Hučí mi repráky

Od: Datum: 31.12.14 10:39 odpovědí: 13 změna: 31.12.14 22:49

Dobrý den,

Od včerejška mi hučí moje 2.1 reproduktory u PC. Nemění se to ani po zapojení sluchátek. Dokonce hučely i přes noc, když bylo Pc komplet vyplé. Nevíte co s tím?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 31.12.14 10:47
avatar

Buď se uvnitř uvolnilo nějaké spojení nebo je to rezonace elektřiny... vypínejte si repráky, pokud je neužíváte. Tuto funkci (vypnout) používejte u všech spotřebičů, které nepoužíváte (TV, rádio...) velká většina spotřebičů je nastavena do "sleep" režimu, takže odebírá proud stále, i když to vypnete tlačítkem na ovladači - zvykněte si vypínat z elektřiny. Jednak vám nebude vadit "hučení" a jednak ušetříte na elektřině.

doplněno 31.12.14 13:41:

rezonace elektřiny - myslím tím, že stálý proud do repra, které má uvolněné drátky, může způsobovat rezonaci...

doplněno 31.12.14 19:34:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%A1_rezonance

Termín existuje, nicméně jsem si ho vypůjčil zřejmě chybně... dle svých praktických zkušeností vím, že při odběru el. proudu tento mimo jiné způsobuje např. magnetické schopnosti tělesa... (stačí mít pod trafosfářečkou kus hřebíku a vyzkoušíte si sami :) )

Já si koupil na bazaru bedýnky, které prý drnčely... dovnitř dalo asi nějaké dítě kovovou kuličku z nějaké hračky... při zapnutí to kuličku přitahovalo jako elektromagnetem, ale nepřitáhlo úplně - byla na to dost těžká... takže při zapnutí beden to prostě drnčelo... To samé se může stát s uvolněnou elektronkou ...

Vím, obhajuju se zbytečně... důlležitá info zazněla. Jen jsem chtěl uvést na pravou míru...v daném čase asi zbytečně...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adamson*
Datum: 31.12.14 12:03

Nejsem si jistý, jestli je vhodné zrovna u toho Pc vypínat každý večer zásuvku. Před chvílí jsem si pročítal nějaké fórum a polovina lidí argumentuje vámi zmíněnou úsporou energie, druhá polovina tvrdí, že úspora u novějších PC je minimální a počítač to poškozuje. Jsem úplný lajk, takže nevím čemu věřit. Co se těch reproduktorů týče, kdyby se jednalo o tu rezonanci, je tedy možné že to hučení odezní?

Datum: 31.12.14 12:09
avatar

A i přes hučení, hrají reproduktory? ... Pokud ano, mrknout do zdroje, asi vyschly filtrační kondenzátory- přeměřit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adamson*
Datum: 31.12.14 12:15

Ano, reproduktory normálně hrají, ale to hučení když nic nehraje je dosti otravné. To co mi radíte je na mě už trochu složité, ale díky :)

Datum: 31.12.14 14:27

Adamson: toho "hučení" když nic nehraje je běžný jev u některých produktů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 31.12.14 14:35

mcgyver:

že to je u některých produktů běžné, neznamená, že to je dobře nebo neodstranitelné, ale pokud jsem správně vnímal tazatelův text, tak reproduktory nehučely od začátku provozu, takže je asi něco nesprávně :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 31.12.14 12:14

Nejsem si zcela jistý co kolega myslí rezonancí elektřiny :-D

V první řadě bych zkusil odpojit / připojit (zavrklat) jack rpeoduktorů ve zdířce zvukového výstupu PC.

Co jsou to za repro? Mohlo dojít ke ztrátě kapacity filtračního kondenzátoru ve zdroji reproduktorů, nebo nastal problém dvojí země, ale repro mají určitě dvoužilovou síťovou vidlici takže, problém dvojí země (nebo zemní smyčky) nehrozí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.14 22:49
avatar

To @jmlc Takže jestli ti/tomu správně rozumím, měl jsi na mysli zvuk, nebo drnčení nějakého uvolněného, nebo cizího přemětu v těsné blízkosti, nebo uvnitř bedniček.?
Toto drnčení by se neobjevovalo, když by repráky neměly signál a při signálu by se drnčení měnilo podle stylu/v rytmu signálu.
Rozhodně se to nedá popsat výrazem "rezonace elektřiny" to si fakt těžko porozumíme. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.14 14:08
avatar

Ahoj, otázka se poněkud rozšířila, tak to vemu postupně.

