Kompakt okolo 4 tisíc

Od: Datum: 05.07.15 00:17 odpovědí: 16 změna: 31.05.16 06:20

Dobrý den, potřebuju si ujasnit výběr fotoaparátu. Přečetl jsem to tu pár let zpátky, jenže v tom mám teď větší chaos. Fotím rodinné dovolené, výlety, oslavy, zlepšovat se nechci a vystačím si s autorežimem. Takže výběr je z levnějších kompaktů. Poslední 2 byly od značky Samsung, oba za 2000 a vydržely 3-4roky. Pak někomu vždycky spadly. Teď právě řeším další kousek, jenže jsem viděl fotky z fotoaparátu za dvojnásobek, a zdá se mi hlavně u šera, jeskyně a v noci, že jsou fotky mnohem lepší. Proto hledám něco do přibližně této ceny. Video netočím, obrázky dělám na 5-7 mpix, stačí mi. Spíš by se hodil občas větší zoom, než 5, případně možnost focení staveb zblízka, ale netrvám na tom. Chtěl bych optickou stabilizaci. Hodně tu doporučujete sony s cmos čipem, wx-220, já původně jsem koukal na nikon s3600, ale ten tu nefrčí. Mám ještě nějakou slušnou alternativu? Děkuju.


doplněno 17.07.15 18:31:

Dobrý den, prosím ještě o radu, v prodejně, kde bych ho kupoval, nám nabídli hx50. Je sice dost nad limit, ale líbí se mi kvůli ergonomii. Oproti wx220 má starší procesor, horší světelnost na nejnižším ohnisku, více megapixelů a zoom, to beru jako negativum. Je dobré ho upřednostnit? Moje vize je taková, že kdyby šlo něco nastavit manuálně, občas bych to vyzkoušel. Jestli ale na automatiku budou fotky horší, beru toho prcka. Fotit budu na max. 10-12 megapixelů, kvůli šumu. Fotky na internetu občas jsou, ale na max. rozlišení, tam se mi víc líbí výstup z 220. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 05.07.15 08:25

Řada Sony WX je bezkonkurenční, fotí velice dobře i za hodně špatných světelných podmínek a má hodně rychlé ostření. Nikon umí zrcadlovky, ale kompakty má snad všeobecně nejhorší ze všech výrobců, hlavně je uživatelsky nepřívětivý.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 05.07.15 11:13

Viděl jsem recenzi tohoto kompaktu na digimanii, kde ho minulý rok dost strhali, ostatně jako celý segment kompaktů, přesto ho doporučují i dnes ve své cenové kategorii jako jeden z nejlepších, přestože je to už starší model. Předpokládám správně, když budu mít nastaveno na 5-7mpix., že zmiňované chyby jako šum, špatné okraje, horší světelnost apod, budou jen lepší? Nebo spíš, že to nepoznám. Jde mi o to, že to, na co chci kompakt, neumí i dražší přístroje, já to chválené video a wifi nepotřebuju,tak jestli prostě nemám sáhnout po něčem levnějším. Je mi jasné, že to nebude nic moc, jen mi přijde, že bych si vlastně nepomohl, že rozdíl nepoznám. Za předchozí odpověď děkuju.

Datum: 05.07.15 19:26

Třeba já jsem si svůj druhý kompakt vybíral podle recenzí a zvolil jsem Canon PowerShot S100. Ale u Canonů se na Auto dělají horší fotky, tak to co chci fotit na to ten fotoaparát musím nastavit a ač má lepší výbavu než WX220. Dneska bych koupil WX220. Pak jsem chtěl lepší foťák rozhodoval jsem se mezi Olympus epl5 a Sony A5000. Dal jsem na radu bmbx a koupil jsem Sony A5000. Ten má stejně jako WX 220 obrazový procesor BionzX. Jako dají se s tím udělat špatné fotografie to už se musím snažit. Dokonce když byla skoro úplná tma , tak to A5000 vyfotil jako by to bylo ve dne, občas se fotka nepovedla, ale když nebylo skoro vidět je to super výsledek. Stál taky 10 000Kč. Ale chci tím naznačit, že ten Bionz X umí. Samozřejmě určitě se s tím Wx 220 dá vyfotit špatná fotka. Ale podle mě nic lepšího za ty peníze nekoupíte. A bude to fotit velmi dobře i na volbu Auto ((narozdíl od Canonu)). Třeba Nikon kompakty fotí celkem solidně ve dne za dobrých světelných podmínek, ale když jsou špatné světelné podmínky, tak je zle(( aspoň podle mých zkušeností)). Takže berte Sony Wx220.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 06.07.15 11:02

Dobře, jsem už napůl rozhodnutý, asi to tak dopadne. Děkuju oběma.

Od: bmbx®
Datum: 06.07.15 11:36

Nechci nikomu nic vnucovat, ale ono není opravdu nad čím váhat. Řada WX se opravdu hodně povedla, velice rychlé ostření z čehož se odvíjí malá prodleva mezi zmačknutím spouště a expozicí. Velice účinná OPTICKÁ stabilizace, ideální rozsah zoomu, i když nejsem zastáncem točení videa pomocí foťáku, tak musím uznat že zvládne i vynikající video. Focení za špatných světelných podmínek je exelentní a to vše v rozměrech, které nepřekáží v kapsičce u košile.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 07.07.15 19:34

Snad naposledy: V obchodě mají sony wx80 za necelé 3800, bohužel poslední kus, dlouhodobě vystavený. Prý na jiné pobočce je jeden nevybalený. Má 8x zoom. Wx 220 by vyšel na 5000. Který mám vzít? Jinak samozřejmě mi byl nabízen jako nejlepší nikon 3700 se super zoomem s tím, že za ty peníze je to stejně jedno... Takže tam mi neporadí.

