Analogové vysílání

Od: Datum: 15.07.15 15:25 odpovědí: 8 změna: 16.07.15 08:01

Ahoj.

Dneska jsem omylem zapl televizi bez DVB-T tuneru a vzpomněl jsem si na analogové vysílání - zrnitý obraz, teletext a podobné vychytávky. Také mě napadlo - co je s frekvencema, kde se předtzím vysílalo analogově? Nyní tam naní nic (krom jednoho kanálu kde v šumu hraje slabá hudba, asi se do toho plete rádio), ČTÚ to nehodlá dál použít? Na jejich stránkách jsem o analogovém vysílání nenašel ani zmínku a je mi divné, že když je použitelných frekvencí pořád míň a míň, tak to nechají ladem. Také by mě zajímalo, jestli je vysílání na těhle frekvencích pořád nelegální. Nemám sice v plánu vysílat, jen mě to zajímá.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.15 15:36
DVB-T vysílání jede na stejných kanálech jako předchozí analogové. Myslím tím tedy stejné pásmo UHF.
Jinak teletext je i dnes na dvb-t ;)
Ohodnoceno: 0x

Od: nekdo*
Datum: 15.07.15 15:42

Pokud ale jede na stejných frekvencích, tak jak to nějakou dobu mohlo vysílat zároveň?

Od: 111®
Datum: 15.07.15 16:08

úplně normálně to vysílao současně, analogové TV nemají pajšl pro zpracování digitálu, takže jim ten analog nevadil, mimochodem je tam jiný druh modulace

Datum: 15.07.15 19:29

Současně ano, ale na jiných frekvencích. Souběžné vysílání na kolizní frekvenci bude digitálu samozřejmě vadit. Jde jen o to, jak silné to rušení bude.

Od: lego®
Datum: 15.07.15 18:54

Analog i digital byl v jinem kanalu (frekvenci).

Datum: 15.07.15 23:03

Ano. A ČT to značně urychlila tím, že v dané oblasti přestala vysílat analogově program ČT2 a na daném kanálu spustila svúj veřejnoprávní MUX1.

Datum: 15.07.15 23:10

Kanál R5 se částečně kryje s FM rozhlasovým pásmem, proto ta hudba...

Na UHF se dnes vysílá digitálně a zezhora ho "užírá" LTE :)

Od: ctenar
Datum: 16.07.15 08:01

jestli je vysílání na těhle frekvencích pořád nelegální
Ano, je to nelegalni. Je to licencovane pasmo (povoleni = licenci vysilat udeluje CTU) a vysilatele za to draze plati.

co je s frekvencema, kde se předtzím vysílalo analogově?
Je asi 50 TV kanalu (frekvenci) ve spektru (tohle se dohodlo na evropske/svetove urovni nekdy pred 80 lety).

Smysleny ilustrativni pripad: Jestli se treba v Praze vysila na kanalu cislo 8, tak v sousednim Kladne se na kanale 8 nemuze nic vysilat, protoze by to rusilo ten prazsky vysilac. Kdyz se tato uloha vyresi pro vsech 50 kanalu a vsech rekneme 100 nejvetsich mest (vysilacich oblasti), tak drive vyslo, ze nejvyse se daji vysilat 3 analogove programy v kazdem meste a konkretne v Kladne museji vysilat na kanalech (frekvencich) 6, 24 a 41 (cisla jsem si ted vymyslel).

Pri digitalnim vysilani se nemusi pro stejnou kvalitu obrazu vysilat tak velkymi vykony, takze ten kladensky vysilac na kanale 8 uz nerusi ten prazsky na kanale 8. Pak jdou take budovat tzv. jednofrekvencni site, tedy napriklad ten prazsky i kladensky vysilac vysila na stejnem kanalu 8 ten samy program a misto aby se jejich signaly u divaka rusili, tak se naopak podporuji (to u analogu nejde). Kdyz se s temito podminkami opet vyresi uloha 50 kanalu a 100 mest, tak vyjde, ze v kazdem meste se da vyuzit 5 kanalu (v kazdem kanalu se vysila jeden multiplex) a navic ve vsech mestech kazdeho zhruba kraje se da vyuzit jeste jeden dalsi kanal (zde se vysila tzv. regionalni multiplex). V Kladne to museji byt kanaly 5, 17, 21, 38, 46 a 29 (cisla jsem si ted opet vymyslel).

Jak vidis, Kladno "ztratilo" vsechny sve analogove kanaly, ale ty rozhodne nelezi nekde nevyuzite. Proste jen doslo k prerozdeleni kanalu tak, aby se po cele CR mohlo vysilat co nejvice mutiplexu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.