Montáž mobilní klimatizace v bytě

Od: Datum: 08.08.15 13:47 odpovědí: 10 změna: 13.08.15 14:21

Kdo poradí jak bude nejlépe vyvéct výdech teplého vzduchu, zda zdířkou ve spíži nebo komínem v jádře? Předem děkuji za odpovědˇ


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.15 14:02

Já myslím, že je to celkem jedno. Horký vzduch prostě musí pryč mimo místnost. Důležitější je volba místa, kam klima dáte. I za cenu nějakého "vzduchovodu".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.15 14:04
avatar
Jádrem dopravíš plno teplého vzduchu sousedům nad tebou. Až na to přijdou, uvidíš! Jedině že by v jádře byl samostatný sopouch až na střechu. I tak by se ale ohříval po celé délce. A hřál jádro.
Ve špajzu ta flexibilní hadice na odvedení tepla odevzdá také dost tepla. Takže prašť jako uhoď...
doplněno 08.08.15 19:40: Doplnění info bylo žádoucí. I tak je si ale třeba uvědomit, že vzduch, který vyfoukne klima ven, nahradí vzduch z venku. A ten má taky 35 stupňů. Takže budete ochlazovat to, co zase výfukovaným ohřejete!
Poslechněte kolegu, kupte Split.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.15 15:13
avatar

No, a k dovršení všeho ten vzduch, který mobil klima vyfoukně hadicí ven, nasaje všemi možnými škvírami z venčí - čímž se opět sníží už tak mizerná účinnost. Když už klimu, tak jedině split.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.08.15 18:02

hejkale a promone, no já nevím, klima se nechová jako ventilátor! Vyfouknutý vzduch je nahrazen výdechem ochlazenéhO

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.15 02:13
avatar
Ne zcela správně, bruno.
Mobilní klima není silo, sklad, kde by se skladovalo teplo odebrané vzduchu v bytě. To odebrané teplo se musí někam odvést, většinou tou výfukovou trubicí mimo byt.
Počítejme:
Klima za určitý čas nasaje do sebe dejme tomu 100 litrů teplého vzduchu z bytu. Z nich 60 litrů ve formě ochlazeného vzduchu vyfoukne zpět do bytu.
A to teplo, které těm 60 litrům odebrala, odevzdá zbylým 40 litrům vzduchu a vyfoukne je trubicí ven, mimo byt.
V bytě těch 40 litrů vyfouknutých ven bude chybět a vzniklý podtlak proto všemi možnými otvory nasaje zvenku opět 40 litrů teplého vzduchu. Dokonce teplejšího než vzduch v bytě! Účinnost chlazení není velká, a klesá se stoupající venkovní teplotou.
Ten poměr 60/40 je jen příklad na pochopení, ve skutečnosti může být jiný.
Naproti tomu u splitové klímy teplo odebrané vnitřní jednotkou vnitřnímu vzduchu je kapalinou v tenkých trubkách odvedené do vnější jednotky, a z ní vyzářené do okolí.
Tady opravdu můžeme klímu přirovnat k ventilátoru, vzduch v bytě cirkuluje přes vnitřní jednotku.
Nepíšu o případném současném odvlhčování, to je jiná kapitola.
Takže: Vyfouknutý vzduch NENÍ nahrazen výdechem ochlazenéhO
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.08.15 12:01

Ano, pokud by poměr byl 60:40, měl by jste měl pravdu. Co ale víte o skutečných poměrech?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.08.15 14:21

Osobně si myslím, že ty skutečné poměry budou možná ještě horší...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.15 19:15

Díky za odpověd. Jen bych chtěl doplnit co jsem prve nenapsal. Bydlím v horním patře, takže sousedé nademnou nejsou. Tím víc bych potřeboval nějak řešit to nesnesitelné vedro. A pokud jde o spíž, klidně ji zruším.

Od: rv
Datum: 08.08.15 21:03

Jediné funkční řešení je to, co se běžně používá, to je splitová klimatizace. Jsou i typy, které si nainstalujete sám. Mobilní klimatizace je energeticky neúsporné řešení (horký vzduch odvádíte ven a místo něj se do objektu dostává venkovní vzduch, který je taky pěkně teplý).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 13:43

Ano, máte pravdu, split je nejlepší, mám ho taky - venkovní jednotka na balkoně (podložit pěnovou gumou,aby se nepřenášely vibrace do panelu) a naprostá spokojenost. Jenže bohužel nejde všude použít - každý byt nemá balkon, kdysi jsem bydlel v bytě bez balkonu s okny na západ a tam se v létě nedalo být - ani v noci neklesla v bytě teplota pod 30°C, navíc když pršelo, tak se nedalo ani větrat, protože s deštěm většinou fouká vítr od západu, zvlášť při bouřce a pak tam otevřeným oknem napršelo. V takovém bytě se dala použít jen ta mobilní klima, hadici vyvést ven buď tím špajzem (ale nevím, jestli ta díra nebude moc malá, navíc venku je mřížka, které bude průchod vzduchu brzdit), nebo digestoří (když jste až nahoře, tak by to teplo mělo jít odvětrávací rourou rovnou na střechu, dolů se teplému vzduchu moc nechce). Je jasné, že účinnost bude nižší kvůli nasávání vzduchu z okolí díky odvedenému horkému vzduchu ven, asi nejlépe si pouštět vzduch z chodby(např.odstranit práh pode dveřmi,nejchladnější vzduch je u země), ten není tak zahřátý jako ten z venku.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.