Datum: 07.07.15 20:07

No vidíte to já jsem minulý týden myslím viděl nový WX 80 za asi 2500Kč bez poštovného. Už tam teď není. Já bych vzal ten Wx220. Že je to za ty peníze jedno si taky nemyslím. No ale jsou to Vaše peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 07.07.15 20:23

Že je to jedno si taky nemyslím. Jen jsem chtěl poukázat na chování zákazníků, potažmo prodavačů, řídí se podle velikosti zoomu jako hlavního kriteria. Pokud bych sehnal wx80 za půlku ceny dvěstědvacítky, tak neváhám. Takhle už o tom přemýšlím. Dík za trpělivost.

Od: bmbx®
Datum: 07.07.15 20:30

Prodejci nejsou "směroplatní" (říkala Máňa)

Je kategorie foťáků kdy je to za ty peníze jedno, ale tak jak se neustále snižuje cena foťáků (a nejen foťáků) tak se logicky snižuje cenová hranice kdy je to opravdu jedno. A cenová hranice kolem 4-5000 to opravdu není. Rozdíly jsou dost veliké.

Jak jsem psal, Nikon je v kompaktech asi jeden z nejhorších a Sony nejen v kompaktech je jeden z nejlepších s tím se nic nadělat nedá. Málokdo ví, že první digitální fotoaparát na světě uvedla na trh právě tato firma v roce 1981 a díky tomu je to na jejich výrobcích znát

Ale samozřejmě výběr je na vás, možná by bylo asi lepší si vytipované / nabízené foťáky alespoň trochu ošahat a vyzkoušet.

doplněno 07.07.15 20:43:

No jo, prostě mnoho laických fotografů si myslí, že čím větší zoom tím je to lepší, ale všeho moc škodí. Těch 8-10x je takový ideální kompromis, kterým lze obsáhnout 99% amatérské fotografie.

WX má navíc tkzv. SMART ZOOM, pokud stačí fotit třeba jen na 5MPX, protáhne se zoom na 18x bez ztráty kvality.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 07.07.15 22:58

Na wx80 jsem koukal, na ten vystavený. Líbí se mi vzhledově, stejně jako i řada w, nebo některé jiné značky. Nikon se mi tolik nelíbí. Jedinou výtku snad - daň za zmenšení, zdá se mi, že ovládací tlačítka jsou malá. Vzhled ale moc neřeším, zajímají mě vlastnosti. O smart zoomu jsem četl a je to pro mé rozhodování pro wx další argument. Dokonce i zoom mají oba ve stejném rozsahu, i když mají psány jiné číslo zvětšení. Řeším už vlastně spíš to, jestli mám vzít 80 vystavený, nebo 220 o 1200 dražší. Mám radost, že jste se shodli, beru to jako potvrzení dobrého výběru.

Od: bmbx®
Datum: 17.07.15 19:33

Nějaké HX jsem měl, byl to nějaký předchůdce a nic moc, šel jsem jej do týdne vrátit - poprvé v životě jsem něco vrátil, že se mi to nelíbilo, ale třeba tenhle je lepší. Jinak co se týče šumu, tak focení na menší rozlišení, to moc nezachrání. Kdo fotil na film, tak ví, že se honilo co nejmenší zrno (tak trochu obdoba šumu), fotka na víc MPX má ten šum drobnější a hlavně z CMOS čipu je i takový hezčí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 17.07.15 20:55

Taky se bojím, že se to nepovedlo. Sice to má ocenění aisa, ale 220 mi přijde lepší. Jenže malý, špatně se drží a nejde tolik nastavit. Byla mi nabídnuta možnost vzít je oba a vyzkoušet, to ale dělat nechci. Pak dám vědět.

 

Od: bmbx®
Datum: 17.07.15 21:28

Malý sice je, ale to držení je o zvyku. Já osobně mám hodně velké ruce a problém mi to nedělá. Jsem rád, že je tak malý, protože jeho rozměry nečiní potíže jej mít pořád u sebe a kdykoliv cokoliv , za jakýchkoliv světelných podmínek vyfotit v přijatelné kvalitě a tyto možnosti moc jiných fotoaparátů neumožní.

Nastavování je trochu taková móda, jenže dnešní automatiky fungují velice dobře a situace kdy by člověk potřeboval něco nastavit je málo, nehledě na to, že mnoho jedinců, kteří to při koupi fotoaparátu požadují, tak ani nevědí co a jak nastavit a pak to ani nepoužijí a to nemluvím o tom, že u kompaktů nějaký ruční zásah nemá moc smysl. Pokud člověk chce nějak zasáhnout tak na to bohatě stačí kompenzace EV a když si uvědomí co asi dělají různé expoziční programy tak si s tím vystačí. Jenže třeba o co se snaží expoziční program SPORT, PORTRÉT atd... to mnoho amatérských fotografů neví, ale přesto jim udělá radost foťák s manuálními nastavením

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.16 17:52

Myslíte řadu WX350 od Sony?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 30.05.16 22:06
Ano, byla myšlena tato řada. Konkrétně Wx220, wx350 je podobný. Nakonec jsem koupil ještě jiný, dražší, ale taky od Sony.
Nevím, jestli tu je zmíněna recenze na Digimanii, odkaz na ni najdete třeba v článku Doporučené fotoaparáty květen, ale pokud se po ní podíváte, je velmi slušně udělaná, včetně zkušebních fotek při různém nastavení.
Od: bmbx®
Datum: 31.05.16 06:20

wx 220 a wx 350 se liší velikostí, jinak funkčně jsou dost podobné

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.