Canon - blokování expozice

Od: Datum: 06.04.15 12:26 odpovědí: 45 změna: 18.01.17 17:47

Prosím vysvětlí mi někdo princip této funkce a její využití, obsluhu tlačítek ...? Z manuálu a několika článků na google nejsem moc chytrý. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.04.15 12:33
avatar
Čemu nerozumíte?
Spoušť můžete mít nastavenu tak, že po jejím namáčknutí bude expoziční hodnota neměnná i když překomponujete scénu..dtto se dá nastavit pro AF.
V některých specifických případech se to hodí.., i když denně to asi používat nebudete.
U Nikonu, ale předpokládám že i Canonu se dá ještě nastavit dle Vašich preferencí i tlačítko AF či AE lock.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 06.04.15 12:36

prosím prakticky..

režim P - spoušť do poloviny, zaostřím ... zmáčknu blokaci * ... co dál? spoušť pustím,nebo stále držím v polovině?

doplněno 06.04.15 12:49:

mě spíš zaráží, že se mi nepodařilo udělat fotku, na které uvidím rozdíl s a bez, takže dělám asi něco špatně ... proto se ptám co a jak zmáčnout a v jakém pořadí

nastavení C.fn mám zatím standartně na 0:Af/blokování AE

Datum: 06.04.15 12:51
avatar
Pokud máte nastaveno blokování expozice, tak po namáčknutí spouště se expozice zablokuje třeba na hodnotě 1/250s a f8.Vy s namáčknutím spouště překomponujete scénu, a i kdyby se zcela změnili expoziční data, Vám s funkcí AE lock zůstanou stále stejná, dle původní scény.
Nicméně s BMBXem jsme již dlouhou dobu zajedno, že bez elementárních znalostí to nepůjde.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 06.04.15 12:57

já si také nehraji na machra fotografa - snažím s vše nějak jako samouk pochopit

můžete to prosím popsat kroto po kroku?

Datum: 06.04.15 13:14
avatar
Popsat to krok po kroku by zabralo tak dvě strany formátu A4..
Nicméně jsou samozřejmě scény, kde funkce AE lock nebude téměř patrná, zejména v kombinaci s matrix měřením expozice. Výraznější rozdíl bude patrný u měření expozice se zvýhodněným středem, nebo ještě výraznější rozdíl u bodového měření expozice.
Zcela ideální by bylo, abych Vám to mohl ukázat prakticky..než to dlouze popisovat..a upřesňovat stylem "otázka-odpověď".
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 06.04.15 13:21

Díky

a přes ICQ třeba?

Mě by to stačilo ke zkoušení např. takto:

1. režim P Av TV M, clona a uzávěrka nějak nastavena

2. namáčknutí

3. blokace *

4. změna kompozice (ale spoušť stále držím, proč?)

5. domáčknutí?

Jenže podle tohoto postupu se mi zdá, že foto vypadá podobně a hlavně nevidím rozdíl, když např v rěžimu Tv a 1/200 (voda z kohoutku přímo proti oknu) mám namáčkou spoušt a změním kompozici (posunu se mimo okno) a domáčknu, tak to vyjde stějně jako zdyž udělám totéž ale s blokací *

Datum: 06.04.15 13:36
avatar
Možná přes Skype, ale ani to není pravé ořechové..
Mám ale hodně práce a termíny.., takže nevím kdy mi to vyjde.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 06.04.15 13:38

zkuste prosím aspoň stručně viz ty body jak jsem napsal ...

budu si muset zaplatit nějaký kurz *zed*

Datum: 06.04.15 13:41
avatar
Teď jsem jen na MT a delší text se mi nepíše ideálně.
Pokud Vám do zítra nikdo neodpoví, zkusím Vám pár vět napsat, pokud budu mít chvilku čas.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 06.04.15 13:43

Moc děkuji

... užívejte volna

Datum: 07.04.15 09:13
avatar

Dobré ráno...OK, tak to ve zkratce zkusím (jinak by to opravdu bylo na disertační práci a na to nemám dostatek volného času) - popisuji jak tyto věci jsou nastavitelné na fotoaparátech Nikon, ale u Canonu to musí být velice podobné..resp.stejné (dle typu resp.třídy fotoaparátu:

1. Je zcela jedno, jaký režim máte nastaven, blokování expozice funguje ve všech režimech

2. Tady je v podstatě více možností, záleží jak jste si nakonfiguroval spoušť, potažmo nastavení chování tlačítka

AE-L/AF-L. Já mám nastavení pro sebe udělané tak, že při namáčknutí spouště fotoaparátu je blokováno zaostření, ale nikoliv expozice, expozici mi blokuje namáčknutí tlačítka AE-L/AF-L. Je ale možné, aby tlačítko AF-L/AE-L blokovalo jak expozici, tak zaostření.

