Potenciometr v ovládání hlasitosti

Od: Datum: 25.08.15 18:45 odpovědí: 7 změna: 27.08.15 11:08
Moje reproduktory po zapnutí hučí a syčí. Podle mě je to potenciometry v ovládání, které jsou dost zanesené a já je nedokážu vyčistit. Nemáte nějaký tip, jak je vyčistit nebo jak je vyměnit?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.08.15 19:04
avatar

Dobrý den, pokud není dráha již zcela "vyběhaná", tak použijte Kontaktol a při vypnutém přístroji několikrát potenciometry protočte. Také si zkontrolujte konektory (kontakt) k repro.

Někdy stačí konektorem JACK pouze pootočit. Zdravím!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lukmeister
Datum: 25.08.15 20:20
Mnohokrát děkuji, určitě zkusím :)
s pozdravem
Lukmeister
Od: lukmeister
Datum: 25.08.15 20:35
Tak bohužel, drahá je již úplně vyběhaná a kontaktol jen odstranil zoxidované částečky a je to reproduktory syčí ještě víc. Jak mám potenciometry vyměnit?
S přáním hezkého večera Lukmeister
Datum: 25.08.15 20:39
avatar

Rušení v reprodukci zvuku u zesilovače určitě není způsobeno jen potenciometry,muselo by se to projevit současně jen v jednom reprodukčním kanálu.-Lze to vyhodnotit sledovačem signálu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.08.15 07:11
avatar

Hm. Já už se dost let o tyto věci nezajímám, ale co pamatuji, zanesené potenciometry nesyčí a nehučí, ale spíš chrastí. Dobře je to slyšet hlavně ve chvíli, kdy s nimi pootočíte. Hučení a šum dělá obvykle zesilovač. Některé tranzistory šuměly víc, některé méně a integrované zesilovače šuměly taky. No a jestli uslyšíte nějaký podezřelý hukot ve chvíli, kdy do zesilovače zapojíte elektrickou kytaru nebo kejbord, pak to jednoznačně dělá špatné odstínění. Do živého drátu šňůry se vám naindukuje 50 Hz ze všech zásuvek a drátů a spotřebičů okolo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mkat®
Datum: 26.08.15 09:18
avatar

Tiež by som to typoval na nejakú inú závadu.Potenciometre chrčia.Zla filtrácia hučí -brum.Syčanie naznačuje zlé kondíky v zosilovači.Keď sa pozriete na plošaák na fotke,tak vidno že je prehriaty okolo ic 1.Skúste preletovať spoje okolo neho.Tak by som to skôr typoval na zlú filtráciu napätia.Treba zmerať kondenzátory v zdroji +filtračné .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gusto
Datum: 27.08.15 11:08

hučení - není to síťový brum s frekvencí 50 Hz? Typický zvuk, který se přenáší do vstupu zesilovače když přívod není stíněný nebo se někdo dotkne vstupu prstem (typické u zesilovačů s velkou vstupní impedancí), nebo je někde utržené, nepřipojené stínění, zem. Nebo je vadný filtrační kondenzátor v napájecím zdroji).

syšení - není to náhodou šum? Když na vstupu zesilovače není žádná zátěž, například není připojený k nějakému signálu, například k PC nebo přehrávači MP3 a jinéhu a zesílení je nastavené na maximum, můžë být slyšet šum. Ve vašem případě by to mohlo být třeby kdyby byl přerušený spoj mezi vstupem zesilovače (integrovného obvodu) ještě před potenciometram a zesilovač by jel naplno.

Mrkněte se na váš plošný spoj lupou a s dobrým ostrým světlem, jestli není někde tak zvaný "studený spoj", špatný, šedý, prasklý s viditelně špatným vodivým spojem vývodu součástky s plošným spojem, nebo prasklý plošný spoj, třeba i jen vlasová prasklinka ve vodivé cestě plošného spoje, tak, že byl byl přerušený. To pak lze lépe zkontrolovat ohmmetrem.

Mrkněte se na konektor, jak je zapojený a na přívodní kabel. Zkontrolujte jestli to hučí a syčí i bez připojeného kabelu do vstupu nebo i s připojeným kabelem od zdroje signálu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.