Jak zjistit, že topná spirála je vadná?

Od: Datum: 01.06.15 06:23 odpovědí: 20 změna: 04.06.15 21:56

Dobrý den. Jak lze zjistit, že topná spirála v bojleru 200l je vadná aniž bych musel spirálu vymontovat?

Základní přístroje na měření doma mám.

A třeba i zbytečně vypouštět bojlér?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 01.06.15 06:55

Už se to tu probíralo, možná to při troše trpělivosti najdete. Pro začátek pár postupů:

a) bez rozebírání a měřicích přístrojů - zapnete bojler, zkuste vodu, jestli z bojleru teče studená a je tudíž zapnutý bimetalový tepelný spínač a bojler by se tak mohl nahřívat, a počkejte na dobu, kdy je zapnutý "noční proud" (bývá zapnutý v určité době i ve dne, zřejmě máte vysledované, kdy), nebo pokud nemáte přepínání na noční proud, tak v době, kdy se bojler normálně nahřívá, vypněte všechny spotřebiče a zhasněte a podívejte se na elektroměr, jestli se točí. Váš bojler má topné těleso zřejmě něco kolem 1,5 kW, takže to by mělo elektroměr normálně roztočit a pokud máte elektroměr s proužkovým ukazatelem odběru, tak by měl být vidět prožek pro odběr několika kW.

b) s měřicími přístroj - buď máte elektrotechnickou kvalifikaci podle vyhlášky č. 50/78 Sb., nebo nemáte. V každém případě vypněte přívod napětí do bojleru buď vypínačem hned u bojleru nebo na bojleru (podle typu a instalace), nebo vyhoďte jistič pro bojler (i když se jistič používá pouze pro jištění a ne pro vypínání, ale vaše bezpečnost je důležitější). Pokud máte možnost skříňku s jističi zamknout, zamkněte ji, nebo na ní alespoň dejte nápis, NEZAPÍNAT a všem členům rodiny řekněte, že opravujte bojler a nikdo nesmí jistič nahodit. Samozřejmě práci nedělejte, když jste sám, někdo musí být doma a poučte ho, co by měl dělat, kdyby náááhodou došlo k vašemu úrazu elektrickým proudem. To není strašení, to je bezpečný postup.

Otevřte přístup k elektrické části bojleru, pokud to je starší Dražický a instalovaný svisle, je to kulaté víčko na dva šroubky. Šroubky si dejte na nějakou mističku. Teď uvidíte přívodní kabel vedoucí do vnitřní instalace, tepelný spínač a přes něj napojení na vývody topné spirály. Když máte 100% jistotu, že bojler není pod napětím, přesto se přesvědčte buď doutnavkovou fázovou zkoušečkou, nebo pokud máte, tak voltmetrem přepnutým na měření střídavých napětí, že na topné spirále ani na přívodu, není napětí, tedy beznapěťový bezpečný stav. Pak můžete váš digitální voltmetr přepnout na měření odporu a změřit odpor mezi přívody topného tělesa. Měl by to být velmi malý odpor. Pokud měříte, že je odpor nekonečný, zkuste trošku přívody, na kterých měříte, lehce poškrábat, protože povrch může být zoxidovaný a nevodivý. Nebo si zkuste změřit odpor třeba mezi dvěma místy na stejné svorce, třeba jen pár milimetrů od sebe, abyste měl jistotu, že je povrch vodivý. Jestliže je odpor mezi vývody topného tělesa skutečně nekonečný, má topné těleso s velkou pravděpodobností přerušené odporové vinutí.

Pokud zjistíte, že topné těleso je vodivé, má nějaký malý odpor, zkuste změřit vodivost sepnutého tepelného spínače. Pokud by byl i ve studeném stavu rozpojený, je to chyba.

c) Jestliže zjistíte, že je topné těleso skutečně vadné, má přerušené odporové vinutí, je třeba ho vyměnit. Žádnou paniku, jde to.

doplněno 01.06.15 07:16:

Jestliže zjistíte, že je topné těleso vadné, podívejte se především na typ vašeho bojleru a najděte si na internetu nebo jinde, informace o bojleru a typu topného tělesa. U starších bojlerů družstevního kombinátu Dražice (nové neznám) je topné těleso zasunuté do spodní části bojleru do tak zvané suché jímky. To je trubka nasazená na dno, zvenčí je ve vodě a uvnitř je sucho a v tom suchu je topné těleso. Nemusíte se bát, že když ho vyndáte, že vám voda z bojleru vyteče do bytu.

