Špatný televizní signal - řešení?

Od: Datum: 05.11.15 19:49 odpovědí: 22 změna: 07.11.15 14:11
Zdravím,
Je to už asi rok a půl co bydlíme ve vesnici Velké Žernoseky, nedalo Litomeřic, které jsou známé svou Zahradou Čech, která se koná každý rok, ale k věci... Od té doby co tu bydlíme, máme neustále problém s televizním signálem.
Vyzkoušeli jsme už snad skoro všechna možná řešení, ale i tak nic. Zkusili jsme koupit 4 různé antény a mezi nimi byla i drahá všesměrová anténa na kterou chytíme pouze 7 programů a jednu rádiovou stanici. Dokonce jsme vyzkoušeli kupovat i ty drahé a silné zesilovače televizního signálu, ale stále nic... Takže Vás žadám o radu a řešení na tento problém, už si opravdu nevíme rady.
Ps: Kabely od antény měněny, takže jsou bez poškození a i správně zapojené. Antény kromě té všesměrovky byly namířeny na vysílač.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.15 20:05

Jaké jsou hodnoty MER, CBER, VBER a jaká je intenzita signálu z nějaké směrové antény?

Jestli nejsi schopen na tohle odpovědět, tak si zavolej odborníka s profi měřákem. Už jsi to mohl mít funkční a ještě by jsi ušetřil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.11.15 20:22
avatar

Dobrý den, pokud je to takto problematické, tak bych nekupoval antény "na zkoušku", ale poptal bych se v obci, jak řeší příjem TV signálu ostatní. Podle jejich zkušeností koupit vhodnou anténu nebo přejít na příjem satelitní, který by měl být jistý. Zdravím!

doplněno 05.11.15 20:28:

Tak přestaňte experimentovat a přejděte na ten jistější satelit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 20:25
Všude v obci to právě funguje dobře, ale prostě tři domy - my, sousedi a sousedi s tím máme problémy, žádný signál a není možnost ani kabelového připojení.
Od: host*
Datum: 05.11.15 20:36

Žernoseky to mají k vysílači Buková Hora u Ústí nad Labem blízko, signál by měl být silný, na kanálech 33, 58 a 55. Na vyšších kanálech má nevhodný laciný kabel dost vysoký útlum, takže by bylo možné vyzkoušet, na kterém kanálu vám příjem jde dobře a na kterém ne. U krátkého kabelu to není skoro poznat, u delších kabelů už se to projevuje.

Pokud by to bylo nějakým zastíněním horami, tak máte asi otevřenou krajinu směrem na Cukrák s kanály 53, 41 a 69, i když je to dál.

Dá se předpokládat, že máte správnou polarizaci antény - u vás horizontální.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.11.15 20:44
Je to pravděpodobně způsobené počtem stromů v lesíku naproti našemu domu - jsou celkem vysoké a stíní nejspíš.
Můžete se podívat na mapě na čp. 132.
Od: ctenar*
Datum: 06.11.15 00:45

Žernoseky to mají k vysílači Buková Hora u Ústí nad Labem blízko
Bukova hora je schovana za Ceskym Stredohorim.

Lepsi podle me bude chytat to pres tu rovinu smerem od Prahy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 00:03

Všesměrová anténa je to nejhorší řešení, mívají malý zisk a anténní zesilovač má za úkol především vyrovnat ztráty ve svodu. Zesiluje jen to, co anténa zachytí. Kde nic není, ani čert nebere. Vyzkoušejte výkonnou širokopásmovou anténu, např. http://www.kasa.cz/venkovni-antena-emos-gt-u3x38/ a pokuste se ji umístit co nejvýše a ne pod plechovou střechu. Ten lesík může být opravdu problémem. Pokud je listnatý, měli by jste poznat rozdíl mezi příjmem v létě a v zimě. Zkuste taky anténu otočit i do směrů Teplice, Most a Roudnice + Praha.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 08:35

Co je na této anténě výkonné? Myslíš ten zisk 15,5 dBi , který je nespíše v oblasti LTE, kde je ti k ničemu. Emos se totiž ani neobtěžuje poskytnout diagramy antény, takže její skutečné parametry jsou neznámé, možná až tajné. *smich*

Dále vybírat "dlouhou" anténu do ne zcela homogeního pole není nejlepší volba. Zde bude dosahovat daleko lepších výsledků např. plzeňské síto.

