Použití těchto spínacích hodin

Od: Datum: 09.10.15 20:45 odpovědí: 8 změna: 22.10.15 14:46

dobrý večer,chtěl bych se na něco zeptat v koupelně mám zapojené rádio,ujasním to:autorádio mám mino koupelnu ve skříni a v podhledu v koupelně poue reproduktor, do ted to mám tak že to rádio musím jít vždy pustit,ale chtěl bych aby se to po rosvícení světšl zaplo samo ale pouze v určitý čas,chci se zeptat zda jsou vhodné tyto spínací hodinyhttp://www.tipa.eu/cz/spinaci…u-tydenni-digitalni/d-129709/akorát to musím zapojit tak že budu přerušovat drát do reproduktoru,protože když se rádio odpojí tak se vše smaže,chci se proto zeptat zda to můžu připojit rovnou k těm spínacím kontaktům na těch hodinách,jestli se tam náhodoiü nemůže dostat 230v,a napájení světel bych udělal tak že bych to připojil ke světlům v koupelně,a ještě poslední věc dají se na těchto hodinách nastavit tak aby to bylo třeba od 7od rána do 8 do večera seplý tedy aby to po rozsvícení hrálo,nejsem si totiž jistý když se těm hodinám odpojí napětí když jsou seplý tak jestli pak sepnou sami znovu,aby se nic nemuselo mačkat,jinak děkuji a hezký večer


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luha®
Datum: 09.10.15 23:04

Hodiny spínají napětí sítě, nemají tedy žádné izolované a oddělené kontakty. První varianta je hodiny otevřít a předělat, druhá je sehnat relé na 230 V střídavých a to zapojit na výstup hodin. Kontakty relé by pak mohly spínat to vaše zařízení. Hodiny se po připojení napětí automaticky sepnou, pokud mají být aktuálně sepnuté.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 09.10.15 23:59

existují moduly do krabic, SA 3xx, xx je možnost typu spínání obvodu s různým nastavením, standartně se používají pro ventilátory Wc, koupelen atp, tam by byla možná varianta pro sepnutí vašeho rádia/ trafa/. berte to jen jako možnost, ale neznám skutečnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.15 05:29
avatar
Nejsou vhodné.
Nelíbí se mi ani celkové řešení.
Podle Vaší představy bude zřejmě autorádio napájené nepřetržitě a repro chcete připojit jen v určitý čas při pobytu v koupelně. Teda od 07.00 do 20.00 hod. Při zapnutí osvětlení.
Nevýhody:
-Už vzpomenuté nepřetržité napájení autorádia. Zřejmě přes nějaké trafo ze sítě. Teda ztráty el. energie, bez užitku. Celých 24 hodin. A to v koupelně budete denně odhaduji tak do jedné hodiny dohromady.
-Skříňka se zdrojem a rádiem bude vytápěná, asi nevětraná. To se rádiu a skříňce moc líbit nebude.
-Nevíme, jaké autorádio máte , a jak bude jeho koncový stupeň snášet odpojení zátěže, teda reproduktoru. Nepíšete o mono či stereo, kde by odpojování bylo vícedrátové.
-Poslech rádia (automatický) by nefungoval mimo čas nastavený na hodinách. Chodíte do koupelny jen mezi 07.00 a 20.00?
-Když budete za bílého dne chtít poslouchat rádio, budete muset svítit! Nelogické...
-Náklady na spínací prvek, instalaci a náhradní díly , a elektrikáře budou neúměrné. Jste laik , toto zapojení sám nezvládnete a škoda může být vysoká.
Já bych koupil dnes běžně dostupné malé tranzistorové rádio, třeba i s kombi napájením, fungující na baterky, které se při napájení ze sítě i nabíjejí.
Dalo by se použít nejen v koupelně, ale i kdekoliv jinde, kdykoliv.
Stačí přece jen otočit knoflíkem, nebo stlačit tlačítko. Kdykoliv. I při příchodu do koupelny.
Nebo použít jiné i starší rádio jen na síť, zapnuté a naladěné na preferovanou stanici s připojeným reproduktorem. Potom by nebyly potřeba spínací hodiny, jen připojení rádia k vypínači světel. Nebo vlastnímu vypínači.
Vaše řešení automatiky je realizovatelné. Pro člověka, který má určité vědomosti a zkušenosti. Umí zkombinovat a použít dostupné možnosti a prvky. Obávám se, že Vy to nejste. Bohužel.
Zkuste svoji představu znova promyslet.
Pokud na řešení budete trvat , určitě se nějaké najde. Je tu dost rádců, kteří to umí. Myslím, že se i k tomu vyjádří...
A bacha. Elektrika je potvora! Kope. Zabíjí. Zapaluje.
PS. Pište kratší věty. Bude to srozumitelnější.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.10.15 06:36
avatar
No nevim, ja je takto pouzivam uz mnoho let, a plne naplnuji me predstavy.
Nikdy se na kontakty nedostane 220V.
Panove asi jeste nevideli vysokonapetove stykace co spinaji 12 V
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.15 07:14
avatar
Fido.
I mnozí další je používají.
Ale ne tak, jak si to představuje tazatel.
Nepotřebuje drahé týdenní, stačí mu i denní, třeba i tyto. http://www.tipa.eu/cz/spinaci…ny-mechanicke24hodin/d-87501/
Jen to musí umět zkombinovat.
Celý jeho záměr je dost... Jak to nazvat?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: gogok
Datum: 10.10.15 10:36

