Prodej/koupě zařízení - záruka

Od: Datum: 15.11.15 14:02 odpovědí: 6 změna: 15.11.15 23:11
Dobrý den, rozhodl jsem se, že prodám svůj tablet, který je ještě jeden rok v záruce.
Moje otázka zní, když někdo ode mě koupí tablet, ale účet o koupi je na moje jméno, půjde tomu kupujícímu, pak připadně tablet reklamovat?
Dá se to použít i opačne, když já něco od někoho koupím, co je ještěv záruce. Pak se to rozbije a já to budu chtět reklamovat, půjde to když zařízení kupoval někdo jiný a je tam jiné jméno?
Příkladem je prodejna CZC.
Děkuji za odpověd

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.15 14:09
avatar

Je to úplně jeno prodejce nemá oprávnění kontrolovat totožnost a navác záruka se vztahuje na výrobek a ne majitele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.15 14:27

Není tomu tak.

Dle NOZ(ale stejně to bylo i před ním) odpovídá prodávající pouze kupujícímu. Tam vznikl právní vztah uzavřenou kupní smlouvou. Další vlastník již žádnou smlouvu s prodávajícím neuzavřel, takže nemá žádné zákonné právo uplatnit vady u prvotního prodejce. On bude uplatňovat vady u svého prodejce.

Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.


doplněno 15.11.15 14:34:

A ještě k tomu, že prodejce nemá právo kontrolovat totožnost.

Většina vydání z reklamace se děje právě na základě prokázání totožnosti, protože jak jinak chceš garantovat, že to nevydáš jinému.

To samé, pokud ti to pošlu poštou, tak také budeš muset prokázat svojí totožnost. Nebo si myslíš, že přijdeš na poštu a oni ti dají balík, na který si ukážeš.:)


doplněno 15.11.15 17:12:

Po právní stránce původního prodejce nic nezavazuje, poskytovat "záruku" dalším osobám. Většinou ale vychází vstříc a dokonce třeba většina automobilek se zavazuje, že poskytují záruku i dalším vlastníkům. Tam už právní nárok je.

Takže já bych nenapsal, že nemáš šanci. Naopak ve většině případů uspěješ. Ale právní nárok na to není a pokud náklady na reklamaci nese finančně přímo prodejce, tak je vysoký šance, že se mu nebude chtít ze své kapsy platit a případný soud mu dá za pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.15 16:42
Takže když si od někoho něco koupím se zárukou, tak nemám šanci to reklamovat přímo u prodejce?
Datum: 15.11.15 17:52
Dobře, děkuji za odpověd
Od: buss
Datum: 15.11.15 18:09

Jak si můžete přečíst, tak OZ hovoří vždy o kupujícím, který je vlastník věci, popř. spotřebiteli. Se třetí osobou má prodejce jaký právní vztah? Ale, logicky, když váš kupující předloží vámi dodaný doklad o prodeji, jak poznají, kdo to koupil? Vy jste uvedl své nacionále, poskytl OP? Četl jste jejich "reklamační řád, VOP..."? Doporučuji!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.11.15 23:11
Tak na dokladu o koupi je moje jméno.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.