Stabilizátor napětí

Od: Datum: 01.02.15 22:24 odpovědí: 4 změna: 02.02.15 17:29

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, jak dopočítám velikost odporu R1 u tohodle typu stabilizátoru napětí :

http://img37.imageshack.us/img37/8035/zdroj2.jpg

Mám tady výpočet na R1 =( Uvstupní- Uvýstupní )/ "nějaký" proud - jak spočítám ten "nějaký" proud -

k tomu "nějakému" proudu tu mám akorát nějaký výpočet I = P/Uvýstupní ; kde za P je dosazené 2.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 02.02.15 08:55

Jaké jsou znalosti, když chci něco stavět? Proud max. se dá odhadnout podle použitého T1. Nějaký proud je takový, jaký ze stab. chcete dostat. Kolik je P, 2 W, 2 mW? Neorientovat se v nějakém výpočtu ohmova zákona... Nebyl by lepší integrovaný stabilizátor do desetikačky?

Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 02.02.15 10:22

Zdá se, že stabilizátor nevyrábíte, ale možná vám ho zadal nějaký učitel historik elektroniky, obvod byl moderní někdy před čtyřiceti, padesáti lety, ale to je vedlejší.

Podívejte se na samotný obvod tvořený Zenerovou diodou a rezistorem R1. Ten "nějaký proud" musí být menší než maximální povolený proud zenerovou diodou, najdete ho v katalogu nebo katalogovém listu. Najdete tam například proud IZDmax = 50 mA, takže váš proud bude menší, aby zenerka nepracovala při maximálním proudu a nepřehřívala se a nemusela se chladit. Ale nějaký miniální proud musí téci, aby zenerka stabilizovala, hlídač, který nedostane plat také přestane hlídat. Takže zvolíte například 20 mA. No a další výpočet už znáte, nebo si základy stabilizace se zenerovou diodou a tranzistory najdete na webu.

Jestlli chcete, zkuste sem pak pro kontrolu hodit váš výsledek

Ohodnoceno: 0x

Od: wulk
Datum: 02.02.15 17:29

Díky chlapi, no to je úloha, kde mám z 60 Voltů s max. proudem 2A udělat 40V s min. proudem 2A.

původní stabilizátor šlapal jako hodinky, jen do doby, neš proud na výstupu šel nad 0.2A - zenerovka to nezvládla

takže kompletně předělané, aby to zvládlo ty 2A

D1 je tvořen 2 zenerovkama 1N5357 (20V, Pmax=5w a Imax =250mA ) do série

D2 = 1N5408k

C1 = 320uF / 100V

T1 = darlington tip147

T2 = bd139

Pro R1 jsem počítal s 200mA, takže 100Ohm

R2 je tvořen do série 2x 2W 470Ohm rezistory.

Už by to mohlo chodit?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.