Baterie bliká, nenabíjí

Od: Datum: 19.01.15 13:30 odpovědí: 23 změna: 19.01.15 19:41

Zdravím. Chěla jsem si nabít baterii do fotoaparátu jako obvykle a když jsem ji připojila s tou nabíječkou do sítě, tak tam jenom bliká červené světýlko a baterie se nenabíjí. Asi. Protože jsem to tam nechala dost dlouho a pořád to jen blikalo a fotoaparát samozřejmě nefunguje. Čím to může být?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.01.15 13:32

očištěte kontakty na nabíječce i na baterii. Stačí jen párkát přejet nehtem a trochu zatlačit. Jsou zoxidované a nabíječka neví, že má vloženou baterii (?)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.01.15 13:40

Já mám zažité to, že pokud červené světélko bliká má to baterka tzv. za sebou. Je možné že je stará !? ! Některé nabíječky to dokážou identifikovat. Dnes to nikdo něuvědomuje ale fyzicky je životnost baterky tak 2 - 3 (ev 4) roky podle používání a pak už je to jen o náhodě.

Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 19.01.15 13:46

Dobrý den, ta nabíječka odmítá nabíjet vysloužilou baterku - vyzkoušejte nabíjet potom až novou a mělo by to zase fungovat. Tu vysloužilou baterii si vezměte do obchodu, tam ji ukažte a nechte si poradit, jakou přesně zakoupit. Zdravím!

doplněno 19.01.15 14:15:

suzymon - ty dobíjecí baterie stárnou, i když se nepoužívají. Proto nemá význam kupovat si je do zásoby a na skladování doma (a pak zjistit, že už se nenabijí).

doplněno 19.01.15 15:00:

suzymon - ono je to vcelku jedno, jestli tu baterii nabíjíte častěji nebo ne. Ona má svou životnost a stárne. Ovšem, můžete ji občas nabíjet, i když foťák nepoužíváte. Prostě to nevydrží věčně a musí se dokupovat nové (asi po těch dvou letech).

Datum: 19.01.15 13:54

no, baterie se nejspíš ocitla na konci svýho života - pokud jde (jak spíš soudím z příspěvku) o nějaký akumulátor zabudovaný ve foťáku, tak s tím nejde dělat nic (jen ji nechat vyměnit, pokud se to finačně vyplatí) - foťák si asi řídí nabíjení baterky sám, takže pokud ji vyhodnotí jako vadnou, tak přes to nejede vlak...

pokud jde o běžnou vyjímatelnou nabíjecí baterku, tak ji lze oživit tak, že se vrazí do nějaký hloupý (neřízený) nabíječky, co do ní proud nacpe, - není potřeba ji nabíjet v téhle nabíječce ani dlouho - stačí tak 5 - 15 minut, a pak ji zas dát do té chytré nabíječky, to už se chytí, jenže taková baterka už na konci svých sil se pro foťák (s vysunovacím objektivem, bleskem) nehodí, na to je slabá, a dlouho ho v provozu neudrží, ale může i roky sloužit dál v míň náročných přístrojích (rádio, svítilna, hodiny, ovladač...);
pozor - hloupý nabíječky obvykle vyžadujou nabíjení po párech (což je ale pro oživení jedno, druhá baterka se tam na těch pár minut dá dát vždycky), možná varianta je sehnat si hloupou nabíječku AAA + AA baterií do USB - ta se koneckonců múže hodit kdykoliv, takže to nebude zbytečný krám navíc (teď se mi nechce hledat odkaz na zboží, ale jednu takovou levnou prodával GM electronic)

Datum: 19.01.15 14:06

Tak mi právě přinesl syn novou baterii a ta funguje normálně. Právě ji nabíjím. Takže bude ta původní opravdu v háji, i když jsem fotoaparát používala hodně málo. Ale až se tahle nabije, schválně vyzkouším napřed postup od Claymana. Tedy vypígluju kontakt na té staré baterii a zkusím ji znova nabít. Ale bojím se, abych nakonec nepoškodila ten foťák. Nabíjím samozřejmě přes fotoaparát. Musím strčit tu nabíječku do aparátu kde je ta baterie zasunuta a pak do proudu. Jako nabíjíme telefony. Jiný způsob neznám a nemám.

Od: bmbx®
Datum: 19.01.15 14:44

Když se baterie používá hodně málo tak jí to taky nesvědčí, zvlášť když fotoaparát necháte ležet někde v šuplíku dlouho a baterie se "podvybije" samovybíjením. A baterie Li-XX stárnou používáním stejně jako skladováním. Průměrná životnost je 2 roky.

Datum: 19.01.15 14:54

Hmhm, tak to bude zřejmě ono. Fotoaparát mám tři roky a určitě ležel několik měsíců bez používání v tom šupleti. Tak co tedy doporučujete? Mám teď tu novou baterii nějak "prohánět"? Já totiž nejsem žádný fotomaniak a stane se, že ho nepotřebuji i dva měsíce. Vlastně ho potřebuju jen když mám nějaký problém a chci vyfotit pro vložení právě sem, do poradny. :-D Vlastně jsem si ho kvůli tomu i tenkrát koupila.