3. Tady jde o to, co tedy budete "blokovat"...Dejme tomu, že chcete fotografovat míč vzdálený od fotoaparátu (přesněji od roviny čipu) 3m. Namáčknete spoušť fotoaparátu, fotoaparát zaostří na 3m...Máte stále namáčknuto..a míč přesunete např. ze středu snímku do oblasti zlatého řezu.., zaostření se nezmění, stále to bude zaostřeno na 3m. Pokud se Vám do záběru při překomponování dostane třeba fotbalová brána, AF systém nepřeostří..a míč bude stále zaostřen (Vaše vzdálenost k míči se nezmění). Potom je ještě druhá možnost, a to, že budete mít namáčknuto ukázováčkem spoušť..a blokován AF...a ještě k tomu přidáte palcem namáčkuté tlačítko AE-L/AF-L...Potom při překomponování snímku nejen že zůstane zaostřeno na stejnou vzdálenost, ale zůstane zablokována i hodnota expozice na hodnotě z původní kompozice. Rozumějte tomu tak, že když míč bude ve stínu a hodnota expozice bude 1/250-f8, a vy překomponujete snímek tak, že se Vám do záběru dostane letním sluncem osvětlený trávník, nezmění se expozice na "správnou" hodnotu dejme tomu 1/1000-f8, ale zůstane 1/250-f8.

4. Spoušť (nebo spoušť a tlačítko AF-L/AE-L) držíte proto, aby se nezměnilo zaostření..ani expozice. Nebo držíte jen to tlačítko, které pro daný tvůrčí účel potřebujete.., tedy jen blokaci AF (pokud potřebujete změnit expoziční hodnoty), nebo blokaci expozice (pokud potřebujete změnit zaostřený bod).

5. Domáčknutím uděláte fotografii, bez změny parametrů AF nebo expozice, dle toho, které tlačítka jste držel..a jak je máte nastavené.

Samozřejmě může nastat situace, kde Vám výsledné snímky přijdou stejné, nebo podobné..Na výslednou fotografii má velký vliv scéna resp.světlo a je pochopitelně možné, že v daném okamžiku a pro danou scénu bude "správná" expozice i při překomponování mít stejnou hodnotu jako pro původní scénu. K tomu do toho ještě vstupuje vybraný AF bod, ke kterému je vztaženo měření expozice a typ měření expozice (matrix, zvýhodněný střed, bodové). Při bodovém měření expozice bude mít blokace AE-L daleko větší vliv, než při matrixovém měření (až na vyjímky). Expozimetr dnešních fotoaparátů zohledňuje AF bod, který je použit pro zaostření...a k tomu posune "váhu" měřené expoziční hodnoty. V jistém smyslu tedy blokace AE-L dnes již není potřeba..resp.ne tolik jako u dřívějších fotoaparátů (nebo nižších modelů dnešních fotoaparátů), které měli nebo mají třeba jen 3 AF body.

Pokud budete mít další dotazy...doplním své odpovědi, ale jinak se raděi bavím u fotoaparátu a tím, že Vám to prakticky ukážu.

Snad jsem Vám trochu pomohl, byť jako začátečník z toho stejně v hlavě budete mít guláš..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 16.01.17 10:51

Dobrý den, prosím jetě doplnění k větě

...a ještě k tomu přidáte palcem namáčkuté tlačítko AE-L/AF-L...Potom při překomponování snímku nejen že zůstane zaostřeno na stejnou vzdálenost, ale zůstane zablokována i hodnota expozice na hodnotě z původní kompozice.

pokud držím namáčknuto na míč (bez blokace AE-L), mám zamknuté ostření i expozici, změním kompozici a domáčknu, zůstane pův. expozice uložena - nebo se načte nová, když nepustím namáčknutí?

