PIR detektor na dva dráty

Od: Datum: 15.02.15 07:20 odpovědí: 2 změna: 19.02.15 14:18
avatar

Zdravím lidi od elektriky...
Současnost na obrázku č. 1 klasika: tlačítko u brány, okolo 50 metrů dvě žíly kabel, v domě zvonek a zdroj.

Potřebujeme kromě tlačítka ku bráně i PIR detektor, aby detekoval i pohyb. Ovšem není možné natáhnout nový kabel s více žilami, musíme si vystačit se dvěmi.

Návrh zapojení podle obrázku č. 2. Moje úvaha:
1. Zvonek přes tlačítko fungovat bude nadále.
2. PIR detektor (ten nejjednodušší) bude napájený přes vinutí zvonku, těch pár mA odběru na vinutí zvonku velký úbytek nevytvoří, něco ubere i odpor vedení, při nejhorším zdvihneme napájecí napětí. Zároveň se nabije kondenzátor s vyšší kapacitou. .
Když Pirko zaregistruje pohyb, sepne svůj spínací kontakt a uzavře obvod: + U, zvonek, sepnutý kontakt PIR a - U. Předpokládáme, že zvonek zazvoní. Nabitý kondenzátor prodlouží na určitou dobu napájení PIR detektoru, teda délku zvonění. Zvonek zřejmě nahradíme nějakým relátkem, které se po sepnutí krátkým impulzem od PIR udrží přes vlastní kontakt, do vybavení signálu. Zdroj je síťový.

a teď se ptám elektroniků a koumáků: Je to reálné, jsou nějaké chyby v úvaze? případně jiné možnosti, jak použít dvoudrát a PIR?

Pěkný den všem.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.15 13:38
avatar

Teoreticky je úvaha správná. Neměřil jsem nikdy odběr PIR čidla, tak pak bude jen otázka kapacity kondenzátoru jak to zvládne. Proto bych místo zvonku volil impulzní relé s časovačem. Pak by stačila krátká doba na sepnutí. Ovšem dalším stiskem by došlo k překlopení do výchozího stavu a proto by bylo nutné, aby impulzní relé současně odpojilo i napájení tlačítka - PIR čidla po dobu výstrahy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.02.15 14:18
avatar

Vyzkouším. To PIR bere okolo 30 mA. Zůstane tam obyčejné relé, protože to impulzní by zřejmě/možná reagovalo neustále na případný delší pobyt v dosahu PIR. ( PIR na pohyb sepne, kondík se začne vybíjet, kontakt PIR sepnutý, relé drží, zvonek zvoní...Kondík se vybije, kontakt PIR rozepne, kondík se začne nabíjet. Pokud je tam i nadále pohyb, PIR sepne atd atd.)Časovač není třeba, obyč. relé se nabudí a přidrží potom vlastním kontaktem, až do vybavení obsluhou. To je účel, upozornit na pohyb. Další kontakt relé sepne nějakou signalizaci, akustickou či optickou.

Ta kapacita kondu nemusí být velká, stačí jen chvilku udržet sepnutý kontakt PIR, aby začal téct proud v obvodu a relé v domě přitáhlo. Kondy jsou malé i s velkou kapacitou, místa dost, a v klidovém stavu budou mít dost času se nabít.

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.