Spojení výstupů transformátoru

Od: Datum: 08.02.15 11:51 odpovědí: 15 změna: 08.02.15 20:03

Dobrý den,

mám transformátor 230V / 2x 15,5V 1,5A a bylo mi řečeno že pokud se výstupy spojí mělo by z něj jít něco okolo 21 V , snažil jsem se něco o tomto spojování najít , ale neúspěšně . Proto bych se chtěl zeptat jestli někdo neví jak se výstupy na transformátoru spojí a případně jak se výstupní I a U vypočítá ( po spojení ) .
Napadlo mě že by se 2 výstupy spojily a poté ze napětí odebíralo z dalších 2 zbylých vývodů ,ale nejsem si jistý jesty by na výstupu nebylo větší napětí než potřebuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 08.02.15 12:03

zapjí se od každého vinutí jeden konec a ze zbývajících se odebírá. Ale je třeba zapojit začátek jednoho vinutí s koncem druhého vinutí aby se to sečetlo. Pokud se zapojí omylem 2 začátky, nabo 2 konce, tal se to napětí odečte...

Ohodnoceno: 0x

Od: buss®
Datum: 08.02.15 12:08

Sériovým spojením se zvýší napětí (sečte, správně zapojit vývody, měřit), pralelním dostaneme větší proud. Při paralelním musí být ovšem obě vinutí identická, aby nevznikaly ztráty (jedno U vyšší, druhé nižší, zahřívání).

Datum: 08.02.15 12:55

Takže na výstupu budu mít 31V , což je pro mojí potřebu až moc velké , no nic asi budu muset připojit nějaký stabilizátor . Jinak všem děkuji za odpovědi.

Datum: 08.02.15 12:32

Pravdepodobne ide o získanie jednosmerného vyhladeného napätia. Ak je vinutie vinuté bifilárne, je možné zapojiť vinutia paralelne, usmerniť a vyhladiť, bez hrozby zahrievania vinutí, ich vzájomným ovplyvňovaním. Ak bifilárne vinuté nie sú, nič nie je stratené, len treba jednotlivo striedavé zložky najprv usmerniť a až potom zlúčiť a vyhladiť.

Datum: 08.02.15 12:53

Využití tohoto transformátoru by bylo nejlépe ho využít na symetrický usměrněný zdroj,kdy se napětí na výstupu rovná 2 x 0,7 x 15V. ss

JABRAKA

Datum: 08.02.15 13:00

No konkrétně budu zapojovat za trafo zesilovač který nepotřebuje symetrický zdroj, dá se tedy symetrický zdroj použít pro napájení přístroje který je na nesymetrické napájení? A jestli se můžu zeptat co je v tom vzorci těch 0,7?

doplněno 08.02.15 13:05:

Podle toho co jsem tady dohledal by šlo zřejmě připojit zařízení na + větev a zem , ale nebyl by problém v tom že by - větev nebyla nijak zatížena?

Datum: 08.02.15 13:13

Po usměrnění střídavé složky se počítá s využitím pouze 70% výkonu usměrněné sinusovky.

Pokud se toto zapojení použije pro zesilovač,většinou se tyto zesilovače realizují s operačními zesilovači a u těch je symetrické napájení výhodné.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Usm%C4%9Br%C5%88ova%C4%8D

JABRAKA

Datum: 08.02.15 13:21

Děkuji moc za objasnění :) Ale ze zesilovače mám jen 2 vývody a to +Vs a GND takže - větev tedy nemám zapojovat? Nebo mám výstup z transformátoru usměrnit dvoucestným usměrňovačem?

Od: mkat®
Datum: 08.02.15 14:04

Tak skús usmerniť len jednú časť sekundára. 0- 15.5V .Druhú nechaj nezapojenú.(čiže tretí káblik zo sekundára)

Daj tam greatz , (4 diody ),alebo mostík.+kondenzátor ..Zmeraj kolko máš na výstupe a uvidíš či ho môžeš použiť.Pozri sa do katalogu súčiastky ktorú chceš napájať,či napätie neprekročí danú hodnotu.

Tu máš aj nejaké zapojenie.

https://www.google.sk/search?…=0CAgQ_AUoAQ&biw=1280&bih=647

Datum: 08.02.15 14:06

a proč nepoužít vinutí obě a jen 2 didy na dvocestné usměrnění..?

Datum: 08.02.15 14:32

Vím jak vypadá geretzák , jsem na střední elektro v druháku , ale tam se bere teorie a z toho co jsem brali jsem si na to neuměl odpovědět. Je blbost posílat do zesilovače 15.5 V to pojede skoro na polovinu výkonu a to mi je k ničemu. Pokud spojím konec 1. a začátek 2. vinutí a pak budu odebírat z větve kde je spojený konec 1. a začátek 2. vinutí a další bod pro vývod bude konec 2. vinutí tak to bude jako kdyby ten konec 1. a začátek 2. vinutí nebyl ani spojen ne?

Datum: 08.02.15 14:36

pokud ti stačí 15V, není nutno nic spojovat, pokud zespotřebuje kolem 30V tak spojit a zbylé konce dát na gretz

doplněno 08.02.15 14:49:

a nemusíš to brát proti středu, ale na 0 potenciál dáš -U a pak máš na kladném potenciálu 2 x +U

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.02.15 14:52

No ideální by bylo tak 20-25 V takže těch 21 při symetrickém zapojení by bylo ideální. Ale ještě mi nikdo neodpověděl jestli by se dalo při vytvoření symetrického zdroje napájet spotřebič jen z + věve a GND bez toho aby se tím nějak nezměnilo výstupní napětí. Nebo by se tím v podstatě změnilo zapojení na to popisované výše a na výstupu by bylo 15.5V?

Datum: 08.02.15 14:55

Takže v tom případě by jsem měl na výstupu 20 V?

Datum: 08.02.15 20:03

tak to doplním, zapojil bych to podle obrázku, buď 4 diody nebo rovnou hotový můstek, za to kondík a pak stabilizaci třeba pomocí 7825 viz http://fyzikalnisuplik.websna…abilizace_proudu_a_napeti.pdf

tenhle je na 24V a 2A s chladičem.. http://www.ges.cz/cz/78s24-to220-GES05002969.html

snad to bude jasné... místo kde se spojí obě vinutí to se nezapojí...filtr bych asi uděla C D C tedy kondík-dioda-kondík, má to tu výhodu, žer dioda málo hřeje a na výstupní kondík dodá energii až při poklesu o 0,7-1V pro křemík...samozřejmě diodu použít podle odběru. Nakonec i ta stabilizace se dá posílit výkonovým tranzistorem.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.