Datum: 19.01.15 15:03

Nemusíte prohánět, pokud je Li-XX tak má samovybíjení velice nízké, stačí nabitou vyjmout, on i vypnutý fotoaparát něco málo "užírá" , pokud by to byly nabíjecí tužkové, tak koupit Sanyo (Panasonic) ENELOOPE a chovat se k nim podobně.

Datum: 19.01.15 16:40

Je to placatá malá baterie. Li-ion. Na ten šok, jak mi tady radíte já ale nemám potřebný přístroj. Tak vybavená zase nejsem. Ale dalo mi dost práce sehnat novou za rozumnou cenu. V jednom obchodě za ni chtěli dokonce 680 Kč. A když jsem vyvalila oči, ještě na mne prodavač koukal tak nějak divně "skrze prsty". Nakonec ji můj syn sehnal za 350 Kč. což už jde.

Od: asd*
Datum: 19.01.15 15:08

Jak píše Hafhaf - dá se oživit "blbou nabíječkou" která do ní natvrdo pustí proud. Stačí i půl minuty "nakopnout" a pak to jede i na chytré nabíječce. Chytrá nabíječka je chytrá až moc, podvybitou baterku vyhodnotí jako vadnou a vůbec nezačne nabíjet.

Jak se k baterii chovat - asi nejlíp to mají zvládnuté modeláři s letadýlkama = hledejte na jejich fórech. Každá baterka chce něco jiného.

Datum: 19.01.15 15:17

asd:

to lze u Ni-Cd a Ni-MH aplikovat, ale článek má pak stejně vysoké samovybíjení, což modelářum moc nevadí když po nabití sosají maximum, ale pro člověka co takovou baterku nechá pár dní ladem, tak bude prázdná.

u Li-XX bych takové harakiry nedoporučoval, nejen že Li-XX nemají žádnou inteligentní nabíječku, ale jsou na jakékoliv šoky dost choulostivé. A protože nemají žádnou inteligentní nabíječku, tak i silně podvybítá Li-XX se vždy chytne, ale trvá to mnohdy dost dlouho, ale je to šetrné, bez rizika.

Datum: 19.01.15 16:42

Jenomže co to je ta "blbá nabíječka"? Já už mám teda tu novou baterii, ale zajímalo by mne to třeba pro příště.

doplněno 19.01.15 16:49:

A zkusila jsem teda očistit ty tři zlaté plátky v baterce, ale stejně to bliká. Už se na to vykašlu, mám teď novou foťák funguje a budu tedy soustavně kontrolovat a nabíjet průběžně. Ale ještě jedna otázka. Mám ji poprvé nechat úplně vybít, než ji budu znova nabíjet? Nějak vágně si pamatuji, že se to dělalo s novým telefonem kdysi dávno. Alle to už asi dneska neplatí.

Datum: 19.01.15 16:47

suzymon:

máte novou baterii, ale jakou? Nejspíš Li-Ion nebo Li-Pol a na to "chytrá" nebo "blbá" nabíječka neexistuje. S pohledu jednoduchosti a principu je pro ně jen "blbá" nabíječka, tak si s tím hlavu nedělejte. To co píše asd je prostě nepoužitelné.

mkat:

to platí jen pro Ni-Cd a NiMH články, Li-Ion se přebít nedá, chová se jako autobaterka, tu taky nepřebiješ.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.01.15 16:57

No mám právě tu li-ion 3.7V 2.6Wh Min.: 670mAh Rozumím tomu jako koza petrželi. Ale chápu, že se prostě do žádné blbé nabíječky strčit nedá, tak to nechám plavat. *jasne*

Datum: 19.01.15 17:10

Ale dá, existují nabíječky pro tyto baterky, aby jste mohla nabíjet mimo foťák, ale nejsou ani chytré ani blbé

To co zde ostatní píší se týká Ni-Cd nebo Ni-MH článků a ty se po desítky let nabíjely tkzv. blbými nabíječkami protože to jinak ani nešlo (nešlo při tehdejších nabíjecích proudech žádným způsobem stanovit stav nabití) , až při technologickém vývoji, kdy se začaly vyrábět články co snesou vetší nabíjecí proudy, se při použití těchto proudů objevil efekt, který je využit v "chytrých" nabíječkách pro ukončení nabíjení.

Od: mkat®
Datum: 19.01.15 16:47

Len nabíjačka bez regulácii.Sám ju musíš po určitej dobe vypnúť.

