Jak co nejrychleji docílit blikající zářivky?

Od: Datum: 14.02.15 11:36 odpovědí: 6 změna: 14.02.15 16:41

Nevíte, prosím, jak co nejrychleji rozbít startér, tak , aby zářivka blikala.

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 14.02.15 11:52

Dobrý den, asi nejrychlejší by bylo sehnat si již startér poškozený a vyměnit za ten dobrý.

Pokud jde o nějakou kulišárnu, tak by ho mohl mít třeba pan školník (než ho vyhodí). Zdravím!

doplněno 14.02.15 12:04:

Budiž. Tak tedy trubici a raději i startér, ať je jistota (u školníka).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.02.15 12:02
Startér slouží na zapálení výboje v trubici. Na zhasnutí - blikání nemůže mít vliv!
Trubice bliká proto, že neudrží výboj. Teda buď je problém s náplní trubice, nebo poklesem napětí vznikajícího při rozpojení starteru.
Já bych sháněl trubici.
doplněno 14.02.15 12:24: Já kdybych chtěl, aby zářivka blikala, zřejmě bych zapojil další startér (nebo dva paralelně)mezi přívodní svorku fáze a tlumivku. Je předpoklad, že by se v některém okamžiku sešly oba (tři) startery sepnuté a potom by ten ve svítidle stihnul rozepnout dříve než ten přidaný.
To je ale zábava pro elektrikáře, ne pro laika!
Elektřina je nebezpečná!
Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.02.15 15:15

Nevím, jak je to možné, ale častokrát se mi stalo, že když zářivka blikala, dřív jsem zkusil vyměnit startér, než trubici. Občas skutečně byl vadný startér, neboť jsem vždy pro jistotu startér vrátil a zase blikala (...- pro jistotu, abych nevyhazoval dobrý startér). Myslím, že ačkoliv má startér skutečně na starosti jen start, musí ho doutnavý výboj v něm udržet rozepnutý pomocí bimetalu. A vadný startér toto nějak (netuší někdo jak?) už neumí. Pak ale jak to, že umí startovat?

Pozn.: občas jsem viděl ve startéru oranžový výboj, občas modro - fialový. Je to typem startéru nebo právě známka vadného startéru?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.02.15 12:15
Casto staci tou trubici pootocit.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.02.15 15:22

Nezkoušel jsem to, ale mohlo by to jít. Vyndej startér a rozeber ho (ten plechový jde, nevím, jak plastový). Pak něčím tvrdým na tvrdé podložce rozbij sklo. Stačí, když praskne. Dostane se tam vzduch a startér by měl stále dokola zapínat a vypínat, protože nemůže na vzduchu vzniknout doutnavý výboj. Všem všímavým se teď omlouvám, neboť jsem si zřejmě sám odpověděl na otázku, vyplývající z mé předešlé odpovědi sem.

Datum: 14.02.15 16:41
Startér je obyčejně doutnavka plněná nějakým plynem. Akorát že aspoň jedna elektroda je z bimetalu.
Takže pokud rozbije sklíčko, plyn unikne. A na výboj vzduchovou mezerou mezi těmi dvěmi elektrodami napětí 230 V nestačí, tím pádem žádné dokola nebude...
doplněno 14.02.15 17:05: Doutnavý výboj ohřívá bimetal a ten se ohne a spojí kontakty. Tím výboj zanikne a bimetal se narovná. Nemůže teda udržet rozepnuté kontakty, protože při rozepnutých výboj ohřívá bimetal a kontakty se opět spojí.
Teprve když výboj v trubici "zkratuje" startér,
není na něm napětí a není funkční.
Barva výboje záleží na druhu plynu.
I když je v starteru paralelně kondenzátor, kontakty se opalují a přechodový odpor může zmenšit proud přes vlákna, co má za následkem nedostatečný ohřev plynu v trubici a delší čas startování trubice.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.