Otázky k obhajobě-tester síťových kabelů

Od: Datum: 13.05.15 19:48 odpovědí: 3 změna: 14.05.15 12:21

Dobrý den, jako praktickou zkoušku je měl tester síťových kabelů a chtěl bych se poradit s otázkami k obhajobě...

1) Nakreslete a popiště model vedení

2) Matematický popis šíření informace pod metalickém vedení

3) Prezentujte vliv poruchy metalického kabelu na přenos signálu

4) Jakou rychlostí je po kabelech komunikováno a jaký má rychlost vliv na kvalitu spojení

Za každou radu děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 13.05.15 20:29

Záleží na tom, jaký tester jste na praktické zkoušce měli (nebo dokonce prakticky vyráběli?).

Jestli pouze nějaký jednoduchý tester zda jsou všechny vodiče propojené, tedy dvě krabičky s konektory RJ45 (nebo i RJ11), jednu vysílací s generátorem přepínací sekvence například s obvodem 555 a 4017 (CMOS), kterým se testují popořadě jednotlivé vodiče a v druhé krabičce pouze vyhodnocující LED, nebo zda používáte jiný druh testeru pro profesionální účely pro další měření na kabelech počínaje ohmickým odporem (dříve se používaly tak zvané kabelové mosty), přes měření impedance, útlumu, přeslechu, atd., kterých je též mnoho druhů.

Možná byste své dotazy lépe a konkrétněji konzultoval se svými spolužáky, nebo učiteli, kteří nejsou na druhé straně hřiště, to až při zkoušení, ale na vaší straně, protože vás učí a jsou placeni za to, že vás to naučejí tak, abyste byli schopni odpovědět na otázky, které vám budou klást.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tysan
Datum: 13.05.15 20:53

Jde jen o vodivostní test kabelu s RJ-45 .. tudíž nevím co si představují k popisu metalického vedeni...

Od: host*
Datum: 14.05.15 12:21

U testování krátkých propojovacích šňůr s konektory RJ45 jde hlavně o to, zda je konektor správně zapojený, jestli při montáži někdo náááhodou nepřehodil jednotlivé vodiče, i když barvy a jejich pořadí jsou jednoznačné. Nebo také zda se jedná o překřížený kablel, to znáte ze školy nebo najdete na webu. K obhajobě byste zřejmě měl vědět význam jednotlivých vodičů v kabelu UTP, co to je stínění (shield, shielded cable), proč se používá kroucená dvojlinka (twisted pair) a proč je kroucených dvojlinek víc, jejich význam, případně popis a zkratky. Stínění je dost důležité zvláště u audiokabelů a má svou analogii i v přenosových kabelech. Klidně se o tom můžete rozpovídat víc.

Kroucená dvojlinka a kategorie kabelů viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kroucen%C3%A1_dvojlinka

U krátkých kabelů s kovovými (metalickými) vodiči vám vaše zkoušečka neřekne víc, než že je zkoušený vodič průchozí, vodivý. U delších se měří i ohmický odpor a u ještě delších se dá změřit kupodivu i kapacita mezi vodiči, indukčnost (při spojení konců) a z toho plynoucí tak zvaná charakteristická impedance, což znáte z kabelů od antény TV a rozhlasových přijímačů - tam je obvykle 75 ohmů. V telefonii je typická impedance 600 ohmů. Kapacita svým způsobem omezuje přenos vysokých frekvencí a tím i přenosovou rychlost.

Podívejte se na třídy kabelů, kabeláře, přenosové rychlosti. Najdete toho hodně, ale vyberte si jenom to podstatné.

doplněno 14.05.15 12:26:

Vaši zkoušečku jste jistě uváděli do chodu a znáte princip: generátor taktu a přepínání napětí (logické jedničky) na jednotlivé výstupy a pak přes zkoušený drát do druhé krabičky, kde se rozsvítí příslušná LED, obvykle popořadě, u kříženého kabelu kříženě.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.