Ale jak už jsem psal. Bez měření je to věštění z křišťálové koule.:)


doplněno 06.11.15 09:35:

V tom případě bych přešel na satelitní příjem. Další možnost je IP tv, ale zde hrozí riziko, že nebude u tebe dostatečná konektivita, aby byl možný bezproblémový "příjem".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 08:54

A kdyby náhodou při tom měření byl zjištěn pouze minimální signál, takže skoro žádná možnost sledovat televizi, jak by se poté mělo pokračovat? Nemyslím si, že by někdo stavil další televizní vysílač jen kvůli 3 domům.
To už by asi jediná možnost byl ten satelit, né?

Datum: 06.11.15 09:09

Existuje spousta míst, kde je to špatné kvůli místním podmínkám, přestože by podle mapy být nemělo. Nejjednodušší řešení a nejlevnější z pohledu měsíčních nákladů je satelitní příjem. Alternativou by mohla být TV přes internet, pokud disponujete dostatečně kvalitním připojením. Ale u ní by i to základní minimum programů stálo více než u satelitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 10:55

No internet v této lokalitě, o tom snad ani nemá cenu mluvit - stojí to za pendrek.
T-Mobile zde má úplně minimální dosah a stejně tak všichni ostatní mobilní poskytovatelé internetu, sice momentálně připojení máme, ale těch +/- 10Mbps, co to je? Skoro nic.

Od: nickys
Datum: 06.11.15 14:21

A nebude to nakonec tou ​Zahradou Čech, která se koná každý rok?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 17:05

andelck: máte pocit, že 1 m je dlouhá anténa? Původní yaginy měly při podobné zisku délku přes 3 m. Při nehemogenitě pole ztrácejí na zisku všechny antény, včetně síta. Mimochodem, zisk citované antény je 17 db (beru to s despektem, samozřejmě to závisí na frekvenci kanálu), takže proti sítu je napětí na dipólu nejméně čtyřnásobné. Nevím, proč tam něco melete o LTE, tato pásma jsou mimo kanály této antény.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 19:52

Tou poslední odpovědí jsi mě jen utvrdil, že se v anténní technice nepohybuješ, protože LTE je i na 800Mhz , rozsah této antény je 470 - 862 MHz . Já s LTE bojuji skoro každý den už pár měsíců.

Také mám změřeno a vyzkoušeno, že síto v kopcovitém terénu funguje lépe, než tyto novodobé patvary antén. To je fakt.

A tady máš diagram, jak asi bude vypadat u této antény, kdyby jí někdo změřil. Vypůjčil jsem si jí od Televes HD. Ale ono to bude +- odpovídat i té od Emosu. Vídíš, jde je největší zisk. Na frejvenci LTE.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 06.11.15 20:21

Z Cukráku máte při zobrazení profilu celkem volný prostor, ale protože Žernoseky jsou poměrně nízko u Labe, jde signál přes dvě terénní překážky, jak je vidět na mapě http://www.mapavysilacu.cz/ma…0A9E341FD4228D80F9AB14C3A342C

Bukovou Horu máte blízko, ale signál jde opět přes hory, totéž i z Ještědu, Roudnice, atd... fakt jste v ďolíku...


doplněno 07.11.15 09:32:

Když si na mapě http://www.mapavysilacu.cz/ma…0A9E341FD4228D80F9AB14C3A342C kliknete na zelenou šipku vaší pozice, zobrazí se okénko s parametry přijímaných vysílačů. Tam si můžete kliknout na modrý text Terénní profil a tím se vám zobrazí řez krajinným profilem od vysílače k přijímči. Víc najdete v Nápovědě k mapě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 20:43

Tak momentálně jsme napojení na ten Cukrák a naladili jsme kompletně všechno dostupné na DVB-T, ale pouze na jedné televizi, na té druhé už to je problém, tam se pořád chytá pouze 8 programů a z toho jedno rádio a signal a mizerný a kostičkuje.
Nefunguje to na té druhé televizi ani po přehození kabelu do té antény, která je navedená do první televize...
Možná se pletu, ale nehraje taky nějakou roli rozlišení a celková velikost televize? Přemýšlel jsem nad tím, že špatný signál na té televizi by mohl být, protože je ta televize třeba moc velká? Ta dole je 80cm a funguje to tam dobře, ta nahoře je 117cm a nefunguje to vůbec a když omylem náhodou jo, tak kostičkovaně a zvuk není vůbec slyšet.

