Výměna kabelu 12V nabíječky

Od: Datum: 31.07.15 20:39 odpovědí: 7 změna: 02.08.15 10:32

Dobrý den,

v naší nabíječce akumuátorů se rozbil krokodýl, který se připojuje ke kontaktu baterky. Napájel jsem tam jiný i s kusem kabelu ze staré nabíječky, která se válela v garáži. Moji rodiče takto "spravenou" nabíječkou nabíjeli starý akumulátor, který byl před smrtí (nebo možná už po ní). Když jim ani po nabití nefungoval podle představ, šli do obchodu a koupili akumulátor nový. Ten starý si nechali proměřit a prý je vyzkratovaný (jak se měří zkrat baterie?). Toto vyzkratování mám prý na svědomí já svým zásahem. Ještě jednou, můj zásah spočíval v připájení starého kabelu se starou krokosvorkou (starý kabel má o něco větší průřez). Nejsem sice elektrikář, ale zdá se mi, že jejich tvrzení je naprostý nesmysl. Podle mě byla buď baterie dead nebo ji někdo připojil k nabíječce opačně a přepóloval ji (což ale tak úplně není moje chyba, svorka je řádně označená). Co myslíte vy?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.07.15 20:46

síla kabelu nemá vliv na nabíjení

Ohodnoceno: 1x

Od: zeli®
Datum: 31.07.15 20:51

Takže když jsem ustřih krokosvorku a dal jsem (připájel) starou s kusem tlustšího (a delšího) kabelu, pak to nemohlo mít vliv na výsledek nabíjení, je to tak? Já si tedy myslím, že na tomhle zrovna není co "podělat". Prostě jsem vyměnil kus za kus...

Jak se měří zkrat olověné baterie? Musí se voltmetrem proměřit napětí jednotlivých článků (jak?) po nabití nebo je na to třeba nějaký sofistikovaný přístroj?

Od: buss®
Datum: 31.07.15 21:03

Co si myslím? To je guláš co píšete. Změřte kapacitu baterky.

doplněno 31.07.15 21:29:

Napište stručně, vyměnil jsem kabel. Pokud je jeho průřez stejný jako původní, či větší, nic se neděje. Mně změří kapacitu v prodejně autodílů. Hledejte u vás kdo je toho schopen.

doplněno 31.07.15 21:47:

Vy tomu nerozumíte.

Ohodnoceno: 0x

Od: zeli®
Datum: 31.07.15 21:06

buss:Uznávám, že možná píši trochu zmatečně. Nicméně podstatou mého dotazu je, jestli se ustřižení svorky a jejím nahrazením za jinou s kusem jiného kabelu lze něco zkazit. Na tom se mi nic gulášového nezdá.

Na způsob měření baterie se ptám pouze pro svůj osobní seberozvoj.

Píšete změřte kapacitu baterky - mýlím se nebo je na měření kapacity třeba nějaký k tomu určený přístroj?

Edit: buss: Když si to po sobě a po Vás znovu čtu, zdá se mi, že guláš sem zavádíte spíše Vy. Odpovídáte mi na něco, na co jsem se vůbec neptal a ještě zbytečně arogantním způsobem. Všimněte si, že nepíši na specializované elektrikářské fórum, ale na poradnu, kde se laici ptají zkušenějších.

Datum: 31.07.15 21:34

A co chceš slyšet? Prostou výměnou drátku (pokud jsi to udělal dobře) se baterka zničit nemohla. Chyba bude jinde – špatná baterka, špatná nabiječka, špatná technika nabíjení třeba i dobíjení v autě atd.

Datum: 31.07.15 21:40

takže pokud jste udělal opravu,tak jak píšete nemohla ta výměna připojovací svorkyodpravit akumulátor rodičů,samozřejmě nemůžu vědět kolik ta nabíječka dává nabíjecího proudu a jestli jste ji Vy nebo páni rodičové tkz.neuvařili popřípadě jaká je velikost nabíjení v autě,také nevím stáří baterie atd-na to se ale neptáte-..taky nevím typ nabíječe,dnešní nabíječe při přepolování hlásí chybu a nabíjení se prostě nespustí...baterie která má jen dva vývody venku-plus a mínus-tak ta se dá změřit buď zátěžovým voltmetrem jako celek a pokud se dá dostat do jednotlivých článků tak změřit hustoměrem hustotu elektrolytu,jinak u záručních oprav se někdy baterie kuchají,prostě se podívají dovnitř na stav desek-----------tvrzení rodičů,že Vámi provedena oprava zapřičinila smrt baterie je nesmysl...pro úplnost -30 roků se živím jako autoelektrikář

Od: mkat®
Datum: 02.08.15 10:32

Tou opravou kábla si nemohol nič pokaziť.Pokial tvrdia že batéria je skratovaná,to sa dá pomerne lahko zistiť.Pokial je nabíjačka OK.Po pripjení na nabíjačku ,batéria začne po chvíli plynovať-vrieť.Čiže tá batéria sa rýchle nabije,ale nemá žiadnu kapacitu(výdrž( Merať batériu na skrat neodporúčam,zničíš merak.

Ak bola batéria stará a dlhšie nepoužívaná,tak sa netreba čudovať že sa pokakala.

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.