Při výměně topného tělesa je pro laiky velmi dobrým zvykem si na papír nakreslit co nejpodrobnější obrázek zapojení - který vodič, s jakou barvou izolace, kam vede, na kterou svorku nebo přívod. Odpojíte jen ty vodiče, které vám brání v přístupu k spodní části topného tělesa a vodiče od topného tělesa. Topné těleso je do jímky pouze zasunuté, stačí ho dole uvolnit a topné těleso zvolna tahem vysunout směrem dolů. Kdyby se snad náhodou stalo, že by z bojleru padala nějaká nečistota, zřejmě máte pod bojlerem položený nějaký hadr, nebo noviny, ale přerušený odporový drát špínu nenadělá.

Pak byste měl už pouhým okem vidět místo, kde je odporový drát přerušený. Neopravuje se, kupuje se nové celé těleso. Dá se koupit. Na internetu najdete různé prodejce, pán z Poděbrad je posílá poštou, pan Palina v Lázních Bohdaneč měl také velmi bohatý sortiment různých náhradních dílů ale můžete se zkusit zeptat i u jiných prodejců nebo servisů, například v Městci Králové na náměstí měl pán požadované topné těleso překvapivě také, i s dobrou radou.

Zpětná instalace je obdobná. Odporové vinutí je na topném tělesu zajištěné proti vyklouznutí z drážek keramického tělesa drátkem ovinutým kolem tělesa, s ním by těleso do jímky v bojleru nešlo zasunout a tak se sundá. Po instalaci si všechno několikrát zkontrolujte, přesvědčte se, že vám někde nezůstala nějaká podložka, matička, nebo šroubek. Před zapnutím si ještě můžete zkontrolovat ohmmetrem, že je spirála skutečně vodivá a že je vodivý celý obvod od přívodu přes tepelný spínač (který my měl být u studené vody sepnutý) až ke svorkám topného tělesa.

Ujistěte se, že je v bojleru voda, aby nejel nasucho a pak můžete bojler zapnout. V tichu byste mohl slyšet lehoučké zvuky zavrnění a možná lehké bzučení, kterého si jindy ani nevšimnete. Také byste měl vidět na elektroměru, že se točí rychleji a že bojler má odběr. Bojler zpočátku sledujte častěji, po hodince už by měla být voda znatelně ohřátá a tak se přesvědčíte, že bojler funguje.

Možná máte všechno jinak, berte to jako inspiraci. Hlavně bezpečnost především.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 01.06.15 07:17

Je pravda...jistě se to zde probíralo...ale znáte to, potřebuji to rychle řešit. A hledání...ani nevím, zda bych to našel.

Moc moc díky za obsáhlé možnosti vysvětlení. Jdu na to měření.

Pro mne je hlavní zábvěr : ... změřit odpor mezi přívody topného tělesa. Měl by to být velmi malý odpor. Jestliže je odpor mezi vývody topného tělesa skutečně nekonečný, má topné těleso s velkou pravděpodobností přerušené odporové vinutí.

Pokud zjistíte, že topné těleso je vodivé, má nějaký malý odpor, zkuste změřit vodivost sepnutého tepelného spínače. Pokud by byl i ve studeném stavu rozpojený, je to chyba.

Datum: 01.06.15 10:52

Je špatné těleso. Díky za rady. Musím najít návod na bojlér, kde zjistím další potřebnosti.

Od: host*
Datum: 01.06.15 11:09

Těleso pro bojler z DKD Dražice vypadá asi takto http://nahradni-dily.elektrom…o-drazice-keramicke-1600w.jpg

nebo se podívejte na topná tělesa na http://www.elny.cz/drazice/c-1982/

Podíváte se především na výkon vašeho tělesa, například 1500 W nebo 1600 W, nebo jiný, potom na průměr a délku topného tělesa, aby se vám vešlo do jímky. Nejlépe je ho vzít do obchodu s sebou a prodavač vám poradí. Například nebude mít 1500W, ale 1600W, což vám vysvětlí, že to je jen malý rozdíl a můžete ho mít. Záleží na vašem typu, co máte.

