Jak zapojit světlo - 5 kabelů

Od: Datum: 22.07.15 10:05 odpovědí: 6 změna: 22.07.15 14:13

Zdravím všechny,

mám problém se zapojením světla.

ze zdi mi jde 5 drátů

HNĚDÝ - fáze, stále pod napětím dokud neshodím pojistky, nereaguje na žádný z vypínačů

ČERNÝ - fáze - ovládá se přes vypínač

ŠEDIVÝ - fáze - ovládá se přes vypínač

MODRÝ - nula

ŽLUTÝ - zem

Jak to správně zapojit? Na co je tam 3x fáze?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 22.07.15 10:29

Lustr připojte na vodič černý,pokud má lustr více žárovek,tak i na šedivý.Potom modrý na modrý,co vede do lustru a ochraný vodič zelenožlutý připojte na kostru lustru.Hnědý zaizolujte nebo ho osaďte svorkou,tzv čokoládou./Opět mně tu radí odborníci na slovo vzatí/.

Pokud si opravdu nejste jist,volejte přímo odborníka - elektrikáře.

Ohodnoceno: 2x

Od: jmlc®
Datum: 22.07.15 10:29

Kabel 5ti žilový je pro více vypínačů na jedno světlo - podle barev je velmi těžké sdělit správné zapojení - nutno na místě proměřit. (před časem jsem řešil chybu v zapojení - podle barev jsem zapojil správně, ale elektrikář při montáži měl "jiný systém" - takže pozor a raději volejte elektrikáře)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.07.15 11:56

"... elektrikář při montáži měl "jiný systém..."
Pokud měl jiný systém, nebyl to elektrikář a měl jste ho poslat do pryč (třeba na školení :-D). Ty barvy si nikdo neurčuje podle nějakého "svého systému", na to jsou docela přísné a závazné předpisy. Ale jak se říká: "důvěřuj, ale prověřuj!" v případě elektriky platí bez výjimky.

Datum: 22.07.15 12:03

Ostrá fáze trvale pod napětím není u lustru zrovna obvyklá, ale mohlo na ní být připojené třeba nějaké pomocné zařízení, které vyžaduje trvalé napájení (například pohybové čidlo, rozsvěcující lustr v případě pohybu osoby v místnosti). Na vodič navlékněte třeba wagosvorku, nebo čokoládu a omotejte ho izolačkou. Lepší by sice bylo najít druhý konec a ten odpojit, ale to už je složitější.

Ohodnoceno: 2x

Od: gwent
Datum: 22.07.15 12:45

To dává celkem smysl, buď pohybové čidlo nebo nějaké podružné zařízení které potřebuje "šťávu"

Děkuji za informace. Dál už to zvládnu.

Datum: 22.07.15 14:13

HNĚDÝ - fáze, stále pod napětím dokud neshodím pojistky, nereaguje na žádný z vypínačů ***zaizolovat vhodným způsobem

ČERNÝ - fáze - ovládá se přes vypínač****tento, nebo šedý + modrý

ŠEDIVÝ - fáze - ovládá se přes vypínač****tento, nebo černý + modrý

MODRÝ - nula****tento

ŽLUTÝ - zem ****tento na obal světla, pokud tam je třeba

Na co je tam 3x fáze?***to musí vědět ten, kdo to tahal, proč tam tahal tolika fází.

Příklad: černý, ovládá jedno světlo, šedivý, ovládá druhé světlo, hnědý, ovládá čidlo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.