PSU - Pasivní chlazení - je to dobrý nápad?

Od: Datum: 22.02.15 19:32 odpovědí: 9 změna: 24.02.15 08:17

Dobrý den, napadlo mne díky hlučnosti zdroje v mém home serverovém pc jej kompletně předěkat, a napadlo mne upravit zdroj, tak aby nepotřeboval ventilátor. Sehnal jsem si poměrně masivní hlinikový CPU chladič a zespoda do něj vyvrtal díry a následně i závit. Zkrátka mne napadlo chladit tranzistory i diody pc zdroje externě na tomto chladiči a tlustými vodiči jen propojit se zbytkem zdroje. (s pečlivým odizolováním součástek od chladiče počítám...)

Teď ale má otázka, kdyžse budou tyto polovodiče chladit externě, pasivně, nebu de třebe ve zdroji chladit ještě něco jiného? Jde mi o to, jestli se tam ještě něco tolik nehřeje, aby to muselo vyžadovat aktivní chlazení. Npadla mne sekundární toroidní cívka, jejíž problém s teplotou bych vařešil její výměnou za větší kus...

Zdroj je 400W EuroCase ještě ten starý typ, který mi přijde lepší něž ty novější, je osazen HEC kondíky, které pak můžu vyměnit za chemicony.. Nápájí poměrně slavou sestavu: P4 HT 3Ghz, Grafika jakási MSI PCIe s pasivem, bez externího napájení, jeden disk a mechanika toť vše... Myslíte si, že to v takové záťeži utáhne?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.02.15 19:33

Tady ještě fotečka, nějak jsem na ni pozapoměl...

Datum: 22.02.15 22:31

S tímhle mám problém uchladit 10W LED čip, ty sice můžeš mít vyšší teplotu, ale stejně mi to nepřijde ideální, takovýto chladič není vhodný jako pasiv.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.02.15 19:46

Pokuď to hodíš do sběru, tak vyděláš nejvíce. Jen spotřeba elektřiny takové sestavy ti do roka zaplatí nový server vyššího výkonu. Takže tohle je slepá cesta.

Datum: 22.02.15 19:53

Já ale nemám server kvůli výdělku peněz... Já mám tento pc jako server pro vlastní účely, jako, že hostuje multiplayer pro mne a několik dálších kámoů, a zatím to zvádá napohodu... Já se jen ptal, jestli to ten zdroj přežije, a zda-li bude schpne pracovat naplno..

Datum: 22.02.15 20:14

Dobrej hazard chtít upravovat Eurocase zdroj shit mezi shity

Datum: 23.02.15 07:17

Vím, ale když odejde, tak mi to nebude vadit... ;)

Datum: 22.02.15 20:21
Pokud chceš tichý chod zdroje, tak kup seasonic. Já mám 500w verzi a ventilátor neslyším ani při 390w zátěži , jen hlavičky hdd. Navíc upravovat eurocase není dobrá volba.

Datum: 22.02.15 22:09

500W seasonic mám, od místního rádce praiva... Krááásně mi funguje v třetím pc...

Je sice hezký, že bych to mohl udělaz jinak, ale já se stále ptám, jestli je to realizovatelné, a jestli to bude fungovat, jestli stačí, když diody a tranzistory (podle mně v tomto zdroji nejvetší zdroj tepla) bubu chladit na tom chladiči a zbytek (deska), když bude jen tak bez větráku, jestli to bude fungovat...

Datum: 24.02.15 08:17

Pravděpodobně to fungovat nebude. Díky spínací frekvenci a tekoucímu proudu má každý vodič nějakou indukčnost, která se projevuje napěťovými špičkami na spínacích prvcích. Proto jsou také na plošném spoji součástky co nejblíže u sebe. Zcela určitě se nevyhneš použití nějakých RC ochran co nejblíže u tranzistoru a diod. Možná by mohli stačit ty co jsou na plošňáku. Nevidim moc nadějně tento způsob chlazení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.