Zapojení LED paralelně

Od: Datum: 10.12.12 00:43 odpovědí: 4 změna: 10.12.12 09:59

Prosím jen o kontrolu úvahy:

10 ks LED (3,2 V/20mA) zapojeno paralelně na stabilizovaný zdroj 3 V ss. Jsem toho názoru, že v tomto případě není třeba žádný předřadný (srážecí) odpor. Stabilizovaný zdroj je dostateně dimenzován na 400 mA, při zátěži 200mA drží 3,15 V.

Děkuji

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.12.12 03:56

Z dotazu je zřejmé, že o potřebě odporu při zapojení LED už jsi něco četl...

Podle tvé úvahy ke třiceti LEDkám paralelně není třeba odpor. Bude třeba odpor k 29 LEDkám? k 28? k 15? ke 3?

a uvažoval jsi nad tím, že je jedno, kolik jich je, když jsou stejně všechny zapojeny paralelně, teda na každé z nich je plné napětí zdroje? To značí, že proud každou z nich nebude ničím omezený... Neberme potaz ve zdroj, ten to vydrží, ale LED dostanou zakouřit...*smich*

doporučuji kouknout třeba http://zajimavebastleni.sweb.cz/ledky.html

Od: juldab*
Datum: 10.12.12 08:22

Asi předpokládá že bude stačit vnitřní odpor zdroje. To je ale nesmysl protože by se proud nerozdělil rovnoměrně na jednotlivý ledky a postupně by odešla jedna pak druhá atd ( podle jejich napětí které se může lišit o cca 0,1 V(teda pokud jsou stejny barvy)) Ten čas postupnosti by byl v řádech 100ms

doplněno 10.12.12 08:44:

Při zahřátí se mění charakteristika LED až první z nich odejde. LED se ze zásady napají proudovým zdrojem.

doplněno 10.12.12 09:00:

Zrovna si na com svítím LED lampičkou a na futrálu má tak 45 C čip bude mít jistě 80 no a alfa u těhlech bejvá cca 0,007 V na K tzn. na 60 K to je cca 0,4V.

doplněno 10.12.12 09:29:

Sem to naschál rozdělal. Zdroj má 4V 0,75A ale vlasní chip má nějaký SMD prvky kolem sebe

doplněno 10.12.12 09:32:

Jo a ten proud mít musej protože používaj luminofor bud žlutej to je u modrý LED nebo bílej(tříbarevnej) to je u UV LED

doplněno 10.12.12 09:43:

Já to dál kuchat nebudu neb si tím svítím. Ted jsem se ale dočet že led světlo je nezdravé na oči. Má příliž mnoho modrého světla a to neztahuje duhovku.

doplněno 10.12.12 09:54:

Tady jsem objevil tabulku jak to je s tou teplotou

Od: bmbx®
Datum: 10.12.12 08:31

Samozřejmě, že to jde, pokud napájecí zdroj dodrží napětí ledky, tak charakteristika LED větší proud nepustí, nic se nestane všechny budou vesele svítit ;)

doplněno 10.12.12 08:52:

U klasické LED se charakteristika teplem moc nezmění, ani se moc neohřeje, to u laserové je jiná situace, tam ani proudový zdroj nepomůže ;)

doplněno 10.12.12 09:23:

Nojo, led lampičky jsou jiná kapitola, tam se ničí jejich účinnost, tím že se do nich cpe uplně zbytečný proud a ten místo na světlo se mění na teplo *smich*. Vůbec nechápu proč se do výkonných bílých LED cpou maximální hodnoty a pak se chladí, když jí stačí provozovat na 2/3 proudu a chladit nepotřebuje a svítí stejnou intenzitou :D

doplněno 10.12.12 09:35:

Měl jsem rozkuchané LED světlo na 28V, uvnitř speciální čip s 16 malými ledkami odpor, ale rozhodně nezapojený jako omezení proudu a nic víc, napsáno je na ní 19-28V , nevím co si o tom mám myslet. Nikde na internetu jsem nenašel bližší specifikaci, ale ilustrační obrázek jedné firmy to obsahuje.

doplněno 10.12.12 09:44:

Poslední příspěvek nechápu, jak je závislý proud na luminoforu?

Pokud jsem laboroval s 1W luxeonkou, tak jsem jí krmil proudem dokud byla studená, pak jsem jí dal ještě víc, abych se dostal na 1W a pak začala topit, ale víc nesvítila.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.12.12 09:59

Vážený kolego, děkuji za Vaši odpověď. Zdá se mi nejpřesnější. Zatím jsem krátkodobě experimentoval a skutečně se nic neděje, protože při paralelním zapojení každá dioda dostává necelých 3,2 V a nepřekročí limit 20 mA. To, že celkový odběr ze stabilizovaného zdroje při 10 LED je cca 200 mA nic přece nemůže změnit na hodnotách napětí a proudu na jednotlivých diodách. Důležité je že zdroj je stabilizovaný a drží cca 3,15 V při těch celkových 200 mA.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.