Význam frekvence u televize

Od: Datum: 08.07.15 11:52 odpovědí: 6 změna: 21.07.15 05:40

Jaký význam má vysoká obnovovací frekvence u televize (klidně i 400Hz), když televizní vysílání, nebo i videosoubory maji frekvenci 25 nebo 30Hz? A i tyto frekvence už lidské oko nevnímá jako blikání.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 08.07.15 12:05
avatar

Dobrý den, ten význam u TV je asi sporný a spíše reklamní trik. Pokud si koupíte TV s vyšší frekvencí, tak to má zajistit plynulost obrazu při rychlém pohybu - např. fotbalový míč po výkopu nemá udělat za sebou stopu na obrazovce a má zůstat kulatý. Když jsem si kupoval před léty novou TV, tak byla "norma" 100Hz. Koupil jsem si TV s 200 Hz - a míč dělá stopu.

Takže, já v tom větší přínos nenašel. Zdravím!

doplněno 08.07.15 12:29:

figurek - máte pravdu, že krátká odezva je důležitější. Nejlepší byla u TV plasma (skoro 0).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.07.15 00:06

ještě lepší u starých vakuových CRT obrazovek - úplná nula!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 21.07.15 05:40

bruno:

A na to jste přišel jak? Je fakt že u CRT se odezva nikde neudávala a neřešila, ale to nezamená že byla nulová. U CRT byla odezva úmyslně zvětšována tkzv. dosvitem luminofóru, kdyby ne tak by na obrazovce lítal pruh. On ten dosvit byl navržen tak akurát s ohledem na rychlost vnímání lidského oka, pokud byla obrazovka sejmuta treba fotoaparátem s délkou exposice kratši jak 30 sekundy tak už byl pruh patrný. Kdyby neměla CRT dosvit (delší odezvu) tak by byl vidět na fotografickém snímku pouze bod a okem pruh putující shora dolů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.15 12:17
avatar

já bych řekl, že u nových televizí nemá obnovovací frekvence žádný význam, protože ploché obrazovky neblikají. Důležitější je časová odezva. Ta musí být krátká. Problém s dlouhou časovou odezvou znal každý, kdo hrával akční hry na starých noťasech. Rychle se pohybující obrazy za sebou tahaly stopu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.07.15 10:14

Samozřejmě je to nesmysl a jen jakýsi marketingový trik. To, co dnes výrobci uvádí nemá se skutečnou obnovovací frekvencí moc společného.

V naší síti vždy byla a je reálná obnovovací frekvence 50Hz.

Něco se kolem toho dá nalézt na netu, ovšem jádro pudla si výrobci celkem důsledně tají.

Můžete si počíst třeba zde:

http://www.datart.cz/novinky/…rekvence_televizoru_kdyz.html

nebo hledat jiné zdroje.

Jen bych chtěl zdůraznit, že frekvence 25-30 Hz pro lidské oko celkem zřetelně bliká. Konec konců ani stanovení síťové frekvence na 50 Hz v Evropě (případně 60 Hz jinde) není dílem náhody.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.07.15 11:32

mistrel:

Ano, 25-30Hz ještě zřetelně bliká a proto v promítačkách se během promítání přeruší clonkou světlo minimálně 2x, jednou při změně obrazového políčka a podruhé naprázdno. U TV přenosu se ze stejného důvodu používalo prokládané řádkování, které omezovalo blikání CRT. U dnešních zobrazovačů LCD, plazma, LED, OLED kdy je obraz vytvořen naráz a jen se překresluje, nedojde k žádnému blikání i kdyby byla snímková frekvence 1fps, pouze by byl obraz trhavý, což je často vidět u stahovaných filmů z internetu, které jsou často vytvářeny s 15fps pro zmenšení datové velikosti.

Mnozí zastánci vyšších frekvencí u TV operují tím, že rychlé pohyby se nerozmaží a že chybějící snímky snímky si obvody TV dopočítají, což technicky problém není, ale obraz je snímán běžně taky jen rychlostí 25fps a rychlé pohyby jsou stejně na zachycených smímcích rozmazané ( kdo někdy střihal video tak ví očem je řeč) a co tak může TV z dvou rozmazaných snímků dopoočítat jako mezisnímeky

Někde jsem zahlédl od nějaké firmy reklamní leták, kde se snažily laikům vysvětlit jak TV s 400 nebo dokonce 600Hz obnovovací frekvencí dopočítá chybějící snímky, byl zvolen cyklista rozfázovaný na fotografiích při 25Hz a při 400Hz obnovovací frekvenci¨. Pro pochopení principu vynikající, ale reálně by ten cyklista musel mít na nosiči snad raketový motor aby těch 400Hz mělo pro diváka nějaký smysl *haha*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.