Pokud se nejedná o nějaký vaklkontakt, o kterém mluví @bmbx opravdu bych tipoval vadné filtrační kondenzátory ve zdroji reproduktorů (snižuje se jejich kapacita) jak říká @jmlc a bručení se může/bude jen zhoršovat. Vzhledem k tomu, jak píšeš, že jsi lajk, nelze ti doporučit, abyses pokoušel o opravu sám, raději se domluv s nějakým kamarádem, který ví o co se jedná (vo co GO , aby ti výměnu udělal. Nebo nejlépe skákni do servisu a zeptej se, co by oprava stála - podle ceny se rozhodni.

Vypínání spotřebičů, které se vypnou jen do "sleep" režimu, bych považoval za rozumné. Spotřebu si můžeš poměrně snadno spočítat a z toho roční náklady, bývá to tak okolo 700 Kč na spotřebič. Pokud ti dělá potíže i matematika, existují watmetry do zásuvky, ten ti ukáže okamžitou spotřebu i spotřebu za nějaký čas. Dokonce není ani nutné spotřebiče vytahovat ze zásuvky, existují prodlužovačky s vypínačem, takže stačí vypnout vypínač.

Já osobně vypínám repráky s PC i monitorem vždy, když je nepotřebuju. Pokud se týče PC, vadilo by, pokud ho vypneš z plného provozu, tzv. "ztráta napětí" - příjdeš i o neuložená data. Pokud dáš systému povel k vypnutí, nebo k uspání, (po jeho provedení) můžeš i zdroj PC směle vypnout. Důležité je, aby v Biosu bylo nastaveno, aby počítač po ztrátě napětí nedělal nic - nebo spíš čekal na zapnutí zapínacím tlačítkem - je to obvyklé implicitní nastavení. Tedy jinými slovy, když bude počítač správně nastaven, zapneš vypínač na zásuvce (jakobys dal vidlici do zásuvky) a vlastně se nic nestane - tedy počítač nic dalšího nebude dělat (vlastně si jen připraví zdroj k provozu) a teprve po zmáčknutí zapínacího/vypínacího tlačítka začne počítač najíždět.

Všechno toto je tak notoricky známé, že se skoro stydím to sem psát, ale máš to tady všechno najednou a nemusíš to hledat po částech.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 31.12.14 14:17

sandokan:

o vadných filtračních kondenzátorech psal zajixxx a v těsném závěsu já

jmlc psal o rezonanci elektřiny :-D

700Kč ročně na spotřebič ve STBY módu? To je stavěné na elektronkách, ne? :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.14 14:53
avatar

To jakože jsem nejmenoval i tebe? - no tedy pardon, filtrační kondenzátory jsem jen potvrzoval, stejně jak o tom mluvily předcházející přízpěvky. Jen jsem přidal, abyses do toho raděj nehrabal :-/

To "jmlc psal o rezonanci elektřiny" no to jo, snad jsem něco takového popíral? Jen jsem si dovolil poznámku, že se jedná o nesmysl - asi tak, jakobys chtěl přesypávat elektrony )

"700Kč ročně na spotřebič ve STBY módu? To je stavěné na elektronkách, ne?"
spíš jde o to,
Spíš jde o to, jak počítáš spotřebiče - je PC + zesilovač repro + monitor jako 1 spotřebič?
Nebo třeba různé huby, modemy, Wifi brány, ty taky nechává mnoho lidí sklidem nepřetržitě zapnutý, spočítal sis, nebo změžil někdy jejich spotřebu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 31.12.14 15:17

sandokan:

vůbec nejde o to že jsi nejmenoval mě, ale jmlc, který se o kondenzátorech nezmiňoval

řeč byla o STBY módu, puštěná Wi-Fi neni STBY :-D

PC repro s klasickým trafem bere skoro stejně vypnuté jako zapnuté, pokud je trafo trvale v síti - to taky není STBY mód

Už zde (myslím, že ne jedna) diskuze na toto téma proběhla i s patřičným měřením.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adamson*
Datum: 31.12.14 15:04

Děkuji za příspěvek. Teď jsem trochu víc pátral na internetu a zdá se, že máte pravdu :) Začnu vypínat zásuvku. Co se reproduktorů týče, tak to s nimi zkusím ještě nějaký čas vydržet. Do opravy se mi moc investovat nechce, jsou to docela obyčejné 2.1 a už mají svůj věk.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.