Mobilní klimatizace nebo velký ventilátor?

Od: Datum: 11.02.15 12:34 odpovědí: 16 změna: 11.02.15 19:34

Ahojte, chci se připravit na léto a zajistit chlazení ložnice, dokud jsou nižší ceny. Teď v únoru je to super, stačí vypnout topení. Ale v červenci je v ložnici horko a blbě se spí.

Klimtazici nechceme, byt není náš. Mobilní klimatizace potřebuje odtok a nevím jak moc je účinná. Přítel říká, že je zbytečně drahá a stejně není účinná jako klasická klima. Prý by stačil nějaký kvalitnější větrák (našla jsem ventilátor Nexon) a zbylé peníze investovat raději do nábytku. Nechci pak poslouchat, že jsem vybrala drahou klimu, která nefunguje. :(

Máte zkušenosti s mobilní klimatizací?

Nebo postačí ventilátor s nočním chodem?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.02.15 12:38

Mobilní klimatizace potřebuje odvod teplého vzduchu. Zároveň ale stejné množství vzduchu zase do místnosti nasaje z okolí. Navíc je dost hlučná, nedovedu si představit něco takového v noci ložnici. Buď pevná dělená klima nebo ventilátor, nejlépe s dálkovým ovládáním, ať nemusíte z postele :) .

Ohodnoceno: 6x

Datum: 11.02.15 13:07

Musím souhlasit s josnowem. V místnosti je teplo, zapnete klimu, ta ochladí část vzduchu a teplo pustí pryč. Aby nenastal podtlak, musí do místnosti dojít jiný vzchuch. Takže ochladíte a hned pustíte teplý do bytu. Kdybyste pořídila jinou klimu, která je jinde a do místnosti vhání jen studený, pak to je to správné.

doplněno 11.02.15 19:13:

majser..

jak tedy funguje klimošky, když neodvádí vzduch pryč? Já cítil jak fučí teplo pryč? Že bych se mýlil? Co to tedy foukalo ven?

doplněno 11.02.15 20:47:

majster, tak už vůbec nechápu...

Ten vzduch v místnosti je pořád jeden a ten samý.

Proč tedy klimošku, když je tam furt stejně?

doplněno 11.02.15 21:24:

majstre, nemůžete srovnávat klimatizaci a ledničku. Ta je přeci uzavřená. Když jí necháte otevřenou, tak nic nuchladí. Prosím, přečtěte si příspěvek Diesla pod Vámi.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.02.15 15:28

Já vás trošku poupravím. Klimatizace si žádný vzduch neodvádí pryč a nenasává z venku nový. To dělá vzuchotecnika, ne klimatizace.

doplněno 11.02.15 20:45:

Na jakém principu dojde k tomu, že teplý vzduch se potrubím dostane ven? To prostě nejde. Ten vzduch v místnosti je pořád jeden a ten samý.

doplněno 11.02.15 20:50:

Ze zadu ledničky vám jde taky teplo a není to vzduch který byl v ledničce a dostal se ven. Stejný princip.

doplněno 11.02.15 20:52:

Není tam pořád stejně, ten vzduch se díky přeměny tepla mění na chladnější, díky výparníku a díky odapřovací teplotě daného chladiva. To taky způsobí přeměnu tepla na druhé straně zařízení, kondenzátoru, který vydává teplý vzduch ven

Datum: 11.02.15 18:52

Já zase poopravím Vás. Mobilní klimatizace nasaje teplý vzduch z místnosti a rozdělí ho na 2 poloviny. Z jedné poloviny odebere teplo a ochlazenou jí vrátí zpět do místnosti. Odebraným teplem ohřeje druhou polovinu a tu vypustí potrubím ven. Takže skutečně v místnosti vzniká podtlak, který je potřeba vyrovnat přisáním vzduchu odjinud. Ten podtlak je tak velký, že to citelně poznáte při otvírání dveří (případně zavírání, podle toho, kam se otvírají) a hvízdající meluzínou ve všech škvírách, vedoucích mimo místnost..

doplněno 11.02.15 22:28:

majsterjoe - "na druhé straně zařízení, kondenzátoru, který vydává teplý vzduch ven"

