Vertikalna polarizácia TV antény

Od: Datum: 31.01.15 13:29 odpovědí: 7 změna: 01.02.15 09:05

Na Slovensku je pre digit. príjem TV signálu nutné nasmerovať antény tak, aby boli vertikálne polarizované. Ako je to v Čechách, prosím? Díky za odpoveď !


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.15 13:32
avatar

Většina DVB-T vysílačů v Česku vysílá s horizontální polarizací. Ale třeba v Praze má Žižkovský vysílač polarizaci vertikální.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: akym®
Datum: 31.01.15 18:11

to martinhajek: mam tohle: před síťovkou jsou 4 pod sebou antenky ve tvaru X naležato, do teď jsem myslel, že je to horizontální? beru z toho Žižkov.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.15 08:40
avatar

Při silném signálu se "protlačí" vertikální polarizace i při horizontálně nastavené anténě. Pravděpodobně je v místě instalace antény velmi silný signál a stačil by i kus drátu nebo jiná slabší anténa, než je tzv. "velké síto".

V Praze byl problém s pre-echem. Lidi si nechali antény namontované na horizontál a někdy se stalo, že taková anténa lépe přijímala Cukrák než Žižkov. Takže dříve přišel na anténu slabší signál ze Žižkova a poté vzdálenější ale silnější signál z Cukráku a to byl problém. Silně to zhoršovalo kvalitu signálu, nebo to někdy i znemožnilo příjem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 31.01.15 13:36
avatar

Dobrý den, je to tak, jak píše kolega - mám anténu nasměrovanou na Žižkov a musel jsem ji po změně polarizace "otočit na bok". Zkušební vysílání bylo ještě horizontální a ostré je již vertikální. Zdravím!

doplněno 31.01.15 13:44:

Doplním se zde a tím odpovím částečně na Váš další dotaz. Z mého pohledu je to lepší, protože moji směrovou anténu nemůže rušit jiný vysílač v dané lokalitě, když ostatní vysílají horizontálně. Na kvalitu příjmu nebo obrazu ta polarizace nemá vliv (alespoň, já jsem nic nezjistil).

doplněno 31.01.15 13:48:

A na vertikálně umístěnou směrovou anténu (rybí kost) si obtížněji sedají ptáci .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 31.01.15 16:26

Polarizace je uvedena u každého vysílače. Převažuje H, u vysokých frekvencí minimum V.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.02.15 08:58

Vertikální jednoprvková anténa je všesměrová. Takže, byla-li by provedena jako dostatečně širokopásmová, umožní příjem více multiplexů z více směrů. Mimochodem, pokojové antény jsou převážně vertikální klacky, že ..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.15 09:05

Vertikální polarizace je vhodnější pro mobilní příjem a konkrétně v Praze se použila vertikální polarizace kvůli lepšímu šíření v husté a vysoké zástavbě. To může být i důvod, proč se použila na Slovensku - hornatá krajina. Také prutová pokojová anténa je vlastně orientovaná pro vertikální polarizaci.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.