Jak propojit přeseknutý kabel?

Od: Datum: 30.06.15 10:19 odpovědí: 8 změna: 01.07.15 01:36
avatar

Stalo se a já chtěla přeseknutou prodlužovačku spojit elegantně pomocí Wago spojky, jenže kdybych použila tu, co mi v obchodě prodali, tak nejspíš dojde ke zkratu. Prostě šedivá škatulička se třemi otvory a v ní plíšek, kde by se všechny kabely navzájem dotýkaly. Nakonec jsem použila dávno vyzkoušenou metodu kroutilovu - jen jsem zakroucené licny ohnula do "U" proti sobě, utáhla kleštěmi, každý vodič zvlášť zamotala do izolačky a pak ještě všechno dohromady. Prosila bych radu, jak totéž udělat profesionálněji. Děkuji :)

doplněno 30.06.15 12:50:

Běžně tu prodlužku používám jen pro šicí stroj a lampičku, leží skoro celá stočená na poličce pod stolkem. To jen výjimečně ji dcera použila na plotostřižnu při sekání plotu a tak to dopadlo...Procínovat bych to uměla, jen se smršťovací bužírkou žádnou zkušenost nemám, ale dřív taky žádná nebyla. Udělám si inventuru prodlužovaček a nejspíš dokoupím nějakou hodně dlouhou ( aby měla co sekat ). Udělat z té jedné dvě mne taky napadlo. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 30.06.15 10:26

Buď zamačkat do trubiček, nebo smotat spoje podélně a procínovat. Všechny vodiče oizolovat smršťovací bužírkou a to celé ještě do větší smršťovací bužírky.

doplněno 30.06.15 11:26:

Samozřejmě že pokud by se prodlužovák dostal spravovanou částí do vlhka, tak by se stal nebezpečným. Existují smršťovací bužírky vodotěsné, pomocí kterých je oprava zcela bezpečná a kabel by se mohl dostat opravanou částí rovnou do vody, ale tyto bužírky jdou použít jen na kabely se speciální izolací, na běžné izolaci by asi neplnily zcela svou funkci.

doplněno 30.06.15 13:07:

patronka:

mačkací trubičky a smršťovací bužírka je nejspolehlivější oprava přerušených vodičů, používá se např. v leteckém průmyslu ;)

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 30.06.15 22:48
avatar

Procínovat bych nedoporučoval, ani se tak ve silnoproudu už nedělá. Spoje časem oxidují, následně přechodový odpor může dělat při zatížení problémy.

Osobně doporučuji zakoupit prodlužovačku novou, nebo zkrátit a vyměnit pouze koncovku. Není to tak drahá věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 30.06.15 10:31

Alternativně si kupte zástrčku a zásuvku na kabel a vyrobte si dvě poloprodlužky, které můžete používat i samostatně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.06.15 10:39

Tu wago svorku co Vám nabízeli byste musela samozřejmě koupit 3x a na každý vodič použít jednu...

Nicméně stejně není určená na propojování laněných vodičů a tak je pro Vás nevhodná.

.

vkaždém případě to co jste udělala je nešťastné řešení a nedoporučuju prodlužku v tomto stavu používat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.15 11:02

Radši zahodit a koupit nový.

Vadný prodlužovák je jednou z nejčastějších příčin vážných a smrtelných úrazú. viz.:

http://diskuse.elektrika.cz/i…1286.msg241925.html#msg241925

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.06.15 12:43
avatar

Přeseknutou prodlužovačku nespojovat! Pokud je to kousek od konce, tak zakoupit novou (nejlépe vodotěsnou) koncovku a parodlužovačku zkrátit. Když by Vám pak ale délka nestačila, koupit novou.

Co se týká těch wago svorek, tak je určená vždycky jedna svorka na jeden spojovaný drát (nikoliv "licnu", i když i takové existují), takže potřebujete 3 kusy. Ovšem pro tohle použití jsou naprosto nevhodné.

doplněno 30.06.15 22:08:

Takjan - Osobně jsem u žádného nebyl, ale dceru mého nadřízeného (mimochodem revizáka elektro) téměř zabil právě přeseknutý prodlužovák od sekačky. Sice přežila, ale byla několik dní v komatu. Poškozený prodlužovák kdysi taky citelně popálil mojí matku v prádelně. Že jste nic podobného nezažil Vy ještě neznamená, že se to nestává.

doplněno 30.06.15 22:14:

A těch ostatních úrazů (mimo prodlužováky), sice ne smrtelných, se v mém okolí za dobu mé praxe elektromontéra pár stalo A docela dost jsem jich viděl v dokumentech na bezpečnostních školeních.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.06.15 20:00

Kolik si pamatujete smrtelných úrazů od prodložováku, neřkuli elektřiny ve vašem okolí? Sorry caps

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.07.15 01:36
avatar

Určitě se dá takový kabel opravit i odborně,ale se zárukou to lze brát od zkušeného elektrikáře.Nejlepší návrh je skutečně ten z jednoho dva.Koncovky jsou na trhu pogumované do vlhka.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.