Trebars takáto : http://www.agem.sk/produkt/ca…baterii-bc-0904s-9027290.html

Datum: 19.01.15 17:27

Nojo mkat, ale tohle je na nabíjení tužkových baterií. Já mám úplně placatou a nabíječku mám k tomu foťáku. To jsme si asi nerozuměli. Nebo že bych byla tak pitomá?

Datum: 19.01.15 17:39

suzymon:

Vždyť vám říkám, že všichni ostatní tady melou o něčem jiném :-D

Datum: 19.01.15 18:02

všichni ne, já jsem počítal s oběma variantami (ale přiznávám, že tolik toho o bateriích a vůbec elektrice nevím, taky jsem nepočítal, že půjde ta specifická (´mobilová´) baterka jen tak vyndat - čistě teoreticky by možná pomohlo tu starou do nějaké speciální nabíječky pro mobilní baterie (taky to existuje - samostatně dost lacino, nebo u složitějších nabíječek) - třeba by se tam pustil kapánek jinej proud? a chytla by se?, ale to nevím, a stejně by to bylo dlouhodobě na nic, pro ten foťák už by byla víceméně nepoužitelná)

poučení - špatný výběr foťáku - právě se měl koupit nějakej, co se do něho dávají běžný (AA) baterky - to pak může sloužit pár desítek let (dokuď bude kompatibilní používaná paměťová karta a použitý (jpg) formát), a už bez větších výdajů (nabíječka něco stojí, ale vyplatí se, baterky jsou velice levný - v akci i 25,- kus); tahle baterka stojí stovky a za dalších pár let už nemusí bejt k dostání vůbec (nebo kdoví odkud a za jaký poštovný)

doplněno 19.01.15 18:13:

P.S. co vím, nabít by se ta nová baterka měla hned (a pak snad párkrát nechat vybít úplně, ale HNED po vybití nabít, což v praxi nepůjde, takže radši dobíjet čas od času, aby náhodou nezůstala dlouho vybitá (anebo formátování pro tyhle neplatí?)), každopádně nabít po koupi hned je na 99% správná odpověď

Datum: 19.01.15 19:10

Hafhaf, jde krásně vyndat, vteřinová záležitost. A náhodou jsem s mým fotákem spokojená. Dělá moc hezké fotky a i filmuje a určitě má i jiné možnosti, o kterých ani nevím, protože to není mým koníčkem. Nabila jsem podle návodu, přístroj funguje a nadále budu hlídat. Ale asi budete mít pravdu, určitě ho nenachytám přesně v tom momentě, kdy bude úplně vybitý. On když je vybitý, tak mu prostě nevyjede objektiv a tváří se jak mrtvej brouk. *smich*

Od: lada®
Datum: 19.01.15 18:29

Dobrý den.

S bateriemi Li-ion (který je součástí Vašeho fotopřístroje) je to poněkud složitější, než s běžným akumulátorem. Nechci zde zabřednout do podrobností, ale nabíjení mimo zařízení, tedy nabíječkou je podle mého názoru poměrně velmi rizikové. Tato baterie v sobě má zabudovaný čip, který "hlídá" její stav nabití. Proto má 3 kontakty. Pro laika je problém ji vůbec připojit i k "hloupé nabíječce, např. hrozí zničení onoho čipu a pak je už na vyhození. Oživení tímto způsobem sice nevylučuji, ale ze zkušenosti to nedoporučuji. Může dojít k jejímu natlakování a roztržení, a tím i k poškození foťáku. Podobné pokusy jsem dělal s baterkou do malé televize, a přežila to jej náhodou. Tedy ta televize.

Mějte hezký den.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.01.15 19:02

Lada, však já to dělat nebudu. Ještě bych si pokazila ten foťák. Ano a máte pravdu, jsou tam tři takové zlaté pásečky. To jsou určitě ty kontakty. A laik jsem jak hrom. Já jenom reagovala na ty rady tady, protože jsem od přírody děsně zvědavá a když něco neznám, tak se vyptávám. Co kdyby mi byla některá rada v budoucnosti k něčemu dobrá. Ale on to Bmbx vysvětlil docela jasně. Ale jinak samozřejmě děkuji za příspěvek a za prožitou zkušenost. *placni*

Datum: 19.01.15 19:41

lada:

nemáš pravdu, čip který hlídá nabíjení je hlavně ve vícečlánkových bateriích, jednočlánkové mají jen obvody ochrany před velkými proudy, ale pokud je vše v pořádku tak se neuplatňují. Když se vezme zdroj přesných 4,2V s omezením proudu (podle velikosti článku) tak Li-Ion zcela bezpečně a předpisově nabiješ, nic na tom není

Třetí vývod je mnohdy nezapojen a pokud je zapojen tak na senzor teploty, který vypne nabíječku pokud je článek moc teplý, jenže toto nebezpečí může nastat jen u rychlonabíjení, což je dnes téměř u všeho. Pokud se u toho "amatérského nabíjení" zvolí rozumné omezení proudu, tak ani ten teplotní senzor není potřeba.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.