Jaký digitální fotoaparát

Od: Datum: 01.03.15 10:50 odpovědí: 21 změna: 03.03.15 09:10
avatar

Prosím o pomoc při výběru digitálního fotoaparátu pro 10ti letou vnučku, aby jen nefotila mobilem a naučila se s klasickým fotoaparátem. (vzhledem k věku a dovednostem). Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.15 12:56
avatar

Za kolik peněz a co se má naučit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 13:07
avatar

Myslím si, že žádný. Její zájem by se měl projevit tím, jak dále s fotografií pracuje, tzn. úprava, tvorba galerií a pod. Pokud jde jen o to vyfotit a plácnout na FB, tak je mobil naprosto dostačující. Nechci tě odrazovat, ale zvaž tuhle investici.

doplněno 01.03.15 17:13:

Neřešil bych značku, ale to, jak se vnučce bude líbit a jak jí padne do ruky. To je podle mě to nejdůležitější. Kvalita v téhle kategorii moc rozdílná nebude, ale když ti sebelepší foťák nepadne do ruky, tak je to o ničem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 13:28
Taky si myslím, že pokud se nezajímá o to, jak fotit, z jaké vzdálenosti, co a pod jakým úhlem fotit, za jakého světla, rozvržení fotky na třetiny a podobně, je mobil úplně dostačující. I s tím se dá naučit
Ohodnoceno: 2x
 
Od: jarm®
Datum: 01.03.15 16:52
avatar

Já fotím a upravuji. Když ji tady mám, tak ji ukazuji úpravy a sama už také něco zvládne. Učím jí různé pohledy. Foťák má starý, sice s fotoaparátem, ale fotky tedy nejsou nic moc. Proto jí hledám, zatím levný, ale kvalitní fotoaparát.Ale už nemám přehled o značkách.

Datum: 01.03.15 17:20
avatar

Je otázkou, co upřednostňujete - sport, potápění, krajinky...

http://kompakty.heureka.cz/f:p:354;2425:85;1712:6/?o=4

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 17:30
avatar

Zdravím.! Vzhledem k vývoji technologií se dnes dají i s mobilem pořídit uspokojivé fotky.

Proto se dnes už digitální kompakty neprodávají moc dobře a jejich cena je celkem příznivá.

Předpokládám, že holka nebude chtít na krku tahat "cihlu", typu Ultrazoom, nebo zrcadlovku.

Myslím si, že toto http://www.megapixel.cz/nikon-coolpix-l31 by mělo bohatě stačit.

Dnes stejně většina lidí jen "plácá" snímky, ale nedokáže nic kloudného stvořit.

V kompu pak mají 100Gb fotek, na které se stejně do smrti nepodívají.

Můj děda měl Leicu, kterou jsem podědil a na ni začínal. Člověk si tenkrát musel alespoň dvakrát rozmyslet,

kdy, proč, při jakém světle, v jaké pozici, při jaké expozici a cloně to může "zmáčknout".

Byla to dobrá škola.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 02.03.15 10:53

coolpix L31 - toto opravdu ne, to může rovnou fotit tím mobilem...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.15 18:54
avatar

ANO... Proto jsem to psal.

Tak trošku přemýšlejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 02.03.15 10:51

Kvůli hloubce ostrosti jedině něco s větším snímačem i optikou = zrcadlovka nebo falešná zrcadlovka s velkým čipem.

Mobily a kompakty - malý čip znamená velkou hloubku ostrosti a malou na tom neuděláte = možnosti focení jsou výrazně omezené, v podstatě to jde použít leda na krajiny...

Pokud jí chcete naučit fotit, tak já osobně bych jí pořídill bazarovou zrcadlovku, např. Canon EOS 300D až 600D a objektiv klidně pevnou 50mm (nový stojí dva tisíce, opticky výborný na 3/4 čipu odpovídá 70mm ohnisku = portrétový objektiv)

K tomu nějakou knížku nebo kurz focení, aby se naučila základy kompozice = jak funguje clona, čas, jaký mají vliv na fotku a jak s tím pracovat...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.03.15 15:40
avatar

No nevím, jestli se jí bude chtít tahat 1kg DSLR...

doplněno 02.03.15 16:17:

Než levný kompakt, to už radši fotomobil - já mám tento (ne, není to můj inzerát). Možnosti ovládání to má stejné jako levné kompakty (tím myslím např. výše uvedený Coolpix L31), ale kvalita fotek a videa je někde úplně jinde (u té poslední fotky jsem měl trochu špinavé sklíčko, ta čára u té lampy není vada foťáku).

