Praktica LLC nevrací se závěrka

Od: Datum: 26.10.15 12:21 odpovědí: 9 změna: 31.01.16 19:53

Dobrý den

Dnes mi přišla Praktica LLC a zjistil sem že se nevrací zrcátko ani horní závěrka... Při natahování se spodní závěrka vytáhne až nahoru a ke konci natahování se jako by sama zmáčkne spoušť a spodní závěrka spadne... horní se vůbec nehne...

Nevíte jak by to šlo rozhejbat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 26.10.15 13:16

S tímto problémem jsem se setkal u praktik mnohokrát, ja to únava materiálu. Mechanismus je natahován táhlem ocelové planžety ve tvaru S a to esíčko se časem natáhne a nedokáže mechanismus natáhnout až po zaskočení do západky. Lze to seřídit (napnout) červíkem u osy páčky natahování. Předpokladem je, že celý mechanismus závěrky chodí krásně volně, jinak se to esíčko velice brzy zase natáhne.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.10.15 13:37

Ano vše chodí krásně akorát se to prostě nezacvakne v té horní pozici a ani se nesesune horní závěrka...

Co mám tedy dotáhnout? nebo jak moc to budu muset rozebrat?

Děkuji :)

Datum: 26.10.15 14:05

No, jestli je to opravdu tato závada, musí se rozebrat vršek, sundat časovací mechanismus a pak je vidět (myslím) takový segment za který je zaháknuto to táhlo, tan segment se dá vůči klice natahování posunovat červíkem a tím lze to táhlo v malem rozsahu napínat. Ono stačí málo, protože ty lamely závěrky jsou jakoby zpřevodovány "do rychla", jsou to tenké ocelové planžety nanýtované na pantografu, jedna jezdí zhora dolu a druhá zdola nahoru.

Ono ja těžké to popisovat takto na dálku, já jsem se taky před lety do toho pustil sám, bez internetu, prostě jsem hledal závadu...

Datum: 26.10.15 14:39

Dobře a ten vršek se sundavá podobně jako u zenitů? musím každý knoflík nějak odmontovat a pak celé lastové víko sundat?

Datum: 26.10.15 14:49

Knolík nastavení času má stupnici přilepenou a pod ní je dutý šroub, klička zpětného převinutí filmu se jen povolí (podrží se hřídel, má normální závit, protože se s ní normálně točí jen na "utaženo" ), klika natahování má nalepenou plechovou krytku a pod ní je šroub se dvěmi dírkami pro speciální šroubovák. Kryt je po stranách přišroubován 4 šroubky a pak šroubky v sáňkách blesku, ty jsou zakryty pružnou plechovou krytkou, to je tak všechno co si pamatuju. *hi*

Datum: 26.10.15 16:18

jak mám pro bůh odlepit tu plechovou krytku toho natahování? *smich* už sem to solidně poškrábal... ale jdu se snažit dál...

doplněno 26.10.15 16:20:

Ccss stačilo zapalovačem nahřát... *smich* tak jdu pokračovat dál zatím vše OK

Datum: 31.01.16 14:41

Dobrý den

Až teď sem se vrátil k rozebranému fotoaparátu a docela rád bych dokončil co sem začal :D Nedokážu si poradit s tou natahovací páčkou... Jak tam jsou ty dvě dirky na to povolení tak já hlavně nevím na jakou stranu povolovat a vůbec mi to nejde :(

doplněno 31.01.16 15:08:

Tak přeci jen se podařilo ale teď už fakt nevím *smich*

Datum: 31.01.16 15:41

musí se sundat časovací mechanismus (celé to mezi mosaznými plotnami) a natahovací mechanismus je pod tím. Aby to šlo sundat, musí se povolit červík uprostřed kolečka nastavení času. Červík rozevírá hřídelku, která prochází až dolu, kde hýbe potenciometrem, měřícího můstku. Pak se to musí seřídit, nebo před rozebíráním pečlivě označit, nebo zapamatovat polohy potenciometru a té páčky co zasahuje do zubatého kolečka (je to nastavení citlivosti fimu). Nastavení citlivosti filmu způsobuje natočení potenciometru vůči kolečku časů, nastavováním času se pak hýbe potencimetrem s odchylkou odpovídající citlivosti filmu.

Datum: 31.01.16 19:53

No zdá se mi že když se do něčeho takového pustím dopadne to ještě hůř než když to složím dohromady *smich*

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.