počítače, 5 V, pouze opačná polarita. Pokud tam ty diody jsou, tak musí být SMD, jinak bych je poznal, a taky by se tedy nic nestalo. Protože ale nabíjení nefunguje a jsem si skoro jistý že z toho stoupal kouř tak tam nejspíš nejsou, což bych u Nokie nečekal...

doplněno 15.11.12 23:02:

Sice jsme udělal blbost když jsem bůh ví proč zkoušel prohodit drátky, ale debil nejsem, a kdybych lhal byl bych sám proti sobě.

Datum: 16.11.12 18:48

nokiu 5310 Expressmusic jsem nabíjel metodou "pokud-omyl" kabelem ustřiženým z nefunkční nabíječky, s neoznačenou polaritou a přímo z napájecí větve USB, kdy se mi NĚKOLIKRÁT podařilo jej přepólovat a absolutně nic to s mobilem neudělalo a funguje dodnes. Tvůj případ je minimálně divný.

Sám si Li-Ion i Li-Pol baterie nabíjím sám přes svůj zdroj bez nějaké elektroniky a nepovažuju se za sebevraha. Prostě dvěma multimetry hlídám napětí a proud, proud volím nějaký "rozumný" většinou maximálně 500 mA a napětí nesmí překročit 4,2V. Napřed se nabíjí konstatním proudem, po dosažení 4,2V se ustálí napětí a postupně klesá proud do baterie, až prakticky nulový tak je baterie úplně nabitá.

doplněno 16.11.12 18:51:

a taky samozřejmě hlídat teplotu a "tvar" baterie, pokud se začne značně zahřívat nebo nedejbože nafukovat, tak zahodit, daleko.

To se mi ale ještě nikdy nepovedlo, a že jsem takto už pár desítek baterií různých kapacit a velikostí nabil :)

Datum: 16.11.12 19:22

Jo, to je divný. No baterka se ještě probudila, a jak říkám, mobil jde v pohodě, ale připojím nabíjení a neukazuje to probíhající nabíjení a baterie se nenabije.

Takže přímým nabíjení uvnitř telefonu kde ji neuhlídám ne? Baterie prej má ochranu proti přehřátí, to funguje jak?

Když bych chtěl omezit napětí i proud, co mám použít? ;) Tohle je část elektriky co nedávám...

Datum: 16.11.12 19:48

Použij laboratorní zdroj, ale s takovými znalostmi raději někoho požádej (ode mne jsi asi daleko).

doplněno 16.11.12 21:10:

S tvými zkušenostmi (soudím podle stylu psaní odpovědí) radši nijak, nebo to odpálíš definitivně. Možná to nejde vůbec, neznám tvůj telefon. Co aspoň nám ukázat fotky vnitřku?

Datum: 16.11.12 21:05

Nejde o to baterii jednou nabít, potřebuju aby blyo možné normálně používat klasickou nabíječku.
Pod by teda stačilo omezit proud a napětí, napadlo mě uvnitř mobilu propojit kontakty baterie se zdířkou nabíječky a vytvořit nějakou přechodku, která by zajistila snížení napětí a omezení proudu. To co potřebuji vědět, je jak.

doplněno 16.11.12 22:37:

OK

doplněno 16.11.12 22:39:

Nebo tady v lepší kvalitě http://2i.cz/2i/i/50a6bffa/ce…ff90f2a3f2a0/3c945872a1.f.jpg

Od: zabu
Datum: 16.11.12 18:35

Možná kdyby jsi sem hned v dotazu místo jeden starší mobil,napsal, značku a typ, tak by se podle schéma dalo vytipovat, co v tom founu odešlo. Ale takhle je to věštění z křišťálový koule.

Datum: 16.11.12 19:11

Nokia E66.

Datum: 17.11.12 03:45

Mohlo by se to trochu pohnout.

Na obrázku je v červeném kroužku pojistka, zkus zjistit (nejlépe změřit) jestli není spálená.

doplněno 17.11.12 12:54:

Škoda, že to nepůjde, když už se to našlo. :(

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.11.12 12:36

Ano, je to pojistkou. Když její kontakty propojím pinzetou tak nabíjení funguje. Díky moc.

Bohužel jsem ale zjistil, že jsem ulomil kousek toho socketu jak se připojuje zadek mobilu a simka, takže z toho stejně nic nebude :(

doplněno 17.11.12 13:11:

A koukám že ta základní deska je jedinná část co se nedá koupit zvlášť *smich*

Od: zabu
Datum: 18.11.12 03:09

Kup někde na Aukru, nebo v bazaru kus s rozbitým displejem. Třeba budeš mít štěstí.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.