LED svítilna a akumulátor

Od: Datum: 03.03.15 14:11 odpovědí: 5 změna: 03.03.15 16:17

Prosím o radu,
vedu s kolegou nekonečný spor o tom, jak správně postupovat před používáním nové akumulátorové LED svítilny (viz přiložené foto). Při nákupu svítilny vložíte již přednabitý akumulátor a svítilna vám vydrží svítit v kuse cca 6 hodin, dokud světlo úplně nezeslábne. Kolega tvrdí, že po vybalení z krabice a po vložení akumulátoru se má nechat svítilna úplně vysvítit (6 hodin), poté zcela nabít akumulátor a toto opakovat celkem 3x, prý z důvodu formování akumulátoru a zlepšení jeho životnosti. Já tvrdím, že přednabitý akumulátor stačí vložit do LED svítilny a může se začít ihned normálně používat a nabije se zkrátka až se po běžném užívání akumulátor vybije nebo zeslábne ... Prosím o radu, jak nejlépe postupovat a proč by to tak mělo být. Velice všem děkuji za vaše příspěvky.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.15 14:22
avatar

není to Ni-Cd (nebo Ni-MH), je to Li-ion, žádné formování...a 5800mAh? výrobce?

celkem pěkný popis těchto akumulátorů

http://www.ledmania.cz/bateri…erni-li-ion-18650-akumulatory

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.03.15 14:36
avatar

Li-Ion můžete ihned používat, žádné formátování, naopak hluboké vybití škodí.

Jinak minimálně akumulátor bude nějaké čínské šméčko, větší kapacity jak 3,5 Ah nevyrábí ani špičkoví výrobci a tady dokonce 5,8 Ah *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.15 14:43
avatar
Jen dodám že kromě úplného vybití, nejvíc škodí přebíjení.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.15 14:51

Test kapacity:


Ohodnoceno: 0x
 
Od: kudykam
Datum: 03.03.15 16:17

U Li-on akumulátorů nelze rozpoznat-změřit úroveň nabití nebo vybití akumulátoru pouhým změřením jeho napětí. Li-on Akumulátor si totiž drží stálé napětí, a až těsně před svým koncem mu začne padat napětí. To už je nejvyšší čas ho odpojit. Nesmí mu spadnout napětí pod 3V na článek. Jinak mu usilujete o život. A to dost výrazně. jediný způsob jak ho změřit, je nabít a vybíjet nějakým známým proudem a měřit čas do odpojení.

Při nabíjení nesmí dojít k přepětí. Obvykle to bývá 4,2V+-1%. Pro nabíjení LI-on článků existují speciální obvody, např: XC6801. Některé články jsou vybaveny ochrannými obvody proti přebíjení, podvybíjení či překročení proudu. Je to např: obvod S-8261. Pozor na to, tento akumulátor z dotazu nemá v sobě žádné ochranné obvody. Snad jsou součástí nabíjecích obvodů v baterce. Doufám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.