Staré hodiny na baterku

Od: Datum: 16.10.15 15:23 odpovědí: 5 změna: 17.10.15 00:25
avatar

Zdarec, mohl by sem někdo z pamětníků dát odkaz, nebo fotku na zařízení v starých hodinách na baterku, jak v nich kmitalo takové to dvojité hliníkové kolečko s magnety naproti maličké cívce? Za "socíku" to byl suverénně nejrozšířejnější typ hodinového strojku. Ty dnešní mají taky cívku, ale ta funguje jen jako elektromagnet a každou vteřinu jen cvakne, to nechci, musí tam být to kolečko, nebo možná to bylo i tvarovaný i jinak, ale furt to kmitalo.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 16.10.15 16:11

Zde dávám fotku krásného budíku japonské výroby s tímto strojkem:

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.10.15 16:40
avatar

bmbx: paráda *sok* Má ten mechanismus nějaké specifické jméno? Zkoušel jsem to hledat pod různými neklidy, oscilátory, hodinové mechanismy a z gúgla nic takového nevypadlo.

Od: bmbx®
Datum: 16.10.15 22:16

Ani nevím jestli se to nějak jmenuje, ale princip "držení" času je vlastně zcela shodný s klasickým hodinovým strojkem s tím rozdílem, že setrvačce nedodává energii péro přes krokové kolo a kotvu, ale ten elektormagnet. Jsou tam dvě cívky vinuté v sobě. V jedné magnet indukuje puls při překmitu a v druhé se se spožděním vytvoří magnetické pole, které setrvačku pošťouchne a tak stále dokola. Rychlost kmitání určuje pružná délka vlásku, stejně jako v klasických hodinách. Tak nějak to funguje.

Co se týká bateriových hodin, tak tomuto mechanismu předcházel normální hodinový strojek, co se v pravidelných intervalech natahoval malým elektromotorem. Mám hodiny od stejné firmy jako ty vyfocené s tímto elektricky natahovaným strojkem, jsou taky "digitální". Ono to natahování je každou minutu a zároveň to otočí bubínkem počítadla a na chalupě mám ručkové, tam se strojek natahuje snad každých deset nebo patnáct minut.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 22:22
avatar

Dobrý den!. V r. 1976 jsme dostali svatebním darem tyto hodiny Glalshutte Elektrochron TYP-410. Jenže původní strojek dosloužil, tak jsem jsem jej nechal vyměnit za nový a stále dělají parádu ! Ten původní strojek jsem podle značky vyhledal, můžete se jeho chodem pokochat:doplněno 16.10.15 22:40:

Oprava: Glashutte Elektrochron

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 17.10.15 00:25

kimba:

ale to není principiélně strojek co chtěl junkers, setrvačka nemá na sobě magnety, je poháněná kotvičkou...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.