Mně osobně Nokia 808 pro běžné focení vyhovuje a až budou peníze, plánuji si "pro jistotu" koupit ještě jednu (ono jich zas tolik není).

Hádanka: Na obrázku jsou 100% výřezy ze dvou fotek, jedna je ze zrcadlovky (Nikon D60), druhá z mobilu (808). Obě foceny z ruky na ISO 1600. Která je která? (ti, kdo to ví, ať prosím zatím neodpovídají)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 02.03.15 15:49

To byla doba, než se zase objevil nějaký jedinec co začne vnucovat zrcadlovku jako jediný nástroj fotografování a omýlat hloubku ostrosti jako nezbytnou vlastnost fotoaparátu.

Asi není nic horšího, než otrávit malou holku a znechutit jí fotografování hned na začátku - těžkým krámem na krku

*smich* *smich* *smich*

doplněno 02.03.15 16:32:

praivo:

prosím tě už toho nech, ten mobil může dělat krásné, nezašuměné fotky, ale co si počneš v okamžíku ky potřebuješ delší ohnisko, dáš tam předsádku, nebo ti snad stačí digitální zoom?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.15 17:02
avatar

Znáš princip digitálního zoomu u tohoto mobilu? Funguje to trochu jinak než u většiny ostatních. Zatím jsem zažil jen málo situací, kdy jsem si přál větší zoom (při 8 MPx je maximum tuším 3× nebo 4×). Jediné, co mi trochu vadí, je že umí ostřit až od cca. 15 cm.

Já netvrdím, že v životě nebude nic jiného potřebovat, ale že na začátek to je rozhodně lepší než nějaký levný kompakt a zároveň se to dá využít i jinak než jenom na focení, takže se ta investice dost vyplatí. Když ji focení bude bavit, může si třeba později přikoupit tu zrcadlovku, jako jsem to udělal já... Navíc mobil má člověk skoro vždycky u sebe a nemusí řešit, jestli si foťák náhodou nenechal doma, jestli je v něm karta a jestli je na ní dost místa, jestli jsou nabité baterie apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 02.03.15 17:12

praivo:

princip toho zoomu znám dost dobře a možná pro tebe bude překvapením, že jej poprvé zavedla firma Sony u svých kompaktů už před více než 10 lety

Já prostě nejsem zastáncem univerzálních zařízení, vždy je to nějaký kompromis. Mobil je na telefonování, foťák na focení a videokamera na video.

Foťák dělá především optika a téměř všechny mobily se svým objektivem blíží spíš dírkové komoře :-D

Pokud se má někdo trochu učit kolem fotografie, tak pomocí mobilu je to asi nejnešťastnější způsob.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.03.15 17:57
avatar

Jestli myslíš "Smart Zoom" ("ořezávání senzoru" a snižování výstupního rozlišení), tak PureView NENÍ totéž.

A nedávno sice prý něco vymysleli a strčili to do Xperie, ale zatím jim to moc nejde (a všimni si, že ta 1020 byla na 8 MPx, ne na 5).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 02.03.15 18:02

praivo:

ořezávání senzoru a snižování výstupního rozlišení má z principiálního hlediska zcela stejný efekt jako prachobyčejný digitální zoom. Teda přesněji řečeno je to totéž...

Přemýšlej trochu :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.15 18:25
avatar

Však já píšu "ořezávání A snižování rozlišení" (tj. ne samotné přepnutí na nižší rozlišení ani dopočítávání na plné rozlišení)

V jednom případě (běžný dig. zoom) dostaneš po přiblížení z řekněme 8 MPx zase 8 MPx, což je ovšem zvětšenina z třeba 4 MPx, a ve druhém ("chytrý" zoom) dostaneš rovnou ty 4 (tj. 1:1). Jenže v případě PureView dostaneš při jakémkoliv zoomu těch 8 MPx a ani na max. zoom nepřekročíš "měřítko" 1:1, tj. fotka nebude softwarově zvětšena, protože se při nulovém zoomu zmenšuje z vysokého rozlišení, takže i po ořezu je dost dat pro vysoké výstupní rozlišení bez dopočítávání až do max. zoomu, což je poměr 1:1 (senzor : fotka).

