Řešení funkce

Od: Datum: 12.02.15 23:55 odpovědí: 13 změna: 15.04.15 16:15

Potřeboval bych poradit součástku, jednobran, která je v nenapájeném stavu sepnutá pro průchod nízkého proudu, cca. max. 50 mA u napětí 12V, jakmile je přivedeno napětí, tak se třeba po 1 vteřině rozpojí a je rozpojena do té doby, dokud je přítomno napětí. Bylo by dobré, kdyby součástka s uvedenou funkcí vypadala jako rezistor (malý váleček). Pravděpodobně by to šlo udělat nějakým tranzistorem, ale ten mi přijde moc veliký.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.15 11:31
avatar

Nějak mi to nesedí... gůgloval jsem jednobran, zjistil, že je to podle Wiki součástka nebo obvod, která má dva vývody. Příkladem jednobranu může být například: rezistor, kondenzátor či cívka

Takže je v nenapájeném stavu, tak je sepnutá pro průchod nízkého proudu... to by mohl být ten R, C nebo L

jakmile je přivedeno napětí, tak se třeba po 1 vteřině rozpojí a je rozpojena do té doby, dokud je přítomno napětí. tomu absolutně nerozumím .R,C,L nemají nic na spínání, rozpínání.

Elektricky mi to nepasuje, to by musel být dvojbran...

tranzistor má tři vývody, všeobecně. I když někdy se používají jen dva.

Co kdyby tazatel napsal, na co to potřebuje, co to bude ovládat, spínat, můžeme případně navrhnout něco jiného, příhodnějšího..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eda*
Datum: 22.02.15 17:03

Tazatel má problém Ten spočívá v tom, že by chtěl nahradit zapínací tlačítko SS spotřebiče tak, že po zapnutí spotřebiče do sítě se sám zapne. Problém spočívá v tom, že když by se do obvodu místo tlačítka vložila pouhá propojka, tak se zařízení v několika vteřinových intervalech zase samo vypne, zapne, vypne, zapne... Je proto potřeba místo tlačítka dát tam něco (ideálně jednobran), co se po cca 1 vteřině samo rozpojí a už se to znova nespojí, dokud zařízení neodpojím od elektrické sítě a poté opět nepřipojím. Problém je ta "jednobranovost". Nejjednodušší mě známé připojení je prostřednictvím tranzistoru (asi monostabilní klopný obvod), jenže tam už musí být další rezistory, kondenzátor a je to vůbec takové složité a veliké (vzhledem k tomu, že potřebuji nahradit mikrospínač).

Datum: 22.02.15 18:05
avatar
Bylo by vhodné vysvětlit:
...když by se do obvodu místo tlačítka vložila pouhá propojka, tak se zařízení v několika vteřinových intervalech zase samo
zapne, vypne, zapne...
Co za "zázrak" má tazatel v tom zařízení, co mu to samo zapíná a vypíná?!
Celý požadavek je nelogický a neelektrický... Na co potřebuje zapnout něco na vteřinu?
Napiš po lopatě, a jasně, na co to bude, nakresli schému. Pár slov konkrétních pomůže více jak bláboly o jednobranu.
Když zmáčkneš tlačítko na vteřinu, připojíš to zařízení. Pustíš tlačítko, zařízení je odpojené od sítě.
na co chceš blokovat připojení odpojením a následným připojením?
doplněno 23.02.15 13:32:

Promiň edo, že jsem se angažoval...

jen nezapomeň dát vědět, jak si to dořešil... rád se poučím...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eda*
Datum: 23.02.15 11:54
Hele Hejkale,
možná by bylo lepčí, kdybys to tématu nadále nepřispíval, jo? Děkuji.
Od: 111Ž
Datum: 15.02.15 11:33

to by mohlo být relé...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 08:09

Myslím, že hledᚠněco jako časové relé. Jestli je to celé na 12V tak by mohlo pomoct jazýčkové relé a napájet ho přes kondenzátor. Po přivedení napětí, se kondenzátor nabíjí, prochází proud a sepne relé. Po nabití klesne proud k nule, relé rezepne. po odpojení napětí se kond buď vybije do obvodu, nebo k němu dát paralalně vybíjecí odpor. Ovšem nesplňuje to podmínku aby to bylo seplé i když není přítomno napětí. Sepne to nějakých 10ms po přivedení napětí.