takže tady je schéma jak bych to zapojil,jinak bude to mono,autorádio je napájeno z baterie která je nabíjena solárním panelem,a autorádiu nevadí když se odpojí všechny reproduktory vyzkoušeno,krabička s těma spínacíma hodinama by byla uložena pod podhledem v koupelně vlhost tam sice není ale radši to dám celé do té krabičky,ale chci se zeptat na to nejdůležitější když budou ty hodiny tedy od těch 7 do 20 hodin seplé ale budou průběžne bez napětí(někdo rozsvítí pak zhasne a takhle pořád dokola) tak jestli se ty hodiny v tom určeným čase znovu sepnou když aniž by se muselo něco mačkat,děkuji

Datum: 21.10.15 09:21
avatar
Zaráží mě ta tvoje poznámka že rádio musí být trvale zapnutý jinak se vymaže. Všechna autorádia to řeší dvěma dráty. Jeden trvale drží paměť a druhý se přerušuje po vytažení klíčku. Ten když přerušíš nějakým vypínačem spínaným z koupelny bude fungovat podle tvých představ a máš to na bezpečným napětí 12V.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 14:46
avatar

Nebude třeba nic nastavovat, je tam zálohovací baterie - zálohovací baterie: 1,2V NiMH> 100 hod., viz popis; tato baterie je průběžně nabíjena;...a až to po několika letech...? přestane fungovat, bude třeba vyměnit NiMH baterii...


doplněno 22.10.15 18:42:

Ale podle vašeho zapojení bude hrát rádio trvale dejme tomu od sedmi ráno do osmi večer (podle nastavení časového spínače). Pokud budete v té době i trvale svítit, tak se baterie bude dobíjet a časový spínač bude korektně fungovat. Pokud ovšem doba svícení bude krátkodobá, baterie v hodinách se nestačí nabít a časem dojde k selhání hodin... Spínačem světla pouze zapnete osvětlení (tak jak dosud) a také budete krátkobobě napájet spínací hodiny; spínačem v tomto zapojení nijak neovlivníte reproduktor (budou ho ovládat pouze spínací hodiny svým kontaktem).


doplněno 22.10.15 19:25:

Řešením by bylo, jak radí @totak, napájet autorádio stejně jak v autě, spínat ho v požadovaný čas třeba tímto časovým spínačem http://www.malapa.cz/produkty/casove-spinaci-hodiny/SI64/ a reproduktor spínat pomocí kontaktu relé s cívkou na 230V AC; cívka relé zapojena paralelně k žárovce. Funkce: autorádio budou v požadovaný čas spínat hodiny, ovládaním osvětlení bude spínán reproduktor - pokud chcete poslouchat rádio pouze při používání koupelny (při svícení).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.