Jak zjistit prehozene faze?

Od: Datum: 30.03.15 20:37 odpovědí: 7 změna: 31.03.15 01:22
Prosím o radu jak zjistit, když připojím k již k funkčnímu trifazovemu zařízení, trifazovy ventilator přes stykač vše dle schéma, ke kterému se fyzicky nemohu dostat, je nepřístupný na střeše, jak zjistím jestli nemám prehozene fáze nemohu kontrolovat na jakou stranu se točí, děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.03.15 20:47

Ako viete,že niekde to nieje prehodené,keď sa k nemu fýzicky nemôžete dostať a ani neviete či je to správne zapojené pri ventilátore?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jpetrovica*
Datum: 30.03.15 21:05
Vím že kabel je zapojen ve ventilátoru, tři fáze barvy vodicu čer,hned,šeď,+zel. ,a potřebují to zapojit ke stroji, ale bohužel nevím pořadí a když to bude špatně tak ventilátor bude točit obráceně, je tam pak riziko zničení ventilátoru?
Datum: 30.03.15 21:03

To je zase zadání stylem: "hop na krávu a je tele"

Z otázky nechápu co jak a k čemu připojuješ.

Ten ventilátor už na střeše byl a fungoval? Pokud ano, taks ho měl zapojit tak, jak byl zapojený dokud fungoval.

Pokud chceš zachovat otáčky zařízení a máš po ruce multimetr, tak podle mne nejjednodušší je toto: Najdeš místo kde je třífázový rozvod (například svorkovnice někde v krabici ve zdi) tuto svorkovnici si obkreslíš na papír a jednotlivé fázové vodiče označíš písmeny U, V, W. Pak vezmeš multimetr a na nejvyšší rozsah pro měření napětí ! (musí to být více než 400V ~ střídavých) a začneš měřit napětí proti vodiči s popisem "U". Až najdeš v místě svorkovnice k ventilátoru vodič, který bude mít nulové napětí, tak máš najítý stejný vodič a na svorkovnici k ventilátoru si ho označíš taky písmenem U.

To stejný měření uděláš i pro vodič s ozmačením V a potom pro jistotu i pro vodič W.

Pak můžeš obvody rozpojit. Zapojíš to co chceš. A nakonec si na výstupu toho nového stykače zase provedeš měření pro určení vodičů U, V, W. Tím máš popsané vývody z stykače a podle toho popisu pouze zpátky připojíš U na U; V na V; W na W.

Jenom doufám že máš dost znalostí z oboru elektro, kvalitní izolované nářadí a víš že tě zásah elektrickým proudem může zabít.

Toto je práce, kterou by měl dělat elektrikář. A pokud se do toho chceš pustit sám, tak alespoň požádej někoho z elektrikářů, ať na tebe jde dohlídnout. On ti na místě určitě rád poradí nebo upozorní na to, co děláš blbě.

S elektrikou není dobré si zahrávat. Dokud se ti nic nestane, tak ti elektrika připadá jednoduchá, ale pokud dostaneš ránu ty a otřepeš se, taks měl štěstí. Pokud ale tvoje zapojení ublíží nebo zabije někoho jiného, tak z toho už by ses otřepat nemusel.

A nebo je ještě jedna možnost: ventilátor musí vzduch odsávat, takže pokud zapneš ventilátor a třeba plamínek svíčky nebo proužek ustřihnutý z mikrotenového sáčku bude průvan zvedat nahoru (směrem ke střeše), tak se asi točí správně.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 30.03.15 21:08

Ventilátor by měl foukat vzduch. Použij stužku, papír či něco takového na jeho výstupu a podle jeho chování poznáš, jestli saje či fouká. A až pak si přehozením fází uprav vhodný směr otáčení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.03.15 21:47

Nič sa ventilátoru nestane ak sa roztočí opačne,ak je správne spravený rozvod,tak dáš farbu vodičou k sebe a malo by sa to točiť správne.Inak sa poradie fáz dá určiť skúšačkou takzvanou varaskou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.03.15 23:55
avatar
Toto je už čtvrtý dotaz na první pohled patrného laika v oboru elektrotechniky.
A některé odpovědi mu moc nepomohou. Třeba ta stylem
"hop na krávu a je tele"
"Z otázky nechápu, co jak a k čemu připojuješ..."
Nechápu a přesto radím!
A jediná správná odpověď měla znít: když se ventilátor točí správným směrem, tak z potrubí odsává. Teda odpověď rádců, kteří píší o zjišťování odsávání pomocí proužku mikrotenu, svíčky a pod.
To je možnost pro laika!
Za naprosto škodlivé a nebezpečné považuji odpovědi - návody na manipulaci na elektrickém zařízení..
V elektrotechnice se pohybuji dost dlouho, ale nepochopil jsem účel a funkčnost popsaného "měření na U a zjištění nulového napětí."
Ten návod je našemu laikovi na dvě věci.
Nedá se přece z dotazu přesně určit, kolik drátů má tazatel k dispozici, jakou svorkovnici "ve zdi" s kolika svorkami chce zapojit? Píše i o stykači... A připojování U na U, V na V atd. nedává záruku, že se ventilátor bude správně točit. Písmenka mohou být zapojena libovolně, když třeba nebude správné pořadí fází, nebo když na druhém konci jsou přehozené dráty. A to laik neví. A barvičky neurčují pořadí fází, jen zkoušečka.
Dá se souhlasit s vyjádřením, že je to práce pro elektrikáře.
Není možné, abychom zde na poradně zodpovědně a bezpečně bez znalostí stavu, skutečnosti a na dálku radili, jak vykonávat praktické práce na el. zařízení někomu, co na to nemá ani nejzákladnější znalosti, ani oprávnění... Začíná to zkraty, končí požáry a úrazy či úmrtím...
Rada tazateli: ruce pryč od elektriky! Volejte elektrikáře, ví jak na to a má to za chvíli. Déle bude pít potom kávu. A těch pár korun, co mu případně dáte, je pakatel proti nákladům při případné nehodě.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 31.03.15 01:22

U axiálního ventilátoru bude při opačném směru otáčení obrácený směr proudění. U radiálního ventilátoru bude při opačném směru otáčení směr proudění stejný, ale průtok bude podstatně menší. Očekával bych i nižší odběr, protože motor bude konat menší práci.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.