Uložení * nebo AE-L to zmakne , to je jasné


doplněno 16.01.17 10:58:

že se Vám do záběru dostane letním sluncem osvětlený trávník, nezmění se expozice na "správnou" hodnotu dejme tomu 1/1000-f8, ale zůstane 1/250-f8.
Zdroj: https://www.poradte.cz/elektr…on-blokovani-expozice.html#38 ----

Datum: 16.01.17 10:58
avatar

Ale to záleží na tom, jak máte tlačítko AE-L/AF-L nastaveno. Pokud máte na tomto tlačítku nastaveno blokování expozice, ale AF máte klasicky na tlačitku spouště...Tak při stisku a držení tlačítka AE-L/AF-L se zablokuje pouze hodnota expozice...a puštění a znovu namáčknutí spouště samozřejmě přeostří. P/okud máte na AE-L/AF-L nastavené blokování jak expozičních hodnot, tak autofocusu, potom puštění a znovu stisknutí spouště neovlivní ani expozici, ani zaostření...ale jen okamžik kdy se provede snímek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 16.01.17 11:00

Nene, já uvažuji situaci bez použití zámku AE-l, čili jen spouště. Ta nezamyká expozici a ostření dohormady při držení namáčknutí a změně kompozice kde je víc světla?

Datum: 16.01.17 11:08
avatar

Co má s tím do činění fakt, kde je víc světla? Pokud máte zablokovanou-namáčknutou spoušť (zaostření na určité místo), a překomponujete scénu, tak se expoziční hodnoty změní podle daného měření expozice (matrice, zvýhodněný střed, bod, AF bod). Ale samozřejmě tam nemusí být více světla, může to být naopak méně světla.

Vy v tom chlape lítáte jak nudle v bandasce..

Fotografujete dlouho?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloufaf
Datum: 16.01.17 11:13

Necelíé 2 roky, učím se samostatně.

Teď už je to jasnější. Chápu to správně (výchozí nastzavení): bez zámku se spouští do poloviny zamkne ostření a ne expozice, tedy po překomponování je expozice jiná a domáčknutím se bere ta aktálůní, a když chci původní proto je vhodné ji zamknout AE-L (případně nastavit tlačítka dle potřeby)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.01.17 11:21
avatar

Ano, už to začínáte chápat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 16.01.17 11:54

Jsem to ale de**l. Koukám na to, jak se mi při namáčknutí mění expoziční hodnoty a přitom se divím že se nezamyká -(

Od: kloudaf
Datum: 18.01.17 14:56

je možné že by v manuálu byla chyba?

Datum: 18.01.17 15:34
avatar

To nebude chyba, ale Canon to má asi nastaveno prostě takto.

Však si to vyzkoušejte...to je práce na 1 minutu a víte přesně na čem jste.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 18.01.17 17:47

Já teda nevím, ale tak nějak mám nutkání opět odkázat na můj příspěvek z 15/04/15 15:19, jen mě trochu šokuje, že je téměř 2 roky starý a tazatel pořád ještě tápe v základních nastaveních fotoaparátu *zed*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: kloudaf
Datum: 07.04.15 08:49

Tak nakonec ruším diskuzi

Podařilo se mi přijít tomu na kobylku - mluvil jsem s jedním místním fotofandou a bylo mi vše ukázáno. Taky jsme přišli na drobnou nejasnost v manuálu, která mě mátla, proto jsem také postup krok po kroku zde výše dělal špatně *zed*. Moc děkuji za ochotu

Datum: 07.04.15 09:14
avatar

Tak mezitím jsem odpověď nadatloval..Čas jsem si mohl ušetřit, ale co už

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 07.04.15 09:17

Paráda, moc děkuji

Odborník na svém místě *hej*

Datum: 07.04.15 09:21
avatar

Není zač..Kdyby něco, ozvěte se.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 15.04.15 13:13

otázka pro p. Cakla:

Dobrý den

trošku jsem postoupil v teorii i praxi. Vcelku dobré rady jsou na fotorádci viz níže. Pohrávám si dokonce s manuální expozicí. V interiéru, případně s belskem se mi i daří fotit bez přepalů, hraji si nastavování čas, clona, iso ... dost samochvály ale venku v režimu M, zejména proti slunci mi to vůbec nejde. Většinou je objekt tmavý oproti pozadí, blokace expozice, nastavení EV moc nepomáhají.

