Oprava stmívače Kaoyi KHT-234H

Od: Datum: 01.08.15 14:43 odpovědí: 10 změna: 17.11.16 15:17

Dobrý den,
Právě opravuji duální stmívač Kaoyi KHT-234H. Mám ale problém, nikde nemohu najít schéma zapojení. Nalezl jsem závadu, kterou jsem zvýraznil na orázku. Tato součástka spojuje 2 vývody tranzistoru, ale nejsem si jist, o jakou součástku se jedná.
Nevěděl by někdo, co by to mohlo být, popř. schéma zapojení?
Napadlo mě, že se mohlo jednat o odpor, či pouze o nějakou mikro-pojistku, ale jak výše píši, spojuje prostřední a krajní vývod tranzistoru.
Předem děkuji za odpovědi
Lukáš Z.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.08.15 21:08

Tady je podobný výrobek, podle schématu by se mohlo jednat o diodu, pokud je to ten tranzistor na výstupu...tady odkaz i soubor ke stažení

http://www.ebastlirna.cz/modu…Forums&file=viewtopic&t=55481

http://www.ebastlirna.cz/modu…Forums/files/kht-6021_116.pdf

Ohodnoceno: 2x

Od: zemelu
Datum: 02.08.15 13:19

Děkuji mnohokrát, to bude ono. Dioda, která spojuje kolektor a emitor.

Od: ja1
Datum: 02.08.15 12:05

Vypadá že je to nalepeno na chladiči, mohlo byse jednat i o termistor, ochranu proti přehřátí tranzistoru.

Ohodnoceno: 4x

Od: bmbx®
Datum: 02.08.15 14:36

Dioda to nebude, je to termistor jak píše ja1, proč by jinak ta součástka byla lepená na chladič?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.08.15 21:04

Termistorem "spojené dva vývody tranzistoru"? A pokud by hlídal teplotu, budou vývody termistoru využity v trochu jiném obvodu ...

doplněno 02.08.15 21:11:

jedině jako teplotní stabilizace tranzistoru...mezi kolektorem a bází...

doplněno 02.08.15 21:15:

ale může to být i dioda... na společném chladiči...za stejným účelem...

doplněno 02.08.15 21:38:

Řada tranzistorů BUL je určena pro použití v elektronice pro transformátory pro halogenová svítidla. Některé typy mají diody zabudovány přímo ve svém pouzdru, třeba tady

http://pdf1.alldatasheet.com/…MICROELECTRONICS/BULB39D.html

A většinou obvod elektronického transformátoru potřebuje ke své funkci určitou minimální zátěž, doporučuji zkoušet funkci přímo s lampou...se spotřebičem...

Datum: 03.08.15 09:37

Takže co tedy navrhujete? Dle schémat pro lampy se zdá, že se jedná právě o diodu. Jakým způsobem mám vyzkoušet lampu, když tam ta součástka chybí?

Od: bmbx®
Datum: 03.08.15 11:21

Vycházet z toho jen jak to vypadá ve skutečnosti a koukat na schema nikam moc nepovede. Ono to chce trochu porovnat s tím schematem jak je to propojené na desce ( i když to schema není úplně přesné), podle rozmístění součástek mi to nesedí na koncový tranzistor i když zase na druhou stranu je jediný chlazený. Ale zpojení je všude dvojčinné - ty koncové tzranzistory jsou dva a každý má diodu (vně, nebo v sobě). Opatrně oddloubat ten tmel a uvidí se zdali je to dioda nebo termistor.

Hádat nemá cenu, chce to zapojit trochu logiku ;)

Od: cypressvitek
Datum: 12.05.16 09:44

Řeším stejný problém.

kht-234h je dvojitý měnič. Jednou reguluje přímo 220V ve standartním zapojení s triakem. Druhý měnic je spinaný trafo na 12V pro halogen.

Nás v tuto chvíli zajímá triakový měnič. Součástka na obrázku není zapojena paralelně k triaku, ale je s nim v sérii. Mám ji opálenou a nemůžu přesně určit typ. Pravděpodobně se jedná o tepelnou pojistku viz http://www.gme.cz/radialni-teplotni-pojistky-do-dps . Při spínání 300W, máme maximální proud cca 1,3A, takže 2A pojistka by měla stačit. Kdo se nebojí, tak to může šlusnout přímo (pak hrozí při poruše zničení triaku). Je dobrý ještě propípat triak jestli není proražen, ale v mém případě pojistka zafungovala správně.

Datum: 31.05.16 18:12

Děkuji! Přesně takhle vypadala polovina explodované součástky. Jakmile budu mít čas, vlepím tam pojistku a otestuji funkčnost obvodu!

Od: zahradnikpetr
Datum: 17.11.16 15:17

Jedná se o tepelnou pojistku 2A a 115°C na výrobci nezáleží.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.