Jenže ten kondenzátor je u přenosné klimatizace v té samé jednotce jako výparník (v místnosti). Takže aby mohl vzduch po zahřátí vydat ven, musí ho nasát z oné místnosti (jinou možnost nemá). Jednotka přenosné klimatizace má akorát jednu rouru, vyfukující vzduch ven. Žadné přisávání z venku nemá. A věřte, že vím, o čem píšu. Tenhle technický paskvil mám doma a když ho zapnu v ložnici, mám pod dveřma koupelny takový průvan, že to sfoukne svíčku. Přisává to vzduch přes komín od karmy. Když zavřu dveře ložnice, hvízdá to pod nima jak na horském hřebenu.

doplněno 11.02.15 22:44:

Když už to teda přirovnáváte k ledničce - kam jde teplo z jejího kondenzátoru? Kondenzátor ho vyzařuje do místnosti. Kdybyste chtěl aby kondenzátor nevyzařoval teplo do místnosti, musel byste ho zavřít do izolované krabice. Jenže to by se přehříval. Takže byste musel teplý vzduch od kondenzátoru odsávat ventilátorem a vypouštět ho ven. Ten vysátý vzduch by logicky v místnosti chyběl. A právě takhle funguje přenosná klimatizace.

Ohodnoceno: 1x

Od: au1
Datum: 11.02.15 13:28

mobilní klimu jsem měl 2 dny, a šel ji vrátit. Hodinu trvalo než snížila teplotu o 1 stupeň v místnosti 18m čtverečních, řvala u toho jak kráva... zkuste nejdřív ten větrák, jestli vám bude stačit

Datum: 11.02.15 13:42

Nevím no já byl i spokojen s mobilní klimatizací. Ano řve, ale když jsem byl unaven dokázal jsem v pohodě usnout. A v paneláku kde pražilo celé odpoledne slunko to bylo k nezaplacení. Je teda pravda, že jsem si udělal pořádný odvod teplého vzduchu. No a nasávání vzduchu probíhalo z jiných místností takže to šlo. Mínus je určitě vstupní cena oproti ventilátoru, hluk a spotřeba. Ale když se pořádně udělá odvod horkého vzduchu ujde to. A ten kondenzát no mobilní klimatizace mají v sobě nádržku a tu je třeba jednou za čas vylít, ale není to nic strašného.

Větrák nikdy nemůže ochladit místnost ten jen víří vzduch kdežto klima i mobilní ji opravdu ochlazuje.

Teď z důvodu přestěhování a protože se mi s ní nechtělo tahat ji už nemám. Navíc není ani prostor kde ji mít mimo sezónu. Ale fakt jinak spokojenost. Ano plnohodnotná klimatizace je jistě mnohem lepší to nepopírám, ale pokud bydlím v podnájmu nebo nemám najednou tolik peněz tak i mobilní udělá svoji službu.

Datum: 11.02.15 14:14

zztop,

nasávání vzduchu probíhalo z jiných místností takže to šlo...

To je jasné, že se nasává vzduch z jiných místností. ale jaká tam byla teplota v jiné místnosti?

doplněno 11.02.15 19:34:

Nechybí mi tady některé příspěvky?

Datum: 11.02.15 14:52

No nižší než v té místnosti kde byla mobilní klimatizace, ale taky nebyl extra chladný. Šlo fakt o to, že v místnosti kde jsem měl klimatizaci bylo neskutečně horko a nějaké zavřené okno, spuštěné žaluzie a větrák to bylo k ničemu. Prostě chodba, předsíň v paneláku.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.02.15 14:25

Mobilní klimatizaci nebrat! Před 2 roky jsem se taky nechal zlákat a už bych to nikdy neudělal. Účinost díky výše popsanému jevu (přisávání teplého vzduchu z okolí) je dost mizerná, hlučnost značná. Pokud nemáte hodně dobré spaní, tak u ní neusnete. Spotřeba elektřiny je srovnatelná s vytápěním. Nikdo se nikde nezmiňuje o jednom nebezpečném jevu, zvlášť v bytech s ohřevem vody s plynovou "karmou". Mobilní klimatizace odsává značné množství vzduchu z bytu, které se musí něčím nahradit a když máte zavřená okna, přisává vzduch komínem. Tím obrací tah komína a výsledek je ten, že Vám veškeré spaliny z karmy natáhne do bytu! Jak je to nebezpečné není nutno zdůrazňovat.

doplněno 11.02.15 14:29:

Ventilátor Vám samozřejmě vzduch neochladí, ale díky proudění vzduchu je pocitová teplota nišší. Ovšem za cenu ne každému příjemného průvanu.