Poradíte prosím, jak udělal foto v tomto článku (odkaz dole) - slunce za věží v režimu M? Sluneční paprsky na střeše našeho domu takto vyfotím, ale dům je celý černý. EV s bleskem mi to zesvětlí, ale i tak jsou přepaly a vše je takové nijaké. Moc děkuji

PC. mám zatím pouze systémový blesk

http://www.fotoradce.cz/jak-o…ne-nastavit-clonu-clanekid842

Datum: 15.04.15 13:28
avatar

Ta fotografie co je na ukázce se Vám povést vůbec nemusí. Záleži jak je kostel nasvětlen z té focené strany-tedy odvrácené od slunce. Kostel na fotografii může být např. osvětlen odrazem od okolních fasád domů, světlé dlažby, vody v kašně atd atd. Vestavěný blesk má malé směrné číslo (GN cca 13) proti systémovým bleskům (GN40-70), nicméně ani externí blesk nemusí na takto velké objekty pomoci.

Expozici změříte v tomto případě bodově, na fasádě..s prioritou clony (zde f13), čase se tedy dopočte, zablokujete expoziční hodnoty.., slunce musí jen "vykukovat" přes hranu střechy..Víc v danou chvíli udělat nemůžete.

U menších objektů (portrétů) lze použít opravdu blesk, odraznou desku se stříbrnou nebo zlatou folií...atd. Potom je ještě varianta HDF fotografie, tedy složené z několika expozic.., ale to už se mi moc nelíbí. K tomu ještě existují přechodové ND filtry (zde na foto kostela by ale ND filtr použít nešel).

Každý fotoaparát má nějaký (větší či menší) dynamický rozsah (EV) a ten "určuje" jaký rozsah stínů a světel je schopen fotoaparát zaznamenat..,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 15.04.15 13:40

Díky. Popsal jste to v režimu priorita clony. Na manuál to nedokážu - nenastavím?

Pomohlo by ještě např. částečné měření expozice?

Datum: 15.04.15 13:50
avatar

Samozřejmě to lze i na "M"...nastavíte např.f13 a sloupcový expozimetr v hledáčku Vám ukáže jestli máte nastavený správný čas..až bude ukazatel "uprostřed" na nule.

Bodová expozice je v tomto případě lepší. Nicméně pokud zvolíte měření se zvýhodněným středem, je to možné..ale já bych to takto neměřil, je to zkreslující.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 15.04.15 14:05

Díky, takto nějk jsem to zkoušel - ovšem dům stále tmavý.

Trošku jiná mísa - máte nějaký grif na fotografování osoby venku proti světlu? Nejlépe krok za krokem a jaké nastaevní?

Moc díky za váš čas

Datum: 15.04.15 14:12
avatar

Portrét proti světlu...clonu tedy budete mít někde na f2,8 (nebo i nižší pokud máte lepší sklo) a čas "vyjde" dle expozimetru (měření zvýhodněný střed, nebo bodové), ohnisková vzdálenost pro FF čip cca 50-80mm pro APS-C 35-50mm (není dogma, ale jsou to nejčastěji používaná ohniska). Tady už budete muset použít blesk.., ale i vestavěný může pomoci (byť externí je lepší). Výborná je i odrazná deska (blesk potom nemusí být třeba). Odraznou desku můžete nahradit provizorně třeba alu folií.., bílou čtvrtkou..atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 15.04.15 14:15

a když to vyjde tmavé? čím nejlépe zesvětlit?

Datum: 15.04.15 14:17
avatar

Vždyť Vám to píšu...blesk, odrazná deska...zrcadlo..

Pak nemá důvod to vyjít tmavé pokud máte dobře nastavený fotoaparát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 15.04.15 14:21

jo tááák

Od: bmbx®
Datum: 15.04.15 15:19

Ono to chce taky trochu logicky uvažovat, malinko nápaditosti a nebát se experimentovat. V dobách filmu to bylo těžké, ale dnes když lze vidět výsledek okamžitě a ještě s indikací histogramu, přepalů a "podpalů"? Nejen, že se tím člověk nejlépe učí, ale získá dokonalou nadvládu nad svým fotoaparátem ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 17.04.15 13:14

Otázka pro p. Cakla:

