Škodí crt televizi vypínání hl.vypínačem?

Od: Datum: 13.08.15 13:22 odpovědí: 15 změna: 19.08.15 10:55

Dobrý den slyšel jsem že klasickým crt televizím škodí když je vypínáte natvrdo hl.vypínačem vepředu na televizi.Je to pravda? Děkuji za odpovědi :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 13.08.15 13:24

a proč jako by to mělo škodit, dřív se jinak nevypínalo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.15 13:27

Jednou jsem to prostě slyšel že se musí nejdříve na ovladači a potom až na TV

Od: xoxo
Datum: 13.08.15 22:48

Proc driv? Ja i dnes vypinam vse vypinacem. Veskerou elektroniku vcetne wifi routeru mam pripojemu na jednu vetev, ktera je vypinatelna spinacem. Nic nenechavam v pohotovostnim stavu. Trouba i mikrovlna se u mne vypina spinacem. Kdyz clovek secte ty (pohotovostne) prikony za rok, tak je to slusny peniz. Proc bych daroval sve penize za nic elektrarnam? ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 13.08.15 13:27
avatar

Dobrý den, pamatuji TV, které neměly ani ještě dálkové ovládání, tak jiné vypnutí nebylo možné. Říkalo se, že se taková TV nemá brzo po vypnutí zase zapínat a má se počkat.

Vypnutí by vadit nemělo - při zapnutí to je větší "pecka" (ovšem, to je u každého přístroje nebo žárovky). Zdravím!

P.S. Já stahuji před vypnutím TV pouze zvuk - kvůli "randálu" při zapnutí.

doplněno 13.08.15 13:33:

Spíše ten zdroj odešel při dalším zapnutí, když dostal tu vstupní "pecku".

doplněno 13.08.15 13:35:

111 - ano, to šlo ještě o "lampovou" TV.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.08.15 13:32

Naše televize se jednou po takovem vypnutí rozbyla (odešel zdroj)

Od: 111®
Datum: 13.08.15 13:32

no pokud to byly ty úplně staré elektronkové bedny, tak tam opravdu škodilo zapnutí hned po vypnutí, protože elektronky dostaly velký proudový náraz...ale u polivodičových to tak nevadí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.15 13:29
avatar

Já ji jinak než hlavním vypínačem nevypínám.Nevím proč by jí to mělo škodit.Na to je jistě konstruovaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.08.15 13:48

Barevné CRT mají v sobě ocelovou masku, která se občas zmagnetuje a pak je obraz čmouhatý, z toho důvodu má každá barevná CRT TV nebo CRT monitor zabudovanou kolem obrazovky odmagnetovací cívku. U některých zařízení se tato cívka aktivuje jen při zapnutí "hlavním" vypínačem, nikoliv dálkovým ovládáním. Už jenom z toho důvodu je dobré vypínač používat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mkat®
Datum: 13.08.15 17:00
avatar

Niekto tvrdí to iný ono.Ťažko radiť.Ala ja som vždy vypínal TV vypínačom a všetko bolo v pohode.

Tak by som sa nebál vypínať TV vypínačom.Ovšem keď sa TV má vypnúť na dlhší čas.(idem spať -do práce atd.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gusto
Datum: 13.08.15 19:19

bmbx to popsal naprosto správně. Když se televize vypíná a zapíná pouze dálkovým ovládáním, může se časem maska zmagnetizovat, což se projeví rozmazanými barvani- Při vypnutí se v cívce kolem obrazovky naidukuje poměrně velké napětí a tím vznikne tak silné magnetické pole, že stačí k odmagnetizaci obrazovky a obraz je zase správně barevný. Totéž je jak píše bmbx i pro PC monitory se skleněnou obazovkou.

Ten, kdo vypíná TV pouze dálkovým ovládáním ji zase může zapnínat dálkovým ovládáním. Mnoho lidí vůbec TV vypínačem nevypíná. V pohotovostním stavu žere jenom trochu energie a to jim pro pohodlí nevadí.

Televizi je třeba vypínat vypínačem zvláště když je delší dobu bez dozoru. Při odjezdu na dovolenou, na víkend nebo i jen do práce. Vypínač je od toho, aby vypínal a je zbytečné o tom mudrovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.08.15 19:40

gusto:

dovolím si poopravit princip demagentizační cívky, nic se v ní neindukuje. Nejčastější a jednoduché zapojení je, že cívka je v serii s pozistorem zapojena přímo na síťové napětí. Po zapnutí se pozistor ohřeje protékajícím proudem a zvětšuje svůj odpor do nekonečna a tím je způsobené střídavé magnetické pole do ztracena - ideální pro odmagnetování čehokoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gusto
Datum: 13.08.15 22:21

bmbx díky za vysvětlení a opravu. Omlouvám se za nesprávnou odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.15 20:03
avatar

Víc jak dvacet let jsem vypínala jednu televizi tak, že jsem si prostě nastavila dobu vypnutí, protože u televize běžně usínám. Nikdy jsem s tím neměla problém a dělám to tak stále, i s novou televizí. Nikdy jsem nad tím nemudrovala, až nyní, po přečtení této otázky. Ta stará televize funguje stále, i když je mimo provoz. Nikdy jsem ji hlavním vypíačem nevypínala, ani když jsem odjížděla na dva až tři měsíce. Nedělala jsem to, jelikož mne ani ve snu nenapadlo, že by to mohlo být na závadu. Teď, po přečtení této otázky, jste mi nasadili brouka do hlavy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.08.15 21:34

suzymon:

pokud se odjíždí z domova, tak nejen že by měly být spotřebiče vypnuté vypínačem, ale neni na škodu je vytáhnout ze zásuvky, hlavně přes léto kdy je každou chvíli bouřka. Ve městě to tolik nehrozí, ale kdekoliv jinde se může do rozvodu elektriky dostat velké přepětí a zlikviduje to všechno na co příjde. Další věc je třeba to, že podle statistiky hasičů je nejvíc požárů díky rychlovarným konvicím. Rychlovarná konvice by měla být dvakrát jištěná jednou termostatem co normálně vypíná při varu vody a druhým, který vypne při teplotě vyšší, kdy se voda v konvici vyvařila, nebo tam prostě není, ale přesto je možnost, že selže obojí a vznícený plast zapálí něco dalšího a pohroma je hotová...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.15 10:55
avatar

Bmbx, však já už to nedělám. To bylo ještě v dobách, kdy jsem z ciziny jezdila domů na dovču a tenkrát jsem si potřebovala něco nahrát na video v době, kdy jsem byla v Čechách. Tak jsem televizi nemohla vypnout. Ale je fakt, že jsem bydlela v činžovním domě ve městě. Teď už sedím tady na zadku v baráčku a nikam se ani nehnu, protože mám cestování plné zuby. Ale tu varnou konvici, raději dávám mimo ten podstavec s čudlem. Tady se o tom nedávno mluvilo, že to může způsobit požár. Jak jsem hledala co mi vyhodilo jistič. Mimochodem, na tu záhadu se dosud nepřišlo. Elektrikář zkontroloval zásuvky, dvě vyměnil, protože jsem chtěla ty pootočené, ale pravil, že žádná ze zásuvek jistič vyhodit nemohla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.