Jsou opravdu fotovoltaické panely ekologické?

Od: Datum: 17.01.15 22:09 odpovědí: 9 změna: 19.01.15 11:17

Jsou opravdu fotovoltaické panely ekologické? Prý jejich výroba není zas tak ekologická, co recyklovatelnost, není to zátěž pro životní prostředí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zztop*
Datum: 17.01.15 22:34

Stejně jako rádoby úsporné žárovky nebo super úsporné led žárovky obojí je blbost jako ty panely. My tady blbneme s ekologií a jinde ve světě pálí co jim padne do ruk, v tankerech hoří hrozná svinstva a co takové lokomotivy a tím nemyslím opět evropské elektrické.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.01.15 22:43

Nejsou, ale je to dobrý kšeft.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: qt
Datum: 19.01.15 08:56

Zrovna ty led žárovky blbost nejsou, narozdíl od úsporek nejsou unií tak propagovány a jsou lepší alternativou. Ale faktem je, že nemá cenu být ekologický, když státy typu Indie a Čína mají mnohonásobně vyšší ekologickou zátěž. Navíc když některý ekologická opatření EU jsou jenom ekonomická opatření nějaké skupiny lidí a ten dopad na životní prostřední je ještě horší.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.01.15 23:26
avatar

Ještě donedávna se při jejich výrobě spotřebovalo víc energie, než mohly po dobu své životnosti vyrobit. Teď už je to lepší, ale pořád žádná velká sláva.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.15 01:30
avatar

Jsou výhodné dokud je státní aparát dotuje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.15 08:20
avatar

Co je poměrně nákladné na výrobu, nemůže být podle mého názoru ekologické ve smyslu výroby a následné recyklace.

doplněno 19.01.15 10:57:

proti výpočtu níže se musím ohradit, kde proti tomu co je kalkulováno stojí ekologická zátěž a ta se počítá jen velmi težko a i malá zátěž tohoto druhu může být poměrně "drahá". Asi chápete, jak to myslím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 19.01.15 10:00
avatar

Já mysím, že celkem dobře být ekologické mohou.

Říkalo se, že panel nevyrobí ani tolik energie, kolik se spotřebuje na jeho výrobu. U malých (několikawattových) snad, u velkých tomu nevěřím. Pokud se panel dokáže zaplatit, pak vyrobil víc. Výrobce si přece nechá zaplatit za energii, materiál, za dopravu, ... a toto všechno ve výsledné ceně zaplatí zákazník (+ ještě daň, aby i stát nabobtnal). Takže jestli se panel i tak zaplatí, logicky mi vychází, ža vyrobí za víc.

Jak je to s ekologií, no, přesně nevím. Ale panel se skládá hlavně z křemíku (ten je ve formě oxidu všude kolem), skla (možná dnes už někdy plastu), hliníkového rámečku (jeho výroba bude asi ekologicky nejhorší; dnes taky už někdy plast), propojovacích vodivých pásků a trochy cínu. Nic moc neekologického tam nevidím, třeba se ale pletu.

Panel o ploše 1 m2 by měl dávat špičkový výkon kolem 150 W, u nás údajně za rok dokáže vyrobit zhruba 150 kWh energie. Udává se pokles účinnosti panelů na 80 % za 20 let. Kdybych počítal jeho využívání jen po dobu 30 let (předpokládám, že dokáže pracovat ještě dost dlouho i potom) a celou dobu jen s účinností 80 %, pak by mohl vyrobit asi 3,6 MWh energie, což je energie v ceně 18000 Kč (při 5 Kč za kWh), eventuálně 10800 Kč (kdybych uvažoval nějaký levnější tarif 3 Kč za kWh). Je dobré si taky uvědomit, že energie z panelu se za těch 30 let nijak nezdraží, což neplatí o energiích od veřejných dodavatelů.

Moje úvaha zahrnuje pouze panel (tak je položena otázka). Případné další vybavení závisí na tom, jakým způsobem a k čemu je panel využíván (někdo třeba vůbec nepotřebuje měniče na 230 V, akumulátory apod.).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.01.15 10:05

hm. Musím dát *palec*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.01.15 11:17
avatar

V tom druhém odstavci je logická chyba. Kdo by kupoval panely, které vyrobí míň energie, než kolik se do nich vloží? No přece ten, kdo potřebuje energii tam, kde žádný jiný zdroj není. Původní smysl fotovoltaických panelů není, aby konkurovaly výrobě elektřiny, ale aby dodávaly elektřinu tam, kde jiná možnost není (ať už v pustinách na Zemi nebo na oběžné dráze ve vesmíru). Takže i panel vyrábějící energii 10x dráž (nebo 10x nevýhodněji) než elektrárna má smysl - záleží jen na způsobu použití.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.