Dobrý den, jsem zoufalý z této situace při fotografování:
- kompozice: manželka sedí na gauči proti oknu
- režim P: vcelu zdařilé foto, mírně tmavší, ale poladím přes EV +1/3
- režim Av: podobné
- režim M: parametry dle režimu P, clona 7.0, čas 1/120, blesk a foto je moc tmavé, když udělám kompenzaci expozice s bleskem, tak zesvětlím, foto pěkné ale je to samý přepal v okně, ikdyž poslouchám ukazatel v hledáčku - změna iso nebo času, ostření bodové

Prosím jak na to? Děkuji

Datum: 17.04.15 13:22
avatar

Nevím jestli u všech fotek výše..používáte blesk (psal jste, že máte jen vestavěný).

Můžete udělat i kompenzaci samotného výkonu blesku (pokud to Váš fotoaparát umožňuje).

Nicméně od okna se Vám blesk odráží zpět...přímý záblesk není vhodný, chce to záblesk odražený (od stropu, od boční zdi..), jenže to s věstavěným bleskem neuděláte. Potom je možné použití difuzní fólie...difuzeru blesku..atd. Můžete zkusit třeba před blesk dát pauzovací papír (tedy lidově pauzák)..

Nechtějte vše "hned", prostě na spoustu věcí přijdete až "časem", třeba za rok..třeba za dva..až pochopíte spoustu souvislostí a principů..

doplněno 17.04.15 13:26:

P.S.: Jinak se ale portrétní fotografie s bleskem moc často nefotí...rozumějte ani s bleskem externím, natož vestavěným. Ve studiu se používají záblesková světla, ev. několik externích blesků současně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 17.04.15 14:04

Vše bylo s bleskem. Ano lze kompenzovat expozice s bleskem. Bez blesku je foto tmavé, kromě teda při použití blokování expozice, ale i tak ne dle mých představ.

Budu holt zkoušet.

Děkuji

Datum: 17.04.15 17:12
avatar
Nevím jestli si rozumíme..jedna věc je kompenzace expozice jako takové a druhá kompenzace expozice blesku..Jsou to dvě podobné, ale odlišné věci.
Bez studia odborných článků, knih atd. se neobejdete.
I někteří výrobci mají mimo návodů další literaturu např.s konkrétními příklady použití zábleskové techniky.Vždy fotografie a potom schéma nastavení a použití blesků.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 18.04.15 07:47

Aha. Nicméně dle článků jsem v režimu M se snažil nastavovat parametry tak, aby ukazatel expozice byl na střed. Když ho ale poslechnu, vždy mám přepaly. Pokud jej neposlechnu nebo ztmavím, nejsou ... je na toto fígl? Nebo to dělám blbě? Děkuji

Od: bmbx®
Datum: 18.04.15 08:11

Žádný fígl, tak jako v automatickém režimu lze automatiku ovlivnit korekcí do mínusu / plusu, tak v manuálním korigujeme do mínusu / plusu od středu. Jakým směrem se bude korigovat záleží na tom co je na snímku důležité, fotoaparát má omezený dynamický rozsah a s protisvětlem tam buď budou přepaly, ale bude čitelný zbytek, nebo bude bez přepalů a tmavé části snímku zmizí v černotě. Pak už jen multiexposice a snímek poskládat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 18.04.15 08:13

Rozumím, ale v článcích i návodu se píše to, že v Mku se pozná správně nastavený čas clona a ISO tím, že ukazatel se sám přesune na střed, tj. nulu

doplněno 18.04.15 08:18:

http://www.fotoradce.cz/expoz…my-manualni-rezim-clanekid692

Od: bmbx®
Datum: 18.04.15 10:17

Jasně, ale nastavení v Mku na střed je stejné jako co vám sama udělá Automatika, to to Mko nemusíte vůbec používat :-D

Pokud chcete manuálně ovlivnit parametry exposice, tak je jednodušší používat program P a hrábnou do času nebo clony rukou a zbytek dojede vždy sám na střed, na to se opravdu nemusíte handrkovat s Mkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kloudaf
Datum: 18.04.15 10:19

to je slovo ... to mne nenapadlo

moc díky, paráda

Od: bmbx®
Datum: 18.04.15 11:35

Mám takový nedobrý pocit, že osvojování základů fotografování jste začal malinko z opačného konce

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.