Uvnitř bojleru to vypadá asi takto: http://www.dzd.cz/cs/ohrivace…-ohrivace-vody/zavesne-svisle

Stále uvažuji, že máte Dražický bojler, ale možná máte úplně jiný a všechno může být jinak!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.15 18:53

Moc díky za odkazy - Dražice. Objednal jsem si již spirálu. Zítra je tu. Namontuji a mělo by to zase ohřívat.

Od: ben®
Datum: 01.06.15 07:09
avatar

Dobrý den, pokud bojler pouze "nejede" a hledáte příčinu, tak nezapomeňte na tepelnou pojistku - ta vydrží většinou méně, než topná spirála. Zdravím!

P.S. Tepelná pojistka se mění bez vypouštění vody.

doplněno 01.06.15 16:23:

host - pojistky jsou důležité a o tom je i píseň. Tedy, pojistek se týká část projevu inženýra Maliny .

http://www.karaoketexty.cz/te…denek/elektricky-valcik-59136

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.06.15 07:18

Díky, dobrý nápad.

Od: host*
Datum: 01.06.15 07:32

ben: díky za vaši zkušenost, jen vás pro tazatele doplním

Tepelná pojistka a tepelný spínač - termostat jako spínací prvky také mohou být vadné, když nejsou sepnuté kdyby měly. Termostat se spíná při poklesu pod určitou, nastavenou teplotou, kterou je možné nastavit nějakým kolečkem, nebo čudlíkem. Odpor vodivého spojení spínače se dá také zjistit ohmmetrem. Poměrně vzácná vada bývá přerušený vodič do tepelného spínače, například upadlý vodič, který byl při odizolování vodiče naříznutý, nebo jiná závada.

Termostat do bojleru nebo i do elektrické trouby se dá vyzkoušet ohmmetrem tak, že se k vývodům připojí ohmmetr a pomalu se otáčí nastavovacím prvkem - osičkou nebo knoflíkem a v určité poloze odpovídající pokojové teplotě to v termostatu lehce tichoučce cvakne a ohmmetr by měl ukázat změnu odporu - sepnutí nebo rozepnutí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 01.06.15 15:29

ben: připoměl jste i základní ověření pojistky, což se vztahuje nejen na tepelnou pojistku, ale pojistky vůbec. Podle dotazu lze předpokládat, že se tazatel podíval, jestli nemá vypadlý jistič. Třeba se tahle rada někomu může hodit, ale i většina hospodyněk při nějaké poruše elektriky v kuchyni se jde podívat na pojistky nebo na jističe, jestli některý nevypadl. To jen tak pro úplnost.

To by mohlo být první, co se dá dělat. Podívat se, jestli nevypadl jistič. Ještě přidám kuriozní závadu. Při opravě stolní lampičky, která přestala svítit, všechny ostatní spotřebiče v místnosti, zapojené do zásuvek fungovaly. Hrálo rádio, svítila stojací lampa, svítila světla, všechno fungovalo, až na lampičku na psacím stole. Závada nebyla v lampičce, tedy žárovce, vypínači, kabelu, vidlici, atd., jak se po hodině ukázalo, ale uvnitř zásuvky instalované někdy ve 30. letech, měla být papírová pojistka - vypadá jako malý hnědý papírový obdélníček s plíšky na konci a uprostřed s drátkem, ale do pojistkového držáku tvořeného dvěma plechovými pacičkami, tam někdo už dávno místo pojistky dal sichrhajsku (zavírací špendlík) a ten vypadl. To byly celá chyba. Člověk se vždy přiučí.

doplněno 01.06.15 16:28:

ben: to je ta správná píseň, přesně k tématu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 01.06.15 09:53