Od: host*
Datum: 07.11.15 09:29

Roli hraje citlivost (sensitivity) přijímače. Pokud je na jednom televizoru signál natolik silný, že je příjem možný a na druhém televizoru připojeném na tutéž anténu ne, je to citlivostí televizoru, nebo ve vašem případě útlumem v kabelu domácího rozvodu, případně útlumem v rozbočovačích. Záleží na tom, jak máte provedený rozvod signálu, kabeláž. Tím, že alespoň na jednom televizoru je příjem možný, jste na dobré cestě.

Citlivost by se dala porovnat tak, že tu "slabší" televizi přenesete na stejné místo, kde máte tu "silnější" televizi a porovnat.

Pokud byste měl alespoň v jednom místě bytu dostatečně silný signál, bylo by ho možné od tohoto místa zesílit zesilovačem a pak přivést k druhému televizoru. Pozor na rozbočovače, všechny mají nějaký útlum, sice jenom několik (3 až 6 dB podle typu), ale i to se u slabého signálu projevuje dost znatelně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 13:44

Zkusil jsem přenést tu novou a větší televizi dolů a napojit jí místo té první, výsledek byl 16 programů z nějakých 42...
Těch 16 programů, co se naladilo bylo ve skutečnosti 8, které se pouze zopakovaly. Tak jsem se teda rozhodl, že použiju starý set-top-box nebo jak se ta věcička jmenuje a naladím to přes to - výsledek? 7 Programů a 1 rádio, takže opět 8.
Už opravdu nevím čím by to mohlo být... Signál na této televizi fungoval úplně krásně, když jsem bydleli ve vesnici Žalhostice (čp. 120 - obecní byt v přízemí / anténa +/- 3,5m nad zemí na kovové tyči), která je hned vedle Velkých Žernosek.

 

Datum: 07.11.15 10:47
avatar

Hoste - chtěl jsem kouknout na tu tvoji mapu, ale v mapě se mi nic nezobrazuje (mám tím na mysli vysílače apod.). Domníval jsem se, že musím být registrovaný, ale ani tato možnost se nikde nenabízí. A ani nápověda v těchto ohledech nic "nenapovídá". Nevíš náhodou co dělám špatně?

Omlouvám se za OT

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 07.11.15 11:34

No jo, máte pravdu, v cookies si to pamatovalo místa, která jsem zadal. Když jsem vymazal cookies, je tam jen holá mapa.

Takže výchozí adresa na hledání vzdálenosti od vysílače je http://www.mapavysilacu.cz/mapdistance.html

V pravém okénku Regiony se zvolí země, u nás Česká republika a v tom kraj a místo vysílače, například Praha - Cukrák a klikne se do čtverečku před názvem vysílače. Na mapě se označí kolečkem (modrým nebo jiným) vysílač. Při kliknutí na kolečko vysílače se zobrazí údaje: souřadnice, výška nad krajinou a nadmořská výška. Takže máte jeden bod.

Pak si kolečkem myši nebo posuvnčkem na mapě mapu přiblížíte nebo oddálíte a podržením pacičkou na mapě a přetažením si najdete své místo příjmu, které vás zajímá.

Pak dvojkliknutím na mapu označíte svou pozici, místo příjmu. Po chvilce se vykreslí zelená šipka a modrá čára směru na vysílač.

Při kliknutí na zelenou šipku se objeví okénko s názvem vysílače, směr (azimut), vzdálenost (km) a modrý text Terénní profil a Detail na mapě. U terénního profilu se objeví obrázek řezu krajiny a u Detailu na mapě údaje o programech na vysílači, ke kterému hledáte směr.

Asi tak...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 11:56
avatar

Někde je něco špatně - jako bych měl spuštěné jiné stránky *smich* Žádné "pravé okénko Regiony" tam nemám a ať v menu kliknu na cokoliv, tak se mi otevře prázdná mapa.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.11.15 14:11
avatar

To stranger.

České radiokomunikace zaručují dobré připojení DVB-T signálu na 95 % území.V okolí Litoměřic,konkrétně v obci Lázně Mšené, jsem v paneláku instaloval domácí anténu,protože společná nedávala kvalitní signál.Celá instalace spočívala v natažení kabelu od televize k oknu,kde jsem nastavil místo,kde signál byl maximální.Od té doby mají dokonalý příjem v přijímaném multiplexu,Pokud jsi v těch 5% ,kde je signál špatný,doporučil bych ti,vyhledat od radiokomunikací stránku http://www.digitalnitelevize.…overuji-kvalitu-vysilani.html

Kde je řada porad.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.