Frekvenční měnič

Od: Datum: 01.03.15 17:37 odpovědí: 4 změna: 02.03.15 13:08

Dobrý den,

Já bych se chtěl zeptat jak funguje frekvenční měnič.

Spíš by mě zajímalo, jak funguje ta elektronika v tom měniči.

Jak tvůrci dokážou že zadají hodnotu na displeji a hodnota otáček se změní třeba na 2 tisíce?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.15 17:54
avatar

Frekvenční měniče používají různé principy:

http://www.pohonnatechnika.cz…e/princip-frekvencniho-menice

Nejčastěji však pracuji s tímto typem:

http://www.eatonelektrotechni…iruckazapojeni/drives079.html

Co se týče otáček - to je velmi prosté, řeší se to změnou výstupní frekvence. Samozřejmě je nutné znát typ motoru, který je k tomu připojen (dvoupólový, čtyřpólový) a pak lehce odvodíme frekvenci. Na CNC strojích to řeší přímo SW stroje, který přes CAN linku řídí daný měnič. Takže můžu každému nástroji přiřadit jiné otáčky a stroj při obrábění dané otáčky použije.

Samozřejmě, jde to i v manuálním režimu, kde si otáčky navolím .

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dfyby
Datum: 01.03.15 17:55

Dobře, takže oni komunikují přes CAN linku a trn měnič jak funguje co změní ty otáčky?

Datum: 01.03.15 19:33
avatar

CAN je komunikace s vnějším prostředím - tedy s řídícím systémem. Ten mu v podstatě laicky řečeno, říká, kolik má točit. Ale mnohé stroje nepotřebují žádnou komunikaci - poku daný motor má mít fixní otáčky, které není třeba měnit (typicky třeba olepovačky) tak se definuje pouze akcelerační a decelerační rampa v parametrech měniče, ten se pak při zapnutí podle toho chová- postupně najíždí na danou frekvenci, při vypnutí zase brzdí.

Vlastní měnič je popsán v odkazech, které jsem Vám poslal v předchozím příspěvku - ale laicky řečeno - měnič napřed usměrní vstupní proud, pak jej elektronicky generuje zase na střídavý, přičemž dle toho, jakou frekvenci generuje se točí daný motor. Čím vyšší frekvence, tím vyšší otáčky. No a frekvenci lze odečítat i na displeji, kterým frekvenčáky bývají osazeny. Některé se dají řídit i potenciometrem, takže kroutím čudlíkem, vidím jakou mám výstupní frekvenci a tudíž dokážu vypočíst rychlost otáčení motoru. Ale těch systémů je mnoho, každý má své odlišnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.15 13:08
avatar

Jestli jste muzikant, pak možná tušíte, jak fungují všechny klávesové samohrajky. Střídavý signál vyrábějí synteticky ze stejnosměrného napětí a proto se jim říká syntezátory.

Frekvenční měniče fungují úplně stejně. Střídavé síťové napětí se usměrní, vyhladí a prožene přes elektronický obvod, který z něj udělá napětí střídavé. Princip onoho elektronického obvodu nápadně podobá principu normálního nf zesilovače, který vám zesiluje nějakým oscilátorem vytvořený signál. Tento vynález je starý snad 100 let.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.