Celé by se to dalo také řešit tranzistorem, ale už to vyžaduje hlubší znalosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eda*
Datum: 24.02.15 09:14
Tak s Tebou bych o tom pokecal - mᚠty hlubší znalosti? Tranzistor je to nejmenší, s čím bych byl schopen to asi udělat (časové relé je poměrně proudově náročné) a nic jiného jsem se tu nedozvěděl. Ten tranzistor by asi měl být se společnou bází, ale právě nevím jak vyřešit to, aby se to samo nesepínalo pořád dokola. Účelem zapojení je sepnout na pár okamžiků, max. do 1sekundy, rozpojit se a pak sepnout-rozpojit znova, až když zmizí a znova se objeví napětí na kolektoru. Vlastně je jedno, zda to bude nastaveno jako tranzistor spínací, nebo rozpínací, pokud bude dodržená ta doba sepnutí do 1s.
Datum: 24.02.15 18:05

Znalosti mam trochu na úrovni, takže by to nebyl pro mě problém takový obvod na koleni sestavit. Otázka je, jak to má fungovat. Asi nejlepší by bylo kdybys nakreslil formou nějakého spínače daný obvod, co jak chceš spínat.

V rychlosti jsem sestavil takové základní schéma. Po přivedení napětí 12V sepne tranzistor T1 a přizemní jeho vývod. Po době nastavitelné R2C1 tranzistor rozepne a jeho ovládací vývod není připojen ani na zem, ani na +12V. Schéma je jen názorné, ve skutečnosti by tam bylo možná vhodnější doplnit několik dalších ochranných prvků a změnit topologii. Ale pro ukázku stačí. Také je potřeba vědět z čeho se to napětí bere, jak je stabilní, také něco o rušení okolními obvody, jaká zátěž je spínána - toto schéma vyhovuje pouze odporové zátěži, atd.

doplněno 24.02.15 18:09:

A nebo jsme se blbě pochopili a ty chceš obvod s dvouma vývodama a ne takto se třema? Kdybych to přiblížil, tak v podstatě kdybych ten muj vývod "spínaná zem" připojil na napájecí napětí +12V?

doplněno 24.02.15 18:18:

Teď jsem si přečetl druhá příspěvek, nevím proc jsem jej předtím neviděl. Takže jestli už to chápu správně, hledᚠtakový obvod který připojíš jen místo toho tlačítka a konec. To bude horší, problém bude s tím napájením a velikostí. A nebude to spínat okamžitě po přivedení napětí 12V ale až po cca 1 vteřině. Napřed se nabije nějaký pomocný kondenzátor a poté poběží samostatný časovač na obrázku níže. Schéma se rozroste o další kondík a diodu.

Případně úplně nejjednodušší je vzít kondík, velikosti cca 10uF a připojit rovnou na mikrospínač. Možná by se to takto nechalo pěkně ošidit. Ale chce to napřed vědět co to je za zařízení, ideálně jeho schéma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eda*
Datum: 28.02.15 20:09
Ahoj,
jsem úplně konsternován Tvými znalostmi a ochotou Prosím Tě to zařízení je starý router U.S.Robotics, který bohužel, když vypadne elektřina, se sám nezapne, dokud mechanicky nezmačknu právě onen čudlík. Čili pokud vypadne elektrická sí, já se musím zvednout a jít zmačknout čudlík. Router je zabudován nedostupně a proto mi přišlo jednodušší nějak obejít ten mikrospínač, než kupovat za drahé love záložní zdroj, či koupit nový router s autostartem. Ale přece přes kondík neprojde SS napětí, ne? Že se to sepne třeba až za pár vteřin mi vůbec nevadí, hlavně aby se to spínalo "automaticky" po obnovení dodávky elektřiny v síti a právě jenom jednou (jinak by se to zase vyplo). Tam mᚠnějaký ten dělič - jaké jsou parametry R1 a R2 a co je to konkrétně za tranzistor? Vyzkouším tedy změřit přesně napětí a proud nutný pro zapnutí zařízení. Dostanu se tam ale zase za nějako dobu(kvůli dostupnosti), takže teď nemohu říci blíže. Budeš téma sledovat?
Datum: 01.03.15 14:09

No nebudem tu rozebírat proč tomu tak je, nějak se mi nezdá takto obsluhovat siové zařízení, ale budiž.

