Flexaret automat nefotí

Od: Datum: 20.05.15 21:25 odpovědí: 12 změna: 24.05.15 15:55

Dobrý den :)

Dostal se mi do rukou Flexaret automat a když sem koukal tak trochu jak se ovládá zjistil sem že při natažení to fotí pouze když je otevřené zadní víko a páčka za víkem :/ jakmile zavři zadní víko tak to proste necvakne nic :/ nevím čím to je film tam nemám ani už takovej neseženu :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.05.15 21:44
avatar
Svitkový film černobílý co do rozlišení ještě žádný moderní formát nepřekoná takže ho čas od času používají profíci. Já myslím že by se měl dát sehnat. Jenže to předpokládá že si ho sám i vyvoláš a na to musíš mít správný tank. Ten už se bude shánět daleko hůř.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 20.05.15 22:22

totak:

svitkový film má stejné rozlišení jako stejný typ kinofilmu, nebo třeba 16mm filmu :-D

dbednarik:

flexaret automat bez filmu fotit nebude, přetočením filmu se totiž odblokuje spoušť (aby nedocházelo k dvojexposici) , pokud je otevřené víko tak blokace není funkční - nemá proč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.15 22:58
avatar
Jo jo :-D rozlišení jako počet bodů na centimetr čtvereční samozřejmě. Akorát těch centimetrů je trochu víc.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 20.05.15 23:54

totak:

ano, jen se to neudává v bodech na cm², ale v počtech čar na milimetr - obyčejný délkový

Tak je regulérně definováno rozlišení fotografického materiálu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 20.05.15 23:57

Jo Flexaret, už si ani nepamatuju, jak se s tím dalo fotit. Asi Alzeimer.

doplněno 20.05.15 23:58:

A nečumělo se na to tak nějak zhora?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: odpoved*
Datum: 21.05.15 00:07

Ano, čučelo*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: odpoved*
Datum: 21.05.15 00:07

Náhodou, s Flexaretem se fotilo celkem pohodlně. Jedinou nevýhodu, co to v porovnání s modernějšími fotoaparáty nemá, je vestavěný expozimetr. Ten jsem měl zvlášť i s přepočtenou tabulkou pro rychlejší nastavení clony a času. Jinak filmy se dají sehnat ještě relativně dobře, akorát už to není za ceny, jako tomu bývalo dříve.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 21.05.15 02:56

Flexaret je dvouoká zrcadlovka, která ve své době byla na vysoké úrovni, poslední model měl i multiformátové provedení, pomocí vložek se na něj dalo fotit na víc formátů svitkového filmu nebo i kinofilmu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 16:35

Ano měli jste pravdu :) dal sem tam již prosvícený film který tam byl přetočil ho a jde to v cajku se zavřeným víkem :) je to opravdu chytrý stroj :))

Datum: 22.05.15 12:25
avatar

Nevím kolik je ti let, ale používat v dnešní době Flexaret, je poněkud mimo. Tedy jak pro koho. Jako hračku, zkusit si to, nostalgie...ano (!). Vše na "to" je dnes dosti drahé a je to dosti pracné a výsledek mnohdy nejistý(!). Vývojky (2x film/papíry), ustalovač (2x), film, foto-papíry - fungující zvětšovák (kvalitní), vyvolávací tank, misky na vyvolávání, leštička na fotky (smáčedlo do prací vody...). Když to vše zvládneš v tempu, tak dřív jak za půl dne fotky neuvidíš. Trochu rozumější je druhá varianta, kdy nafotíš film, necháš vyvolat (ve sběrně ještě berou), doma to naskenuješ ve vysokém rozlišení (nebo si to necháš už i naskenovat na DVD) a dále to zpracuješ v PC. Nevyhneš se ale zůzným flíčkům, smetí. To se dá později odstranit při ůpravě v editoru. Tenhle postup ještě dodnes dělá mnoho fotografů, neboť mají koupené osvědčené kvalitní fotoaparáty, mnohdy za desítky tisíc kč (nejen), mají výbornou optiku a dobře se jim s nima dělá. Např. v Praze u "FotoŠkoda" se dají koupit všechny druhy klasických filmů (!). V tomo postupu by jsi mohl s Flexaretou něco dokázat, třeba sám sobě, že něco zvládneš...Co Ty na to?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.15 15:01

Tak do toho co s ním budu dělat já vám asi není vůbec nic... Otázka byla jasná a já vám děkuji za popis vyvolávání fotek z flexaretu ale ne nebudu s ním fotit :) mám zatím kompakt ale až si koupím nějakou zrcadlovku tak maximálně budu používat zeniťácké objektivy nic víc... maximálně si s každým foťákem nafotím jeden film který si nechám vyvolat a pak fotky budou sloužit jako ukázka jaké fotky s ním jdou udělat :)

Od: host*
Datum: 24.05.15 15:55

Film do Flexaretu seženete. Je to svitkový černobílý film 6 x 6 cm, obvykle 21° DIN (nebo se označuje dvěma čísly citlovosti 100/21° podle normy ISO nebo německé DIN ). Například od tradičního českého výrobce Foma, viz například http://www.foma.cz/produkty-cernobile-filmy-22

Film se dá vyvolat, je ještě spousta amatérů, kteří mají doma zařízení na vyvolávání, tak zvaný tank (bakelitová kulatá krabice, do které se potmě vloží film, dírkou ve víku se do něj naleje vývojka, knoflíkem nahoře se točí aby se film stále ve vývojce pohyboval, pak se vývojka slije do láhve, nalije se přerušovací vodní lázeň a po vypláchnutí se nalije ustalovač a po stanovenou dobu ustálí, pak se znovu film v tanku opláchne, pak se vyndá, nechá pověšený usušit a máte negativ, ze kterého se pak dělají fotografie), k vyvolání stačí mít jen tank, vodu ve které se rozpustí vývojka a nalije do láhve a druhá láhev s ustalovačem a trocha šikovnosti. Jednodušší je dát film profíkům k vyvolání a zároveň si nechat udělat i fotografie, protože na to je už zapotřebí temná komora s další výbavou - zvětšovací přístroj, misky na vývojku a ustalovač, kleštičky na podržení papírů při práci, fotopapíry, červenou žárovku, časový spínač atd. Ale i dnes mnoho bývalých fotoamatérů tuto výbavu má a pokud chcete začít dělat černobílé fotografie, můžete ji od nich poměrně levně nebo i zdarma získat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.