Datum: 11.02.15 14:59
Pokud máte kam umístit vnější jednotku, tak jednoznačně split, cena cca 15000,-, ale stojí za to. Mám pár let v paneláku, vnější jednotku schovanou na lodžii, takže jediný problém je provrtat se panelem ven. Funguje spolehlivě, v těchto vedrech běží i v noci, aby se dalo spát ( šumí to asi jako normální větrák ). Je lepší si koupit samoinstalační, kde jsou speciální propojovací spojky, takže po prostrčení vyvrtanou dírou v panelu se to jen spojí a jede to Ale jestli není byt váš a máte balkon, tak by bylo řešení http://chlazeni-klimatizace.e…-klimatizace-acond-ap-09.html . U tohoto typu jde totiž prohodit hadice tak aby místo výdechu teplého vzduchu šel z hadice studený ochlazený vzduch, takže celá klimatizace by se postavila na balkon, kde by si klidně hučela a hadice se studeným vzduchem by se strčila a přivřela do okna. Takže jednak by z bytu vzduch neodebírala, ale naopak přidávala - studený a jednak by nehučela v bytě, ale venku na balkoně, pokud nemáte sousedy hned naproti vašemu balkonu, tak by to nemělo nikomu vadit, jen ji podložte pěnovou gumou, aby se nepřenášely vibrace panely. Ale jestli balkon nemáte a tento způsob pro Vás není vhodný, tak opravdu nedoporučuji mít mobilní klimatizaci v jedné místnosti, kde spíte, protože kvůli hluku neusnete *sok*

Od: rv
Datum: 11.02.15 15:09

Kupte si normální split klimu, existují i takové, které se dají namontovat svépomocí a dokonce i několikrát demontovat, takže si jí mužete později odnést.

Datum: 11.02.15 16:13
Klima co ma vymenik treba na balkone je super , fakt chladi a hluk neni tak velky. Jen pozor na to , kolik sezere elektriny to je takovy zrout , ze radeji bych sel do ventilatoru

Datum: 11.02.15 16:47

Ono to s tou spotřebou není až tak horké vzhledem k tomu, že se používá jen v ty opravdu horké dny, kterých je za rok průměrně tak 20. Takže třeba ta moje má spotřebu kilowattu, samozřejmě neběží celý den nonstop, ale podle potřeby a nastavení teploty se zapíná a vypíná. Takže z celého dne běží tak 10-15 hodin, tak spotřeba za ten horký den je 10-15 kwh x běžná sazba cca 5,-Kč za Kwh, takže za ten den co mám doma přjemný chládek a mohu v klidu spát zaplatím 50,- - 75,-Kč. A za celé léto, což je v průměru těch 20 dní, tak je to cca 1000,- - 1500,-Kč. Samozřejmě když jdu ráno do práce, tak ji vypnu a když přijdu, tak zase zapnu, sice asi tak hodinu běží nonstop, ale pak mám doma místo 30°C příjemných 24°C. Takže když bych to rozpočítal na celý rok, ostatně odečet elektřiny dělají jednou za rok, tak se to projeví tak cca o 100,-Kč za měsíc vyšší spotřebou, což vzhledem k tomu, že mám doma příjemně i v těch největších vedrech za to stojí Ostatně v zimě si taky lidi doma zatopí místo aby chodili ve svetrech a bundách, což se ještě dá vydržet, kdežto před vedrem se utéct nedá, když už není co ze sebe svléct...

Datum: 11.02.15 19:26

Jen doplním - ventilátor sice neohlazuje vzduch, ale ochlazuje ofukovaného člověka. Urychluje odpařování potu a pokud je vlhkost příliš vysoká (a pocení nefunguje), stačí, aby vzduch byl chladnější, než tělo a chladí.

Datum: 11.02.15 19:31

Pro mobilní klimu musíte vymyslet odtah horkého vzduchu. Ventilátor vzduch neochladí, jen rozfouká. Ze dvou možností bych nebral ani jednu. Diskuzi jsem nečetl celou,ale já bych šel do klimy pevné s tím, že bych se snažil s majitelem bytu domluvit o snížení nájmu o cenu klimy. Klimou jeho byt navýší svou cenu. Pokud je to byt družstva či města, tak domluva s nimi.I já mám doma mobilní klimu a je už dva roky v garáži.Asi ji střelím dál.

Od: fery371
Datum: 11.02.15 19:34

Měl jsem pojíznou klimu a ta je na nic ! (mám ji ale ve sklepě na uskladění)

Nejlepší je stálá nainstalované klimoška ! Ta je super!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.