Jak se počítají ampéry?

Od: Datum: 16.09.15 10:56 odpovědí: 9 změna: 17.09.15 23:16

Mám k bytu (byt je v činžáku) hlavní jistič o hodnotě 1x15A. Elektrikář, který mi přidělával el. zásuvky v bytě mi řekl, že bych měl navýšit aspoň na 25A.

Zajímalo by mě, o kolik se zvedne kapacita?

Říkal mi, že jedna zásuvka zvládne asi 2000 W.

V tuto chvíli, když mi v bytě jede počítač, pračka a myčka a mám rozvíceno světlo (plus jsou nonstop zaplé plynový kotel a lednička) tak v momentě, kdy zapnu třeba digestoř nebo vysavač to vyhodí pojistky, proto mi elektrikář doporučil navýšit aspoň na těch 25A. Říkal, že navýšení na 25A je nejjednodušší a bez nějaké větší byrokracie ze strany distributora (jedná se o PRE).

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 16.09.15 11:09

Ano, dodavatel vám dá klidně jiný jistič, nepíšete v čem bydlíte..., čím je rozvod v ... tažen. Platit budete vy. Každý spotřebič má na štítku příkon, sečtěte si je. Na zásuvkách je též kolik "utáhne", ale nemusí to vydržet vedení. Viděl jsem vypálené zásuvky, přetavený vodič. Vím, že nemohu zapnout pračku a třeba konvici, jistič vyletí. S tím se počítá.
I u pračky když topí, tak je zásuvka teplá. Kdybych chtěl 25 A, tak nové vedení v bytě. Jinak se ptejte svého dodavatele!

Ohodnoceno: 0x

Od: fery371
Datum: 17.09.15 18:48

Když platíte 1x15A tak to je stejné jako 1x25A...Za stejné prachy...

Jen jak píší zde píšící , tak správný průměr vodiče na zatížení 25A..jinak nic,elektroměr je stejný i na 25A !

Datum: 16.09.15 11:14
Pračka hřeje vodu, myčka hřeje vodu, něco sbaští PC, něco kotel, vysavač také má velký apetit.
Není se co divit, že to padá, když se to sejde.
Nechte vyměnit hlavní jistič za větší. A zkontrolovat a upravit jištění zasuvkových obvodů. Pokud máte samostatné.
Zásuvka zvládne více Watt (resp.A), ovšem předřazený jistič třeba ne. A už vůbec ne více takových zásuvek na jednom jističi.
doplněno 16.09.15 12:14: Nestačí vyměnit jistič!
Třeba posoudit průřez vedení, na kterém chcete provozovat větší příkon.
Mohla by se stát, že vyhoříte.
Vaše laické závěry jsou nebezpečné!
Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.09.15 11:22

Nejde o kapacitu, ale výkon, který jistič zvládne. Ampéry x napětí = watty, tedy při 15 A to je 3450 W (teoreticky). Při jističi 25 A je to o 2/3 více.

Ohodnoceno: 2x

Od: kl*
Datum: 16.09.15 12:07

Děkuji, to jsem potřeboval vědět.Takže po navýšení ze současných 15A na 25A utáhne jistič cca 5700 W? To by mi mělo bohatě stačit.

Datum: 16.09.15 12:47

Nezapomeňte taky na dráty. Přes jistič 25 A by měly vést dráty 2,5 mm2.

Od: vernon
Datum: 16.09.15 14:49
Průřez 2,5mm2 je pro proud 16A. Pro elektroinstalaci do 25A musí vést do hlavního jističe vodič 4mm2. K zásuvkám potom vede vodič 2,5mm2, ke světlům 1,5mm2.
Ohodnoceno: 3x

Datum: 16.09.15 13:53

Ano, je to tak.

Datum: 17.09.15 23:16

Zažádáte u PRE o navýšení hlavního jističe. Za 10A 1 fázově navíc zaplatíte poplatek 2000,- a necháte to provést odbornou firmu. Ta posoudí zda je přívodní vedení od hlavního jističe k domovní rozvodnici OK a provede případnou úpravu. Nakonec bude provedena revize odběrného místa (= potvrzení přihlášky od RT).

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.