Je potřeba revize na novou elektřinu v bytě?

Od: Datum: 10.01.15 20:51 odpovědí: 11 změna: 14.01.15 09:18

Dobrý den,

chystáme se udělat novou kompletní elektřinu v bytě.

Chtěl bych se poradit, je potřeba po výměně kompletní elektriky v bytě nechat udělat také revizi?

Vyzná se v tom někdo?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 10.01.15 20:55
avatar

Není to bezpodmínečně nutné, pokud tento doklad není třeba například ke kolaudaci, nebo pokud ho nevyžaduje majitel objektu.
Ale vždy je dobré tuto revizi udělat, tento papír s kulatým razítkem oceníte v případě nenadálých (většinou velmi nepříjemných) událostí, což může být vyhoření nebo úraz elektrickým proudem.. Kromě toho máte i (téměř) jistotu, že elektroinstalace odpovídá bezpečnostním normám a je opravdu 100%ně funkční...

doplněno 10.01.15 21:54:

Pokud chcete měnit hodnotu hlavního jističe, je nutné nejdřív podat ke schválení žádost na distributora (ČEZ).
Po vlastní výměně přijde revizák od distributora (který má oprávnění na plomby), ten zkontroluje, zaplombuje a vystaví potvrzení o revizi...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.01.15 21:24
avatar

Je to velice sporné a neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na tom, zda jde o výměnu či rekonstrukci. Rekonstrukce jednoznačně výchozí revizi vyžaduje. Teď je otázka zda se budeme dívat na výměnu jako rekostrukci či nikoliv. V každém případě je dobré revizi udělat pro jistotu a klid duše. Já osobně bych byl pro revizi.

doplněno 10.01.15 22:17:

Není nutné dělat revizi na celý byt, ale dílčí revizi, kdy se zreviduje vyměněná část.

Hlavní jistič bez souhlasu energozávodů nemáte právo měnit a žádný elektrikář vám to neudělá. O změnu musíte požádat.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: fiigo
Datum: 10.01.15 21:30

Děkuji,

ještě se chci zeptat, kdyby se měnila elektřina jen v kuchyni, WC a koupelně a zbytek pokojů zůstal původní, dělali by jste také raději revizi?

Poslední věc, zda kdybych někdy měnil hodnitu hlavního jističe zvyšoval či snižival, je nutné to nejprve nahlásit na ČEZ a po výměně udělat také revizi?

Děkuji mockrát elektrikáři

Datum: 10.01.15 21:33
avatar

Toto bych konzultoval s dodavatelem respektive s jeho připojovacíma podmínkama. Od věci by nebylo proklepnout i názor pojišťovny. Nebudu psát nic o projektu atd... Imho jedná se o částku do 5000kč...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.15 02:07

Revizi elektriky nepotřebujete, pokud neinstalujete nějaké speciální zařízení, které musíte hlásit na ČEZu nebo u koho jste. Příklad: budete zapojovat elektrický kotel 14kW a musíte nechat zvýšit hlavní jistič u bytu. Potom je potřeba revize kotle a nového připojení.

Pokud si ale kutáte pouze zásuvky a světla, tak je to všem úplně jedno ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.01.15 07:05
avatar

Jednak že není špatné vědět, že elektriku máte správně zapojenou a za druhé, byt asi máte pojištěný nebo ho budete chtít pojistit. Kdyby došlo na elektrice k nějaké havárii a pojistné události, pak bez revize vám pojišťovna škodu neuhradí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fiigo
Datum: 13.01.15 20:47

Ještě doplňující otázka, jak často se revize provádí aby měla svůj smysl?

Děkuji

Datum: 13.01.15 21:07
avatar

Revize se provádí jednou ročně, ale ta je předepsána pouze u podnikatelských objektů. Pokud nebude pojišťovna požadovat, tak ji nemusíte provádět. Jiná varianta mě nenapadá.

doplněno 14.01.15 07:00:

Malá oprava. Revize jsou podle druhu prostředí a vnějších vlivů v rozmezí 1-5 let. Základní je 5 let, ale umývací prostory 3 roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.15 21:58

U bytových prostor norma požaduje revize tuším každých pět let. Právnické osoby (družstva, společenství vlastníků atd.) interval celkem dodržují, ale pro byty či domky zatím žádné sankce nejsou. Ale mám obavy, že až si toho někdo všimne, tak tu povinnost pod velkou pokutou prosadí tak, jako jiné zbytečné poplatky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.15 07:14
avatar

fiigo, již jste pochopil, že si musíte vybrat z rozdílných názorů a rad?

Pojišťovna, nevěřím tomu, že pojišťovny na plnění škody, bude požadovat předložit revizi elektriky. Po mně to nikdy nechtěli, ani to nemám ve smlouvě.

Revize, pokud budete vyměňovat kabely, zásuvky a vnitřní rozvody. budete vědět, že to je OK udělané, je revize a kontrola správného zapojení zbytečná.

Výměnu velikosti jističe musíte mít dopředu schválenou, výměnu stejného jističe nemusíte žádat, jen elektrikář, který to může udělat bude volat ČEZu ( elektrikář ví komu volat) sdělí jim údaje, odstraní plombu, vymění, zavolá hotovo, poté přijde pracovník Čezu a zaplombuje. Takto to provozuji já v Pardubicích. Jak je to jinde netuším, praxe se může trošku lišit.

Přeji hezký den

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.15 09:18

A kolikrát ti vyhořel barák, pro špatnou elektroinstalaci?

V pojistných podmínkách většinou je, že pojištěný je povinnen se řádně starat o údržbu pojištěné věci,včetně provádění předepsaných servisů a revizí, podle právních předpisů, technických norem a nebo pokynů výrobce.

Pokuď toto nedodržuje, tak je pojišťovna oprávněna krátit či nevyplatit plnění.

Zatím jsem se setkal s 2 případy, kdy pojišťovna neplnila. Jeden byl úder blesku a následný požár domku. Revizi na hromosvod nedělal nikdo 30let a od něj to právě chytlo. Kdyby měl revizi,tak pojišťovna plní. Zde proběhl i soud a bez úspěchu.

Další bylo od špatné elektroinstalace, kde na staré hliníkové rozvody měl majitel napojeno několik el. topení. Protože mu to vyhazovalo jistič, tak dal silnější. Poté docházelo k přehřívání vedení, které vedlo až k zahoření a následný požár domku.

V každém případě bude vždy pojišťovna hledat důvod, proč ti nevyplatit škodu.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.