Zajímá ještě někoho klasická fotografie?

Od: Datum: 31.07.15 02:45 odpovědí: 20 změna: 11.08.15 13:03

Mám na mysli filmy ve foťáku, co si sám vyvolám, zvětším, exponuji na fotopapír atd. Každý starší fotograf to zná. Připadá mi, že ty digitální fotky jsou jaksi sterilní a nemají tu hladkost. Existuje vůbec nějaká podpora pro chemickou fotografii?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 31.07.15 08:18

Proč by neexistovala? Chemická fotografie není mrtvá. Osobně mám kompletní vybavení na černobílou i barevnou fotografii a moje dcera, která má v oblibě digitální focení, začala se nedavno věnovat i filmu. Už se těším, až všechno opráším a budem v koupelně coby temné komoře společně tvořit a zasvětím jí do kouzla chemické fotografie

Ohodnoceno: 1x

Od: ben®
Datum: 31.07.15 09:23

Dobrý den, je to už pouze pro profíky, nadšence, fandy a studenty (např. FAMU). Běžný "fotograf" nemá čas a potřebuje rychle vidět výsledek, aby ho také mohl rychle sdílet. Je to škoda, protože ten proces vzniku obrázku je zajímavý. Také mám ještě vybavení komory, ale už dlouho jsem ho nepoužil. Takže, mrtvé to není a zřejmě to bude (měl by být) vždy základ.

Ovšem, nějaké masové rozšíření už nebude - a to je asi dobře. Podpora zatím je. Tedy, lze sehnat vše potřebné pro normální fotku. Myslím, že o nějakou větší podporu ani nikdo z fotografů nemá zájem. Je to určitá výsada těch, kteří umí. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 31.07.15 09:38

Dnešní digitální proces už za ty roky vyřešil dětské nemoci a je kvalitativně srovnatelný s klasickou fotografií, resp. už ji v mnohých faktorech i překonává. Čistě teoreticky tedy není důvod pro to, proč by měla být digitální fotografie horší než klasická.

Nicméně v dřívějších dobách, kdy každá fotografie dala spoustu práce, film měl omezený počet políček a výsledek pak byl vidět až za nějakou dobu po vyvolání a zvětšení fotografií, si každý dával sakra pozor na kompozici a celý postup, aby práce (a mnohdy třeba i daleká cesta po světě) nepřišla vniveč. U digitální fotky napráskáte snímky a hned můžete vidět nějaký výsledek. Hned víte, zda se fotka plus mínus povedla a jede se dál. Svádí to pak ke kvanitě místo kvality. I s digitálními fotkami si ale můžete pohrát a následně provádět něco, co odpovídá hrátkám se zvětšovákem, výběrem správného fotopapíru, vývojkou a ustalovačem. Nicméně kdo to dělá? To je spíše ten důvod, proč vám digitální fotky připadají sterilní.

K vašemu dotazu - ano, i dnes existuje podpora pro klasickou fotografii a i v dnešním době jsou lidé, kteří na ni nedají dopustit. Ale bez ohledu na použitou technologii - ten hlavní faktor, který má vliv na fotografii, je stejně fotograf samotný.

Datum: 31.07.15 09:46

Obávám se běžně dostupné digitální fotoaparáty chemickou fotografii ještě nepřekonaly a pokud se budem bavit pouze o fotografickém médiu, tak nevím zdali je možný jiný způsob tvorby pravé holografie než na skleněnou fotografickou desku.

Datum: 31.07.15 10:00

Obávám se, že chemickou fotografii dostihl stejný osud, jako magnetofonové pásky nebo mechanické psací stroje. Pokrok nezastavíš. A chemická fotografie oproti digitální už nepřináší uživatelům žádnou výhodu ani potenciál do budoucna. Je prakticky mrtvá.

Datum: 31.07.15 10:43

jethro:

zatím jí ten osud nedostihl, pro cvakálisty ano, ale pro fajnšmekry a v poslední době i pro obyčejné fotografické uživatele se začíná obrozovat, asi jako vinylová gramodeska

Už jenom to kouzlo temné komory počítačem nenahradíš.

Ohodnoceno: 2x

Od: jofa®
Datum: 31.07.15 12:19

To jsou dvě technologie, které ve výsledku fotografie snad nejde ani srovnávat stejně jako film.. Digitální fotografoie i film, přínáší takové možnosti, které klasikou nelze ani realizovat.

Datum: 31.07.15 14:08

Tak to máš hlubokou pravdu, to bylo super. Díky! (to bylo pro bmbx)

Od: mp
Datum: 31.07.15 12:28

Jethro, to je stejné, jako když si náš soused zrenovoval Felicii cabrio asi z roku 1960, a teď se s ní prohání okolo - prostě už to není pro každého. A Kovis to taky vystihl.

Datum: 31.07.15 18:37

Přesně tak - to přirovnání k veteránům je trefné. Skvělé hobby pro nadšence, skvělá technologie ve své době, ale v současnosti, pro praktické využití (ať amatérské nebo profesionální) zcela mimo.

Datum: 31.07.15 12:58

Jethro,Zabývám se fotografií 60 let,také jsem přešel k digitálu a nepláču nad svojí Flexaretou,Exou,Praktikou,Pentacon six či Zenitem.Vzdal jsem se také vyvolávací laboratoře a zvětšováku.Ale v koutku duše je mi toho líto.Nakonec jsem se dočkal toho,že fotografii se jala studovat moje vnučka,a ta ji oživuje,.Ale je to jako s LP deskami.Pracoval jsem na jejich technologii a dočkal jsem se digitální desky.Ale klasické vinyly,i když skoro mrtvé,se znovu vzkříísily.