Parametry toho zapojení se dají upřesnit až podle změřených hodnot na tom mikrospínači. Odhadem napětí 5V a proud cca 0,5mA.

Kondík SS napětí téměř nepropustí, ale v tomto případě se ani o SS napětí najedná. Kondík totiž propouští střídavé napětí, respektive změny napětí. Ty připojíš router do sítě, kondík je vybitý a začne skrz něj procházet proud. Ten ho začne nabíjet a roste na něm i napětí. Po čase je kondík nabit a proud neprochází. Rychlost nabíjení závisí na proudu a velikosti kondenzátoru. Až pujdeš změřit ty hodnoty, vem si sebou kondík o velikosti cca 100μF/16V a vyzkoušej jestli to funguje. Stačí ho tam přidržet, bez pájení. Mezi jednotlivými pokusy ho vždy vybij třeba zkratem a pak dej vědět jak to dopadlo. Vlákno sleduji.


doplněno 12.04.15 09:46:

Jsem rád, že to alespoň trochu funguje. Vzorec pro výpočet velikosti kondíku jsi našel správný, ale nemůžeš v něm počítat s časem 4,5s což je prodleva samotného zařízení. Takže pro korektní výpočet potřebuješ znát všechny ty veličiny. Jinak zkus koupit kondík 10μ, a rovnou klidně i 1μ a 470n - ten už bude muset být keramický. A to nezkoušíš ještě za půl roku :) a rovnou uvidíš co to dělá a kdybys měl na výběr mezi kondíkama, tak ber ty low ESR, klidně elektrolyty na 105°C, stabilní a i odolný jsou dost...


doplněno 15.04.15 16:15:

Tak to je dobře. Jinak když si do toho vzorce dosadíš ty parametry a čas dᚠmaximálně 4,5s, tak tě vyjde maximální velikost kondíku 90μF, takže ten první pokus o fous nevyšel A ta elektronika se schvalně dělá lajdácky, pak by si nikdo nic nového nekupoval :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eda*
Datum: 11.04.15 21:52

Ahoj, tak jsem se už posunul - ten 100 μF kondík dělá to, že se to sice automaticky zapne po přivedení napětí, ale po cca. 4,5 sekundách se to zase vypne. Je to dělané tak, že i když jen ten samotný mikrospínač bez kondíku přidržím mechanicky déle, než třeba 0,5 sekundy sepnutý, tak se to pak také vypne. Čili bych to viděl v tom, že ten kondík je moc veliký a stačil by tam mnohem menší, aby to sepnulo méně než 0,5s. Našel jsem si vzoreček C.U = t.I a po úpravě mi vyšlo U/I = t/C Bohužel jsem si zapomněl multimetr, takže neznám U a I, ale asi nejsou potřeba, pokud vím, že 100 micro spíná 4,5 s. Je správná myšlenka upravit to tak, že t4,5/C100=t0,2/x, takže x po vytknutí je 4,44 microfaradů a sepne mi to max na 0,2s? Koupil bych zase Tantalový, ten má prý nejlepší stabilitu při různých teplotách (kdyby se to zevnitř hřálo).

Od: eda*
Datum: 15.04.15 10:19

Ahoj, tak definitivně vyřízeno, funguje to naprosto luxusně - nejlepší je tam skutečně ten "vypočítaný" 3,3uF kondík. První jsem sice zkusil ten 470nF, ale ten je příliš slabý. Díky Ti moc za rady. Jinak si musím postesknout nad kvalitou současné produkce elektroniky - tento router má dobrých 15 let, šasi je vyrobené z litého hliníku, součástky jsou naprosto detailně popsané (očekávalo se asi, že to možná někdy někdo někdo bude opravovat), většinou popsané Made in Japan/Korea, všude samé zlato, spoje zalakované, naprosto čistě pájené (jasně že asi vlnou), prostě nádherný kousek elektroniky. Jestli takhle pokračovali dál, vůbec se nedivím, že nakonec zkrachovali. Jinak ty hodnoty spínače jsou 4,77V a 100uA - když se tam přidržel ten čudlík déle (a pak se to vypnulo), bylo to až 130uA.

Datum: 11.04.15 23:23
avatar

Ta cesta s tranzistorem je asi nejjednodušší. Ale bez znalosti toho, co spíná to tlačítko v modemu, jestli plus nebo spína proti zemi, to nedáte s tranzistorem do kupy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.