Když zapnu, točí se elektroměr, je na spirále napětí (a netopí), změřit její odpor (pochopitelně při odpojeném bojleru). Pak hledat chybu dále. Otázkou je, když jsou přístroje, zda je schopnost s nimi umět měřit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.15 10:27
avatar
Buss
Pro mne je to trochu nepřesně napsané...
Když se točí elektroměr = teče proud = je nějaký odběr = spirála musí být v pořádku. (Doutnavka elektroměr neroztočí.)
Nepotřebuji měřit odpor spirály. Kdyby byl malý odpor, poteče velký proud, vyletí jištění. Kdyby byl velký odpor, nepřiměřeně, nepoteče proud, elměr stojí! Přerušena spirála = nulový proud.
ogický je požadavek na schopnosti a vědomosti obsluhy měřicích přístrojů. To je základ prací na el. zařízení.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.15 10:53

Snažím se již několik let, zatím se mi daří - dle návodu a rad.

Od: bmbx®
Datum: 01.06.15 10:06

Nezlobte se na mě, ale co už může být jednoduššího než zjistit vadnou topnou spirálu v čemkoliv, v remosce, v žehličce, v boileru. člověk co má doma prostředky k měření a na takovou triviální činnost potřebuje radu z intrenetu by se neměl do ničeho takového pouštět ;)

doplněno 01.06.15 11:16:

Ano, určitě to není zbytečné, ale topná spirála v boileru? To už je trochu moc, jednodušší obvod už ani neexistuje. Složitější obvody řeší můj 6 letý prasynovec a to si nedělám ani trochu legraci, nemyslím, že by každý měl tomu rozumět, ale pokud u takovéto záležitosti sosá moudra z internetu, tak by se měl věnovat něčemu užitečnějšímu a pozvat si na to pomoc, než se v tom vrtat svépomocí.

doplněno 01.06.15 11:21:

111:

boilery a jiná podobná zařízení, mívaly schema zapojení nalepené zvnitř víka. Navíc na zapojení spirála - termostat - pojistka- kontrolka - schema potřeba moc není, to snad je vidět na první pohled kam vedou dráty

doplněno 01.06.15 11:26:

Prostě odpojený boiler od sítě se studenou vodou a termostatem na maximum musí mít termostat spojený, pokistku spojenou a spirála má nějaký mnimální odpor, pokud dám ohmetr na napájecí svorky musí tam být ten minimální odpor spirály, pokud ne tak vylučovací metodou se zjistí závada - změří se termostat, pojistka, spirála. Co je přerušené je vadné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.15 10:55

Nikdy není zbytečné si nechat připomenout od lidí, kteří se více vyznají.

Od: 111®
Datum: 01.06.15 11:10

jestli je to boiler Dražice tak není nic jednodužšího, než od nich vygooglit schéma apodle toh pak hledat..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 01.06.15 12:00

já s hledáním nemám problém...jen si nejsem jistej že to tam je...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 02.06.15 18:51

Dle zdejších rad jsem měřením zjistil, že ja špatné spirála - Dražice.

Od: host*
Datum: 02.06.15 19:01

Předpokládám, že jste si vyzkoušel měření někde stranou, například na jednom z vývodů topného tělesa, že ohmmetr skutečně měření odpor, že při zkratu naměříte prakticky nulu. Někdy totiž bývají vývody nebo šrouby nebo svorkovnice zoxidované a vypadá to, že je odpor nekonečný. Někdy ani krokodýlek vrstvičku oxidu neprokousne a vypadá to, že je odpor nekonečný. Proto je dobré měřicím hrotem, nebo šroubovákem trošičku měřený vývod nebo kontakt poškrávat až na holý kov, aby byla jistota, že se měří správně. Takže se vaše domněnka, že je vadné topné těleso, potvrdila.

Až těleso vyndáte, zjistíte víc a můžete jít kupovat nové, nebo podle typu vašeho bojleru. Například pro dražický bojler 200 l typu OKC 200 vypadá topné těleso 2 200 W ze stránky http://www.elny.cz/drazice-ok…-6-cl-bojler-drazice/d-84002/ takto http://www.elny.cz/fotocache/…ice-topne-teleso-6-clanku.JPG

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.15 20:11

Je to tak, jak píšete.

Datum: 04.06.15 21:56

Bojler již ohřívá jak má. Měřením jsem nakonec zjistil , že je špatná spirála - po asi 8 letech.

Děkuji za rady a nápady.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.