Móda je děsná věc.

JABRAKA

Datum: 31.07.15 13:17

Tak jako CD nedosahuje kvalitou k vinylu (i když to není nemožné, jen by to CD muselo mít větší kapacitu, nebo obsahovat muziku jako vinylový singl ) tak digitální fotografie ma zatím daleko k chemické fotografii, rozlišením a dynamickým rozsahem i když tam je naděje, že to jednoho krásného dne konstruktéři dosahnou, protože se o to pořád snaží. U toho zvukového záznamu se o to nikdo nesnaží :-D

doplněno 31.07.15 18:48:

jethro:

u amatérů možná i když jak jsem psal, zaznamenávám obrození, u profíků není chemická fotografie mimo ani náhodou.

Datum: 31.07.15 18:48

Připouštím, že v ideálních podmínkách, ve špičkové aparatuře, přenoskou počínaje a akusticky dokonalým prostorem konče, může vinyl s digitálním záznamem soupeřit (otázka je, kolik lidí má takové uši aby rozdíl poznali, neřkuli ocenili). Ale myslím, že pokud používáme techniku dostupnou běžným smrtelníkům, tak tam je "vyšší kvalita" analogového záznamu jen urban legend.
Kromě toho, myslím, že záznam, který se pak lisuje do vinylu, se i tak pořizuje digitálně, nebo ne? (Nevím, jen se domnívám.)

Pamatuju si, že snad časopis Photolife dělal před nějakými deseti (!) lety srovnání digitální a chemické fotky, a bylo to na remízu. Od té doby se digitální technologie vyvíjela, chemická stagnovala. Pro zajímavost jsem zkusil na internetu sehnat zvětšovák a vývojnici - google mi nabídnul jen bazary.

Datum: 31.07.15 19:38

jethro:

CD nedosahuje kvality vinylu, kvalitního magnetofonového záznamu, už jenom proto, že vzorkovací kmitočet je 44,1kHz, to znamená, že v horním slyšitelném pásmu to udělá jen 2 vzorky a z těch pak digitálně analogový převodník nesloží původní signál ani náhodou. Ne nadarmo je pro pořízení kvalitnějšího digitálního záznamu snaha používat kmitočty vyšší.

Digifotografie má pořád problém z rozlišením a z dynamickým rozsahem, málokdo si uvědomuje, že pokud má fotoaparát udáno rozlišení např. 10MPX tak je to fyzický počet černobíle citlivých buněk na kterých je RGGB filtr, takže barevně to má méně jak třtinové rozlišení, které se pak zpětně upsampluje na 10MPX, prastaré barevné ORWO mělo udáváno asi 90čar/mm, stačí si to spočítat z políčka kinofilmu kolika MPX to odpovídá, ale u toho filmu to rozlišení je opravdu barevné, neboť jednotlivé citlivé vrstvy jsou nad sebou a ne rozčárované vedle sebe. A to nebudu zmiňovat špičkové černobílé a barevné materiály.

doplněno 31.07.15 19:43:

jen tak pro doplnění:

http://www.fotoskoda.cz/zvetsovaci-pristroje-a-doplnky/

Od: xy
Datum: 31.07.15 14:08

no, já občas s dojetím pohlédnu ve sklepě na zvětšovák ,misky a leštičku i na tu chudinku Exu a expozimetr odloženou hluboko ve skříni . ale už deset let vlastním digitál..

Datum: 31.07.15 14:20

Děkuji všem přispěvovatelům, jsem rád, že i Zenit má šanci.

Datum: 11.08.15 12:49

Bruno,užíval jsem Zenitu mnoho let,koupil jsem ho v Maďarsku jako ruský export.Je totální kopií v té době vyráběného Olympusu i s japonským objektivem.Pak jsem dostal ještě jednoho,ten přivezl táta z Rusi,koupil ho na Kavkazu .Takže dnes jsem přezenitován.

JABRAKA

Datum: 11.08.15 13:03

jabraka:

Olympus v té době vypadal konstrukčně zcela jinak a mám dojem, že měl ocelovou lamelovou závěrku s vertikálním pohybem. Zenit byl mechanická kopie fotoaparátu Leica, ostatně jako minimálně 90% fotoaparátů sovětské výroby.

doplněno 11.08.15 13:10:

jabraka:

nelze brát rozměr pixelu a krystalku stříbra absolutně, ale relativně k formátu na který je obraz promítán. Fotit na film lze třeba na 6x6 cm nebo dokonce na ještě větší skleněnou desku, snímací CCD nebo CMOS čip je mnohem menší. Proto se výsledky z filmu a z digitálu budou ohledně rozlišení ještě dlouho diametrálně lišit.

Datum: 31.07.15 18:49

Dcera je nadšená z "analogového zrna".

Datum: 11.08.15 13:02

Fyzikálně lze porovnat krystalky AgBr ve vrstvě analogového filmu které jsou velké asi 1 mikron.Po expozici vznikne v krystalku jádro Ag,latentní obraz,které je pouhým okem neviditelné,odhad je 0,01 mikronu Pro zviditelnění se použije vyvíječ,který rozmnoží počet latentních krystalků stříbra tak,aby byly viditelné.Vzniká tak zrno,ovlivnitelné jednak použitou citlivostí filmu,jednak použitým vyvíječem.Digitální fotografie je schopná dohonit toto rozlišení,pokud velikost 1 pixelu sníží pod 1 mikron.

JABRAKA

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.