To na jednu stranu znamená, že se zoomem stejně pomalu klesá kvalita, což je patrné zejména při slabém osvětlení, ale zase při použití klasického objektivu by ses kvůli ztrátě světla na konci rozsahu zoomu mohl dostat do situace, kdy bys musel použít takový expoziční čas, že bys to ani neudržel...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 02.03.15 19:41

praivo:

nezlob se na mne, ale proč myslíš, že jsem napsal, abys trochu přemýšlel

Je zjevně vidět, žes smysl "smartzoomu" nepochopil, nebo sis jej nastudoval v dobách obecně malého rozlišení čipů. Ona ta tvoje nokie totiž principy "smartzoomu" využívá, ono to jinak ani nejde.

Tvoje vysvětlení to hodně zjednodušuje a neznalému by to mohlo přijít jako zcela totožné a rozdíl jen v zapnutí / nastavení fotoaparátu, ale už při praktickém použití digizoomu a smartzoomu bys poznal, že rozdíl v kvalitě fotky je diametrální :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 02.03.15 21:53
avatar

Ano, Nokia využívá PRINCIP smartzoomu. Ale z výrazně vyššího rozlišení (33,6 MPX při 16:9, 38 MPx při 4:3), což znamená větší maximální zoom a pokud ho nemáš naplno, tak využívá také "pixel binning" ("inteligentní" oversampling z celkového dostupného rozlišení na zvolené), což konkurence, co já vím, nemá a což Nokii umožňuje dělat takové fotky, jaké nepřekoná žádný konkurenční smartphone a ani levné kompakty (tím myslím pod cca. 2500-3000 Kč). A tu "hádanku" jsem sem dal zejména proto, že jsem takovýto výsledek vůbec nečekal - čekal jsem, že si mobil povede slušně, ale že až takto, to vážně NE. Navíc je oversampling aktivní i při videu, což je (bez zoomu) ještě nižší rozlišení a tedy ještě vyšší kvalita, případně větší možný zoom.

A pak jsou tam také nějaké speciální mikrofony (nevím, jak to mají vyřešené), které dokážou při natáčení videa zachytit zvuky, které mikrofony ve většině foťáků beznadějně přebudí (viz to video z Legend, jestli jsi někdy byl poblíž auta s aktivním LC nebo ALS, víš sám jak je to hlasité), opět výrazná výhoda.

Já režim plného rozlišení ani moc nevyužívám (mj. proto, že ukládání >30MB fotky chvilku trvá), většinou fotím na 8MPx PureView a ani ten zoom moc často nepoužívám a rozhodně jsem si tuhle věc nekoupil jen kvůli němu. Koupil jsem si ji proto, abych s sebou nemusel nosit kompakt (který stejně za moc nestál) a měl něco co umí natáčet slušné video. A taky abych mohl dokazovat majitelům nových iPhonů, Xperií, Galaxy a podobných "vlajkových lodí", že je pořád něco, v čem je překoná mobil za sotva poloviny ceny...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 03.03.15 04:32

praivo:

v tom se shodnem, obecně má většina lidí vsugerováno, že mnoho pixelů je módní záležitost a že je na škodu díky šumu, já jsem přesvědčen, že mnohem lepší je víc pixelů protože přístroj podá lepší výlsedky když může zpracovat větší objem informací i když se šumem, než menší bez šumu. Napřiklad rozlišení průměrného filmu kinofilmového formátu je něco kolem opravdových 30MPX, kdežto 30MPX čip má rozlišení v barvě kolem čtvrtiny díky barevnému filtru a je do 30MPX přepočítavaný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 03.03.15 08:03

Rozlišení, více pixelů není ani tak o informacích jako o velikosti snímku. Množství dat je záležitost komprese snímku tudíž 10M snímek v RAWu bude mít mnohem větší množství dat a lepší výsledky než 24M v JPG.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.15 09:10
avatar

Tak si myslím, že pokud chudák holka tady vidí to předvádění - kdo co má a co je IN a co není IN, tak jí ta chť na fotografování přejde. Zatím se ještě tazatel nikde nevyjádřil (nepopsal) jaké parametry či kolik peněz by chtěl do toho vložit. Založte ji nové vlákno a hádejte se tam...(!)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.