Jak se měří impedance koaxiálu?

Od: Datum: 12.01.15 20:19 odpovědí: 4 změna: 13.01.15 10:12

Jak se měří impedance koaxiálu? Co znamená, že koaxiální kabel má impedanci 75 ohmů? Je to myšleno jak? Na jeden metr délky kabelu?

Díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 12.01.15 20:30
avatar

Ne, že bych byl vysokofrekvenční znalec, ale ta impedance je "na vstupu kabelu". Kabel se prostě vůči zařízení chová při připojení tak, jako by se místo něj připojila ta impedance. U ideálního kabelu by snad na vzdálenosti nemělo záležet. Impedanci kabelu by mělo být přizpůsobeno každé zařízení, které se ke kabelu připojí, jinak by docházelo k odrazům signálu a k souvisejícím neplechám.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.01.15 20:38

Spíš se počítá. A nemá to nic s normálním činným odporem a není to na metr, je to odpor vlnový a je to trochu složitější.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Koaxi%C3%A1ln%C3%AD_kabel

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.01.15 21:23

Představ si nekonečně dlouhý koax. A když připojíš 75V, poteče tam 1A. Protože do nekonečna...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 13.01.15 10:12

Na průmyslovkách se impedance vedení počítá nebo i měří.

Z technických parametrů (průměr vodičů, vzdálenost, permeabilita prostředí, tedy izolace, apod.) se počítá impedance dvou vodičů vedle sebe, koaxiálního vedení se vzduchovou izolací i s izolací s PE, vzorečky jsou v učebnici nebo na webu.

V laboratorních pracích například jeden učitel učil měření impednce klubka kabelu (asi tak 20 m dlouhého) tak, že se na jeden konec kabelu připojil měřič kapacity a změřila se kapacita C. Pak se oba vodiče na druhém konci spojily (zkratovaly) a měřičem indukčnosti se změřila indukčnost L. Odpor se pro jednoduchost zanedbal, neměřil. Výsledná impedance se počítala podle vzorce Z = odmocnina z L/C (odvození je na webu). Pak se ještě měřil činitel zkrácení, pokud chodíte na průmku, asi to probíráte.

U kabelů jsou parametry včetně impedance a další zajímavé parametry, jako je například útlum při různých typických frekvencí, atd., atd.. v katalogových listech, k nalezení na webu.

doplněno 13.01.15 10:15:

k vašemu dotazu: impedance, resp. charakteristická impedance nezáleží na délce kabelu. Například když měříte deset metrů kabelu, máte nějakou kapacitu a indukčnost. Když bude kabel dvakrát tak dlouhý, bude i kapacita a indukčnost dvakrát delší. Když použijete metr dlouhý kabel, nebo jen pár centimetrů nebo kilometr, bude vždy poměr kapacity a indukčnosti stejný a tudíž stejná i charakteristická impedance kabelu.

(Snad to je správně, když tak mě opravte)

doplněno 13.01.15 20:08:

Ještě se zkuste podívat na kalkulačku výpočtu koaxiálního kabelu:

http://www1.sphere.ne.jp/i-lab/ilab/tool/cx_line_e.htm

Na zkoušku si zadejte například vnitřní průměr d = 1,2 mm a vnější průměr D = 6 mm a permeabilitu εr = 1 a klikněte si na Analyzovat. Ukáže se vám vypočítaná impedance a k tomu i kapacita a indukčnost. Kapacita je celkem měřitelná, indukčnost je velmi maličká, amatérskými prostředky takřka neměřitelná, ale je to tak.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.